Jak na skvrny od...? Babské rady a osvědčené recepty


skvrny od kávy

Skvrnám se nevyhnou ani ty nejčistotnější hospodyňky. Když se stane, že někdo rozlije kávu na váš nový koberec nebo vám dítě umaže vaši oblíbenou halenku od čokolády, nemusíte si hned rvát vlasy. Raději zjistěte, jaké jsou zaručené rady, jak odstranit skvrny od borůvek, kávy, smůly, červeného vína, potu, krve, inkoustu, třešní rzi, rajčat, čokolády či vosku.

Jak na skvrny od kávy?

Skvrny od kávy patří snad k těm nejčastějším nehodám. Už naše babičky je odstraňovaly opatrným vetřením soli, kterou nechali chvíli působit a pak ji vymyly vodou. Skvrny od kávy vám také pomůže dostat dolů pár kapek čpavku či glycerinu do saponátu. Ale pozor! Horká voda je v případě skvrny od kávy špatná volba.

skvrny od kávy

Skvrny od borůvek čistěte čpavkem

Na skvrny od borůvek musíte opatrně a hlavně s rozmyslem. Babské rady se liší podle typu ušpiněného materiálu. Ač je to k neuvěření, skvrny od borůvek z koberců a potahových látek nejsnadněji a nejúčinněji vyčistíte vlažnou vodou s trochou čpavku. Z hedvábné látky dostanete skvrny od borůvek alkoholem, z vlny a prstů citronem, z lněného oblečení kyselým mlékem.

Konkrétně u skvrn od borůvek platí, že by měly být vyprány pod tekoucí vodou okamžitě. Přesto mají babičky radu i na zaschlé skvrny od borůvek – prý pomáhá zředěný peroxid vodíku.

 Skvrny od borůvek

Skvrny od červeného vína jsou noční můrou hostitelek

Se správnými tipy na jejich odstranění to tak ale být nemusí. Je důležité pokusit se odstranit skvrny od červeného vína okamžitě, ještě než zaschnou. Nejsnadněji se jich zbavíte, když čerstvé skvrny od červeného vína posypete solí a přeperete v teplé vodě. Pokud už skvrny od červeného vína zaschly, můžete je zkusit odstranit pomocí holicí pěny, kterou necháte chvíli působit a pak oblečení vymácháte.

Skvrny od krve nikdy nenamáčejte do teplé vody!

To jediné, co zaručeně platí na skvrny od krve, je totiž voda studená s trochou soli anebo octa. Na zaschlou krev je pak nejvhodnější použít peroxid vodíku. Ale opatrně, abyste si oblečení neodbarvili.

Skvrny od vosku jsou pěkný oříšek

Svíčky jsou romantické a jejich světlo příjemné, ovšem jen do té doby, než z nich začne kapat vosk, kam nemá, a vy začnete myslet na to, jak jen to dostanete dolů ze svého koberce.
Důležité je nezmatkovat a nesnažit se horký vosk rychle utřít, protože byste jej vetřeli do struktury látky a ven jej už nedostali. Je také dobré ujistit se, že vosk rychle ztuhne, dát látku do mrazáku nebo ji zchladit ledem. Pak totiž půjde vosk snadněji sloupnout.

A co tedy zabírá na skvrny od vosku? Nejlepší je vložit látku mezi savé papíry a přežehlit. Koberec ale nepřežehlíte. Skvrny od vosku na koberci je třeba zchladit, sloupnout a pak potřít lihem, technickým benzínem či terpentýnem, abyste se jich zbavili úplně.

skvrny od vosku

Skvrny od smůly jsou jedny z nejhorších

Procházku v lese či parku vám mohou snadno znepříjemnit skvrny od smůly, které patří vůbec k těm nejhorším ze všech skvrn. Jsou velmi odolné a jen tak něco je dolů nedostane. A i když ano, často po ní zůstává látka trošku poškozená. Ověřený odstraňovač skvrn od smůly je například odlakovač na nehty.
Jednou z rad, jak na skvrny od smůly, je vetřít na smůlu olej, pak mýdlo, pak oblečení vyprat v horké vodě s terpentýnem a nakonec jej vyžehlit mezi savými papíry. V případě procházek lesem je tak nejlepším odstraňovačem skvrn od smůly jejich prevence. Jednoduše nechoďte do lesa ve věcech, kterých by vám pak mohlo být líto, kdyby se na nich skvrny od smůly objevily.

Skvrny od potu zná každý

Každý se potí a na některém oblečení jsou vidět skvrny od potu více než na jiném. Své oblíbené tričko nemusíte vyřazovat z šatníku jen proto, že jsou na něm skvrny od potu, stačí vědět, jak se jich zbavit. I skvrny od potu je však nejlepší vůbec nenechat vytvořit, podobně jako v případě skvrn od smůly.
Propocené oblečení nestačí jen „vyvětrat", je třeba jej co nejrychleji namočit do vlažné vody s mýdlem nebo trochou pracího prášku, aby se pot nestihl do látky vpít. Pokud už ale skvrny od potu na oblečení máte, pak se je můžete pokusit odstranit s pomocí babských rad. Ty navrhují solný roztok, jádrové prací mýdlo, kyselinu citrónovou, octový roztok, jedlou sodu, roztok čpavku, chlor anebo líh.

