G+

 

 

Jak nabrousit řetěz pily


6070996888_ed5b9e8672

Životnost řetězové pily ovlivňuje nejen způsob a četnost používání, ale také kvalita údržby. Její součástí je samozřejmě i broušení řetězu. Pokud je ostrý, pak jde nejen práce rychleji od ruky, ale také není motor tohoto pomocníka nadměrně namáhán. Způsobů, jak řetěz nabrousit, existuje několik. V tomto článku vám popíšeme ty nejběžnější.

Názory na to, jak řetěz pily brousit, se hodně liší. V podstatě je však možné tuto údržbu provádět kompletně ručně speciálním pilníkem, nebo s pomocí stroje - brusky. Konkrétní postup už posléze závisí na celkové šikovnosti a obratnosti. Pokud si na to netroufáte, bude lepší nechat si pilu nabrousit odborníky. Cena za tento úkon se většinou pohybuje okolo 100 Kč za řetěz o délce cca 60 cm.

Ruční broušení

První metoda vyžaduje velice malou investici do pilníku na broušení řetězů. Ten seženete v každém hobbymarketu, v průměru stojí okolo 50 Kč. Je však nutno zmínit, že tato možnost je pracná a nemusí přinést dobrý výsledek. Při broušení řetězu pily je totiž důležité dodržet optimální úhly pro vedení tahů pilníkem (liší se dle typu zubů, obvykle je mezi 5 až 10 stupni). I na první pohled nerozpoznatelná výchylka může v konečném důsledku znamenat, že se bude řetěz rychleji opotřebovávat a nebude podávat výkon, jaký je od něj očekáván. Pomocníkem je v tomto ohledu vodítko, které se pro tyto účely taktéž prodává. Na něm bývají vyznačeny různé úhly pro kulaté i hranaté řetězy. Broušení pak probíhá tahy směrem od sebe, při nichž také otáčením kopírujete postavení jednotlivých zubů. Odborníci udávají, že pro klasické dobroušení stačí 2 až 3 tahy na každém zubu. Praktické je pak doporučení označit si zub, u něhož jste začínali, pak se vám nestane, že po několika minutách soustředění nebudete vědět, zda už náhodou nebrousíte podruhé.

2812940856_dff98782c6

Strojové broušení řetězové pily

Chcete-li řetěz pily nabrousit rychleji a bez velké námahy, pak se nabízí řešení v podobě elektrické brusky. Ta se dá pořídit již od 600 Kč. Počítejte však s tím, že oproti manuálnímu broušení ubírá více materiálu. Často však hlavně kvůli tomu, že jednotlivé zuby mohou být po používání nebo manuálním dobrušování různě velké. U domácích brusek nečekejte automatiku. Řetěz se musí ručně posouvat, máte však zajištěno, že zuby budou broušeny pod správným úhlem a s potřebnou intenzitou.

4486266167_bd8826f778

Při volbě způsobu broušení řetězu berte v potaz náklady, které s vybranou metodou souvisí. Obecně se doporučuje, pokud si chcete pilu udržovat svépomocí, kombinovat pilník s bruskou. Tedy pilník využívat na dobroušení a brusku jako pravidelného pomocníka pro dosáhnutí optimální kvality údržby.

 

Zajímavé tipy:

  • před broušením zbavte řetěz nečistot v podobě zbytků dřeva apod.
  • neřežte dřevo, ve kterém mohou být šrouby, hřebíky a další podobné prvky
  • pokud se ostří zubu nachází v místech, kde je vyznačena ryska, je čas vyměnit řetěz za nový
  • to, že je řetěz tupý, poznáte tak, že při řezání dřeva jsou hobliny velice jemné až prachové

 

publikováno: 19. 6. 2012
přečteno: 5193×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...