Jak nainstalovat koupelnový závěs


Koupelnový závěs

Pokud vás při sprchování štve neustálé rozstřikování vody po celé koupelně, nainstalujte si koupelnový závěs. Jeho montáž je snadná a zvládnete ji během hodiny. Na trhu jsou různé typy konstrukcí a závěsů, důležitý je především samotný výběr. Pořizovací cena není vysoká, takže zvýšení komfortu vás nebude stát ani příliš úsilí, ani peněz. Máme pro vás jednoduchý návod, jak nainstalovat koupelnový závěs. Pomůžeme vám také s výběrem konstrukce i samotného závěsu.

Výběr konstrukčního provedení podle typu

Než se pustíte do výběru koupelnového závěsu a jeho montáže, musíte si ujasnit, o jaký typ máte zájem. Je rozdíl v tom, budete-li pořizovat koupelnový závěs k vaně, nebo sprchovému koutu. Vzhledem k tomu, že je délka hrany větší u vany, je třeba zvolit bytelnou dostatečně dlouhou konstrukci, která se nebude prohýbat a udrží i těžší závěs. Tyče na závěs ke sprchovým koutům pak bývají symetrické a dodávají se jak v lomeném, tak kruhovém provedení.

Až budete řešit otázku, jak nainstalovat koupelnový závěs, vyberte správný typ. Konstrukce se dělí na typy U a L. Provedení U tvaru je složeno ze tří tyčí a používá se k vanám či sprchovým koutům, které stojí uprostřed koupelny. Pro rohové vany a sprchové kouty se pak používají L koupelnové závěsy. V některých případech je možné použít jen jedinou typ, která se zapře mezi hlavní opěrné zdi. Takové řešení se využívá především u menších koupelen.

Jak nainstalovat koupelnový závěs – rozpěrná tyč

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, nebo nechcete dělat zbytečné stavební úpravy, pořiďte si koupelnový závěs s rozpěrnou tyčí. Jedná se o univerzální koupelnový doplněk, který vyniká svou variabilitou. Tyče bývají teleskopické a umožňují nastavení v rozmezí až 40 cm. Rozpěrná tyč se umísťuje mezi nosné stěny, ke kterým se připevní utažením závitu.

Tyč pro koupelnový závěs tak namontujete bez vrtání či lepení, stačí jen tyč pořádně roztáhnout a přitáhnout. Nevýhody tohoto provedení jsou zřejmé. Po nějaké době se může tyč uvolnit a nezajišťuje tak pevné kotvení jako v případě vrtání a šroubování. Na druhé straně můžete nastvení snadno upravit a během chvilky umístit tyč výš nebo níž, víc do prostoru, nebo naopak k vaně či sprchovému koutu.

koupelnové závěsy

Montáž koupelnového závěsu vrtáním

Pokud se rozhodnete pro pořízení koupelnového závěsu typu U či L, bez vrtání a šroubování se neobejdete. Jak nainstalovat koupelnový závěs, který je třeba navrtat do zdi? Vše si pečlivě naměřte, poznačte a až potom se pusťte do vrtání. Důležité je zajistit vodorovné umístění tyče. Abyste tyč nenavrtali nakřivo, použijte vodováhu a několikrát si před vrtáním ověřte, jsou-li všechny otvory v rovině. Po předvrtání můžete konstrukci do zdi přišroubovat a zavěsit na ni závěs dle libosti.

Dodržujte ideální rozestupy a výšku

Při montáži koupelnového závěsu myslete především na dodržení ideálních rozměrů. Závěs by měl sahat k zemi, ale neměl by se jí dotýkat. Proto předem naměřte výšku umístění tyče podle délky závěsu včetně kroužků k zavěšení. Závěs namontujte vždy pár centimetrů od vany nebo sprchového koutu, aby vás závěs při koupání neobtěžoval.

Najít odpověď na otázku jak nainstalovat koupelnový závěs není tak složité. Nejdůležitější je vybrat vhodný typ, ať už z hlediska konstrukce, tak způsobu ukotvení. Samotnou montáž zvládnete během chvilky.

publikováno: 10. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.