I na skvrny od inkoustu něco platí

Čerstvé skvrny od inkoustu je nejlepší odsát savým papírem, navlhčit octem a nechat jej působit tak dvě hodiny, dokud skvrna nezmizí. Jiným tipem je pak čištění kyselinou citrónovou anebo přímo šťávou z citronu. Posledním tipem je pak čištění mlékem. Podle našich babiček fungují všechny.

Na staré skvrny je nejdříve třeba nakapat vodu, pak použít opět savý papír a nakonec čistit saponátovým přípravkem tak dlouho, dokud skvrna nepřestane barvit. Pak je třeba pokračovat čištěním citronem, kyselinou citronovou anebo kyselinou šťavelovou. Pokud je skvrna vidět i po následném přeprání, pak ještě můžete zkusit pokapat ji zředěným čpavkem a přečistit je mýdlem.

Skvrny od třešní i jiného ovoce budete čistit trochu déle

Na bílých a stálobarevných textiliích můžete skvrny od třešní i jiného ovoce čistit následovně: pokapejte je vodou, posypte saponátovým přípravkem, nechce chvíli působit, poklepávejte textilii kartáčkem, propláchněte vodou, osušte savou utěrkou a dále ji čistěte kyselinou citrónovou, kterou necháte působit asi jednu až dvě minuty. Pak textilii opět propláchněte a osušte savou utěrkou. Následně ji pokapte čpavkem, nelekejte se, pokud by skvrna zčervenala, k tomu dojít může. Po chvíli pokapte skvrny od třešní či jiného ovoce několika kapkami peroxidu vodíku a nechte jej asi minutu působit. Pak naposledy oblečení či textilii propláchněte vodou se saponátem a nechte jej proschnout. Skvrny od třešní či ovoce by měly být pryč.
V případě barevných textilií je však třeba použít jiný postup čištění skvrny od třešní a ovoce. Na barevném oblečení je třeba čistit skvrny od třešní nejdříve za mokra saponátem, propláchnout jej, pak použít kyselinu citrónovou, opět propláchnout, následně je třeba látku pokapat velmi zředěným čpavkem a dát ji na slunce. Podle potřeby tento krok opakujte, dokud skvrna nezmizí. Na závěr oblečení opět propláchněte vodou se saponátem a nechte proschnout.

Co platí na skvrny od rzi?

Skvrny od rzi je nejrychlejší a nejúčinnější čistit citronem. Namočte skvrny od rzi do citrónové šťávy, posolte a nechte alespoň půl hodiny působit. Pak by po skvrnách od rzi neměla na vašem oblečení zbýt ani památka.

I na skvrny od rajčat mají naše babičky recept

Nejen matky malých dětí často řeší, jak účinně odstranit skvrny od rajčat. Na čerstvé skvrny je nejlepší vyprání v teplé mýdlové vodě anebo roztoku čpavku či peroxidu vodíku. Pak je třeba oblečení ještě na dlouho namočit a na závěr vyprat.

Skvrny od čokolády jsou jedny z odolnějších

Při běžném praní skvrny od čokolády nepustí. Čerstvé skvrny od čokolády je třeba propláchnout čistou vodou a potřít směsí glycerinu a žloutku. Podle babských rad pomáhá také namočení do vlažného mléka nebo potření tukem s lihem. Na závěr je třeba oblečení vyprat v teplé vodě. Zaschlé skvrny od čokolády je nejdříve třeba změkčit glycerínem, přeprat v saponátu a dobře vymáchat.

Další metodou odstranění skvrny od čokolády je také potírání 90% lihem s troškou čpavku anebo přiložení savého papíru a tření studenou vodou. Na skvrny od čokolády na syntetickém materiálu zas platí voda s citronem a na bílé textilie čistá voda se solí.

Jedním ze zaručených způsobů, jak se skvrny od čokolády zbavit, je také její zmražení, seškrábnutí a následné dočištění vlažnou vodou se solí.

Naše babičky jednoduše věděly, jak na skvrny

Dohledat si osvědčený recept na odstranění skvrn od ovoce, vosku, čokolády či čehokoliv jiného je půl úspěchu. Není totiž nic horšího, než skvrny půl hodiny drhnout kartáčkem a mýdlem. Textilii totiž můžete nenávratně poškodit a žádná babská rada vám už s jejím vyčištěním nepomůže. Když ale víte, jak na odstranění skvrn, máte půl práce hotové. Pak už se jen obrnit trpělivostí a zkoušet čistit. Naše babičky věděly, jak na to. Teď už to snad víte i vy.

publikováno: 22. 9. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.