Jak nejlépe vybrat aku šroubovák?


Jak nejlépe vybrat aku šroubovák

V každém obydlí se čas od času objeví situace, kdy je potřeba něco opravit. Někdy je lepší svěřit vše do rukou profesionálů, povětšinou si však mohou lidé pomoci sami. K tomu je ale nutné vlastnit kvalitní nářadí. Co se týče toho moderního, aktuálně jsou velmi žádané varianty na baterie. Mezi takové se řadí i aku šroubovák, jehož oblíbenost stoupá závratnou rychlostí.

Aku šroubovák v základní nebo rozšířené (vrtací) podobě dokáže mnoho opravných a montážních činností v domácnosti usnadnit. Aby však plnil všechny nároky související s potřebami konkrétního obydlí, je vhodné věnovat dostatečnou pozornost jeho výběru. Ten není snadný, protože nabídka trhu je velmi obsáhlá. Hledáte-li tedy odpověď na otázku, podle čeho aku šroubovák zvolit, je tento článek příhodnou osvětou.

Aku šroubovák může být i vrtací

Základně lze aku šroubovák rozdělit na typy, které umí jen povolovat či zatahovat šrouby a na typy, které zvládnou o trochu více, tedy vrtat. Prvně zmíněné nářadí postačí pro zcela běžné drobné práce, například při montování nábytku, elektroniky, funkčně vybavenější druhy pak zvládnou i lehčí vrtací práce do měkkých materiálů. Samozřejmě od nich nelze očekávat výkon jako od klasické vrtačky. Prvně se proto vyplatí přemýšlet, na co všechno aku šroubovák využijete. Od použití by se měl odvíjet následný výběr potřebných parametrů a vlastností.

„Vrtací aku šroubovák může být vybaven i příklepem pro vrtání do zdiva.“

Kvalitní aku šroubovák definuje především napětí a kapacita baterie

Mezi nejdůležitější parametry aku šroubováku lze zařadit samozřejmě výkon vycházející z napětí, ale také kapacitu akumulátoru, která ovlivní to, zda nářadí vydrží podávat dobrý výkon delší dobu, nebo se bude vybíjet příliš rychle. V zásadě je možné říci, že vyšší napětí baterie přináší ve výsledku i větší výkon šroubováku. Na trhu jsou v tomto ohledu k dostání výrobky od 3,6 V až k 36 V - to jsou ale už profesionální druhy za tisíce či desetitisíce korun. Pro běžné domácí využití je vhodné vybírat aku šroubovák s napětím minimálně 9,6 V. Pomyslným dostačujícím průměrem je pak 12 až 14 V. Nejen napětí baterie ovlivňuje práci se šroubovákem. I její kapacita je důležitá. Vyšší hodnoty tohoto parametru znamenají lepší výdrž.

  • Další nezanedbatelné parametry

Mimo výše popisovaného se doporučuje zaměřit i na další parametry. Ty najdete v následujícím stručném výčtu:

  • hmotnost aku šroubováku
  • materiál
  • ergonomie
  • doba nabíjení
  • typ baterie (NiCd, NiMH, Li-ion)
  • možnosti nastavení krouticího momentu
  • rychlostní stupně
Levný aku šroubovák s nízkým napětím baterie (cca do 5 V) lze pořídit od 300 Kč.

Aku šroubovák by měl patřit mezi základní vybavení domácnosti. Pomáhá totiž urychlit a usnadnit činnosti, které mohou být i poměrně dost namáhavé. Opět u výběru platí, že je lepší zvolit kvalitu, která sice může být dražší, ale zaručí, že bude aku šroubovák  podávat výkon, jaký podávat má.

 

publikováno: 4. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.