Jak jednoduše vyčistit podlahový žlab nebo podlahové vpusti


čištění podlahového žlabu

Podlahové žlaby se staly oblíbenou alternativou ke klasickým vaničkám sprchových koutů. Vypadají poutavě, nenaruší vzhled koupelny a vynikají rychlým odtokem vody. Při častém sprchování se však může i podlahový žlab zanést zbytky vlasů, chlupů a mastnot, které průtok vody snižují. Týká se to také podlahových vpustí, které najdeme ve středu mnoha koupelen pro zajištění odvodu přebytečné vody. Přinášíme vám návod, díky kterému vyčistíte žlaby i vpusti během chvilky.

Údržba podlahového žlabu v 5 krocích

Na trhu narazíte na různé typy podlahových žlabů, které se liší konstrukcí i materiálem roštu. Ten může být vyrobený z perforované oceli, ale třeba i plastu, případně nahrazen pruhem kaleného skla nebo dlažby. Přední výrobci sanitární techniky vyvíjí žlaby tak, aby se dal rošt snadno demontovat a vanička vyčistit až po odpadní trubku. Údržba podlahového žlabu se skládá z 5 základních kroků:

1. Demontáž roštu

V první řadě je potřeba vyjmout rošt, který je pochozí a překrývá samotnou ocelovou nebo plastovou vaničku. Někteří výrobci, například břeclavský Alcaplast, dodávají v balení žlabů i jednoduchý kovový háček, se kterým je vyjmutí roštu otázkou vteřiny.

2. Vyčištění roštu

Po vyjmutí roštu jej opláchněte proudem tekoucí vody a odmastěte čisticím přípravkem. Ocelové rošty v lesklé povrchové úpravě nikdy nečistěte hrubými kartáči, které by mohly povrch poškrábat. Pokud máte žlab s vloženou dlažbou, můžete jej vyčistit stejným způsobem, jako čistíte dlažbu a obklady. Nezapomeňte rošt umýt z obou stran. Právě na spodní straně se často drží nečistoty, které na první pohled nejsou vidět.

3. Odstranění hrubých nečistot

Velké chomáče chlupů nebo jiné druhy hrubých nečistot uvidíte hned po vyjmutí roštu. K jejich zachytávání slouží vyjímatelná mřížka, kterou je třeba také pravidelně omývat. Viditelné nečistoty vyjměte a houbičkou či hadrem vyčistěte prostor ve vaničce žlabu.

4. Otočte pojistkou a vyjměte zápachovou uzávěru

Moderní podlahové žlaby jsou vybavené zápachovou uzávěrou, která zabraňuje pronikání nepříjemného zápachu zpět do místnosti. Pokud takový typ žlabu máte, otočte pojistkou a uzávěru vytáhněte kývavým pohybem ze strany na stranu.

5. Vyčistěte komory sifonu

Po vyjmutí roštu i zápachového uzávěru získáte dokonalý přístup k samotnému sifonu i odpadnímu potrubí. Sifon můžete jednoduše vyčistit silnějším proudem vody, při větších usazeninách pak použitím chemických přípravků pro čištění sifonu. Do komory sifonu můžete zasunout i pružinu, díky které odstraníte usazeniny i v samotné odpadní trubce. Poté stačí jen vyjmuté díly opět zkompletovat a začít používat.

Podlahové vpusti omyjte proudem vody

Čištění podlahových vpustí je snadné a v mnoha ohledech podobné údržbě žlabů. Ventil vpusti se dá zpravidla jednoduše vyjmout a opláchnout vodou. Mechanicky vyčistěte všechny části včetně roštu a při větším nánosu nečistot použijte chemický přípravek na čištění odpadů.

Žlaby a vpusti čistěte každý měsíc

Chcete-li prodloužit životnost podlahových žlabů či vpustí a zachovat její původní průtok, doporučujeme čistit sifony ideálně každý měsíc. Vždy odstraňte viditelné chomáče nečistot a jednotlivé díly opláchněte vlažnou vodou. Oživíte vzhled žlabů i vpustí a zabráníte šíření bakterií a mikroorganismů. Po protahovacím peru pak pravděpodobně nebudete muset nikdy sáhnout. Vaničku a mřížky žlabů stačí čistit 4krát do roka.

Výběrem vhodného typu žlabu si usnadníte spoustu práce

Aby se podlahový žlab čistil rychle a jednoduše, musí mít vhodnou konstrukci a snadno demontovatelné díly. Dobrou volbou jsou podlahové žlaby ALCA od zmiňovaného výrobce Alcaplast. Zatímco běžné typy žlabů jsou vybaveny jen jednou zápachovou uzávěrou, modely ALCA obsahují uzávěry dvě. Díky systému dvou odtokových komor vyjímatelnými dílci vyčistíte během chvilky obě komory, a to až po odpadní trubku. Doba mezi údržbovým čištěním se tak prodlužuje až na dvojnásobek.

Vyberte si z mnoha typů podlahových vpustí

Při rekonstrukci nebo plánování nové koupelny máte na výběr z mnoha konstrukčních typů žlabů i vpustí. Právě na výběr vpusti se často zapomíná, přitom do velké míry ovlivňuje jak bezpečnost v koupelně, tak její vzhled. V portfoliu výrobků společnosti Alcaplast naleznete různé typy vpustí s designovou mřížkou, které vypadají elegantně a budou se stylem koupelny skvěle ladit. Náročnější uživatele pak osloví podlahové vpusti s nerezovou mřížkou, které vypadají luxusně a dlouho vydrží i bez větší údržby.

Čištění podlahových vpustí a žlabů není žádná věda. Přesto je potřeba věnovat údržbě každý měsíc pár minut. Vyhnete se tak silnějšímu znečištění nebo ucpání odpadů, které se odstraňuje mnohem složitěji.

publikováno: 27. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.