Jak na jarní údržbu zahradního jezírka


zahradní jezírko3

Mrazivé dny ještě nejsou zcela za námi, přesto se pomalu blíží jaro a s ním i pravidelná údržba zahradního jezírka. Pokud jste jej správně zazimovali, až do teď jste s jezírkem moc práce neměli. Na jaře tomu však bude zcela jinak – přijde vhodný čas probudit jej ze zimního spánku a připravit na nastávající sezónu. Aby vám zahradní jezírko dělalo zase radost, je nezbytné provést jarní údržbu.

Kdy probudit jezírko ze zimního spánku?

Každý majitel bezpochyby netrpělivě čeká, až bude moct zahradní jezírko opět zprovoznit. Nabízí se otázka, kdy nastane ten pravý čas. Obecně platí, že do jarní údržby byste se měli pustit až ve chvíli, kdy přestane mrznou a opadne sníh. Zpravidla tomu tak bývá na přelomu únoru a března. V této chvíli je namístě demontovat elektrický ohřívač a pustit se do kontroly, čištění a opětovné zprovoznění.

Pečlivě zkontrolujte břehy jezírka i techniku

Údržbu zahradního jezírka zahajte pečlivou kontrolou jednotlivých částí. Sníh a mrazy daly jezírku pořádně zabrat, a tak možná bude třeba některé prvky opravit. Začněte prohlídkou břehů. Kameny, desky či jiné konstrukční prvky nesmí být uvolněné a je třeba je ochránit před případným sesuvem.

Pokud je jezírko v dobrém stavu a nevyžaduje výraznější zásahy, podívejte se na technické komponenty. Zjistěte, jestli je funkční čerpadlo, jsou-li v provozu přívody vody, spínače nebo osvětlovací systémy. Nezapomeňte ani na kontrolu filtru, který je třeba na začátku sezóny omýt od nečistot pod proudem tekoucí vody. Ve filtru budou usazené nečistoty, proto se doporučuje vypustit z něj vody mimo prostor jezírka. Sníh a mráz mohly poškodit i kohoutky nebo vodovodní potrubí. Proto je potřeba zjistit, jestli v některých místech nedochází k průsakům a je-li tlak vody adekvátní.

Trable s jezírkem: řasy v zahradním jezírku a jeho zelenání 

Pusťte se do čištění stěn a dna

Jednou z méně oblíbených činností, které souvisejí s jarní údržbou zahradního jezírka, je čištění. To je důležité i v případě, bylo-li pečlivě provedeno před zazimováním. Na dně i stěnách se často nachází spousta nečistot a usazenin, které by mohly ohrozit stav vody v dalších měsících. Pro čištění použijte speciální jezírkový vysavač, se kterým se dostanete i do hůře přístupných míst.

Spusťte filtr a soustavně kontrolujte kvalitu vody

Až budete mít všechny části jezírka zkontrolované a dno i stěny vyčištěné, můžete poprvé v tomto roce zapnout filtrační systém. Odborníci radí zapnout filtraci ve chvíli, kdy se teplota drží i během noci při teplotě nad 6 °C. Aby byla voda v jezírku kvalitní a vydržela co nejdéle čerstvá, je vhodná vyměnit i menší část vody (stačí v rozmezí od 5 do 10 %). Po spuštění filtrace a po výměně vody pravidelně kontrolujte kvalitu vody, zejména pH. Protože během zimy odumřela velká část důležitých bakterií, které přispívají v přirozeném udržování prostřední, zahajte sezónu jejich doplněním v podobě startovacího přípravku.


Zaměřte se na okrasné vodní rostliny

V zahradním jezírku vám pravděpodobně roste řada vodních rostlin, které si také žádají pravidelnou péči. Na jaře můžete vysadit nové rostliny, stejně tak se postarat o ty stávající. Okrasné trávy je potřeba seříznou, a to hned nad novými výhonky. Na druhé straně je potřeba zatočit s mechy a řasami, které se mohli rozmnožit i v chladném období.

Problematice zahradních jezírek se dlouhodobě věnujeme. Přečtěte si některý z dřívějších článků:

publikováno: 17. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.