Jak nabrousit řetěz pily


6070996888_ed5b9e8672

Životnost řetězové pily ovlivňuje nejen způsob a četnost používání, ale také kvalita údržby. Její součástí je samozřejmě i broušení řetězu. Pokud je ostrý, pak jde nejen práce rychleji od ruky, ale také není motor tohoto pomocníka nadměrně namáhán. Způsobů, jak řetěz nabrousit, existuje několik. V tomto článku vám popíšeme ty nejběžnější.

Názory na to, jak řetěz pily brousit, se hodně liší. V podstatě je však možné tuto údržbu provádět kompletně ručně speciálním pilníkem, nebo s pomocí stroje - brusky. Konkrétní postup už posléze závisí na celkové šikovnosti a obratnosti. Pokud si na to netroufáte, bude lepší nechat si pilu nabrousit odborníky. Cena za tento úkon se většinou pohybuje okolo 100 Kč za řetěz o délce cca 60 cm.

Ruční broušení

První metoda vyžaduje velice malou investici do pilníku na broušení řetězů. Ten seženete v každém hobbymarketu, v průměru stojí okolo 50 Kč. Je však nutno zmínit, že tato možnost je pracná a nemusí přinést dobrý výsledek. Při broušení řetězu pily je totiž důležité dodržet optimální úhly pro vedení tahů pilníkem (liší se dle typu zubů, obvykle je mezi 5 až 10 stupni). I na první pohled nerozpoznatelná výchylka může v konečném důsledku znamenat, že se bude řetěz rychleji opotřebovávat a nebude podávat výkon, jaký je od něj očekáván. Pomocníkem je v tomto ohledu vodítko, které se pro tyto účely taktéž prodává. Na něm bývají vyznačeny různé úhly pro kulaté i hranaté řetězy. Broušení pak probíhá tahy směrem od sebe, při nichž také otáčením kopírujete postavení jednotlivých zubů. Odborníci udávají, že pro klasické dobroušení stačí 2 až 3 tahy na každém zubu. Praktické je pak doporučení označit si zub, u něhož jste začínali, pak se vám nestane, že po několika minutách soustředění nebudete vědět, zda už náhodou nebrousíte podruhé.

2812940856_dff98782c6

Strojové broušení řetězové pily

Chcete-li řetěz pily nabrousit rychleji a bez velké námahy, pak se nabízí řešení v podobě elektrické brusky. Ta se dá pořídit již od 600 Kč. Počítejte však s tím, že oproti manuálnímu broušení ubírá více materiálu. Často však hlavně kvůli tomu, že jednotlivé zuby mohou být po používání nebo manuálním dobrušování různě velké. U domácích brusek nečekejte automatiku. Řetěz se musí ručně posouvat, máte však zajištěno, že zuby budou broušeny pod správným úhlem a s potřebnou intenzitou.

4486266167_bd8826f778

Při volbě způsobu broušení řetězu berte v potaz náklady, které s vybranou metodou souvisí. Obecně se doporučuje, pokud si chcete pilu udržovat svépomocí, kombinovat pilník s bruskou. Tedy pilník využívat na dobroušení a brusku jako pravidelného pomocníka pro dosáhnutí optimální kvality údržby.

 

Zajímavé tipy:

  • před broušením zbavte řetěz nečistot v podobě zbytků dřeva apod.
  • neřežte dřevo, ve kterém mohou být šrouby, hřebíky a další podobné prvky
  • pokud se ostří zubu nachází v místech, kde je vyznačena ryska, je čas vyměnit řetěz za nový
  • to, že je řetěz tupý, poznáte tak, že při řezání dřeva jsou hobliny velice jemné až prachové

 

publikováno: 19. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.