Jak lze provést zateplení stropu?


Jak lze provést zateplení stropu?

Potíže s úniky tepla v obydlí jsou před příchodem zimy stále více diskutovaným tématem. K řešení této problematiky se využívá méně i více osvědčených postupů. K dosáhnutí požadované tepelné pohody poslouží i zateplení stropu, které zároveň představuje zlepšení i v otázkách zvukové izolace. Jakými způsoby může být kvalitní zateplení stropu provedeno?

Důkladné zateplení stropu je vedle úprav fasády či oken hojně následovanou variantou, jak zvýšit komfort bydlení v chladném období roku, kdy je každý teplotní rozdíl v interiéru pro uživatele nepříjemně citelný. Zvláště v případě, kdy se zima vkrádá směrem od sklepa k přízemnímu podlaží. Mimo to však obtíže přináší i nevyužívaná půda či i přechody mezi jednotlivými obývanými podlažími.

Zateplení stropu vytvořením sníženého podhledu

Existuje celá řada možností, jak zateplení stropu realizovat. Často se přistupuje k řešení, které v místnostech nebo vybrané místnosti vytvoří snížený podhled, i když některými odborníky není tento postup doporučován, protože zateplení stropu zespodu není tak účinné. Zateplení stropu touto cestou se dá tedy realizovat speciálními deskami z polystyrenu, které se na strop přilepí, nebo vytvořením dutého podhledu, do něhož se vloží izolační materiál. Je však třeba pamatovat na to, že tato varianta může ovlivnit výsledný pocit z obývaného prostoru, protože dle vybraného postupu může dojít ke snížení stropu až o desítky centimetrů.

Zateplení stropu izolací podlahy na půdě

Jestliže půda k ničemu neslouží a neplánuje se v brzké době její obývání, pak je nejrozumnějším řešením pokládka izolačního materiálu na její podlahu, čímž dojde k zateplení stropu v prostorách pod ní. Teplý a vyhřívaný vzduch už nebude unikat obydlím směrem nahoru, kde odejde ven. Zateplení nejvýše položeného stropu v domě prostřednictvím podlahy na půdě může být provedeno různě. Pokud se na půdě nepotřebujete pohybovat, lze celou podlahu zaizolovat měkkým izolantem (minerální vlnou, dřevovláknitými deskami, konopím, foukanou drcenou celulózou, ale i slámou apod). Díky nenáročnosti aplikace patří tato varianta k těm nejlevnějším investicím do zateplení stropu, jakou je možné zvolit.

Zateplení stropu u sklepních prostor

U domů, pod kterými se nachází sklep, je možné stabilizovat tepelnou pohodu zateplením stropu ve sklepě, čímž se také dosáhne izolace podlahy přízemního podlaží. Toto zateplení stropu je možno provést montáží speciálního systému nebo vytvořením již zmiňovaného podhledu.

Ani při zateplení stropu nezapomínejte na větrání

Dobře utěsněný dům je na první pohled v otázce udržení potřebného tepla vítaným řešením. Pokud však nebude dostatečně odvětrávaný, bude třeba vyrovnat se s daleko zákeřnějším problémem, a to plísněmi, které si libují ve vlhkém a teplém prostředí. Přistoupíte-li k zateplení stropu, pamatujte na správné odvětrávání, aby nedocházelo k vlhnutí stěn a stropu.

Zateplení stropu je krokem, kterým se lze přiblížit znatelným úsporám v nákladech na vytápění a dosáhnout pohodlného bydlení, co nebude omezováno zimou a chladem. Zateplení stropu patří ve svých nejjednodušších variantách k investicím méně nákladným, a tak je jeho realizace dostupná víceméně pro všechny.

 

publikováno: 27. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.