Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?


Fotolia_14405768_XS

Graffiti je jednou z odnoží moderního pouličního umění, avšak pokud se nápisy, obrazce a různé další výtvarné výjevy objeví na zdi domu, kde rozhodně nemají co dělat, jde veškeré případné pochopení a obdiv stranou. Není se ale čemu divit, vždyť následovné pokusy o odstranění vyžadují čas a peníze. V tomto článku si přiblížíme, jakými způsoby lze tato nežádoucí díla z fasády vyčistit.

K malbám graffiti se využívá nejčastěji různých druhů sprejů, případně fixů nebo klasických barev. Nezřídka se na zdech objevují i malůvky vytvořené křídou, kusem cihly nebo rtěnkou. Složitost odstranění přímo souvisí s kvalitou a složením těchto pomůcek a také se strukturou povrchu fasády. U těch hrubozrnných je čištění mnohem složitější.

Na graffiti platí mechanické metody

První možností je odstranění nechtěných nápisů, čmáranic a obrázků s pomocí vysokotlakých a parních čističů, kartáčů nebo jiných metod abrazivní povahy. Všechny možnosti tedy spočívají ve snaze oddělit vrstvu graffiti od vrstvy fasády. Pokud se však nejedná o vysoce odolný typ, povětšinou dochází k tomu, že čištěné místo je posléze odřené, vybledlé či jinak poškozené. V případě, kdy dojde k pomalování domu křídou a podobně nenáročnými materiály, je samozřejmě mechanická metoda zpravidla účinná. Stále častěji se tak volí postupy, jejichž základem jsou speciální látky, které jsou schopné po aplikaci struktutu graffiti zpracovat tak, že půjde z fasády snadno a víceméně bez nežádoucích následků odstranit.

dreamstimefree_193764

Úspěch zaručí chemičtí pomocníci

Jak už bylo napsáno výše, existuje také chemická metoda. Ta se dá považovat za kombinovanou, protože po použití speciálních látek se následně přistoupí ke klasickému mechanickému odstranění. Těmito látkami mohou být především rozpouštědla v různých variantách, které způsobí, že nápis graffiti nabobtná či změkne a je pak poměrně snadné ho z fasády setřít nebo jinak vyčistit. Výběr daného prostředku se vždy musí odvíjet od typu povrchu a především jeho nasákavosti. V případě špatné volby, ke které vás ale může navést pouhá neznalost, se můžete také následně potýkat s tím, že daná místa budou čištěním poškozená.

Existuje nějaká prevence proti graffiti?

Pokud bydlíte v oblasti, kde se s graffiti majitelé staveb potýkají, neměli byste riziko poškození fasády podceňovat. Prevencí může být antigraffiti nátěr, který se na fasádu aplikuje, aniž by jakkoliv pozměnil její vzhled. Svými mírnými hydrofobními vlastnostmi pak chrání povrch domu. Graffiti se tak nedostane do podkladu, nevsákne se do fasády a lze ji snadno omýt. Tyto nátěry se aplikují povětšinou do výšky až 3 metrů. Další možností je instalace kamery, která bude vidět. Takové řešení vandaly od úmyslu výtvarně se vyjádřit právě na vašem domě odradí. Nechcete-li příliš narušit svůj domácí rozpočet, prodávají se i zdařilé makety bezpečnostních kamer.

dreamstimefree_233661

I když se odborníci v poslední době vyjadřují, že trend graffiti upadá právě díky častějšímu užívání preventivních metod, je stále velkým problémem. Nová fasáda je finančně nákladná, vyplatí se proto hledat možnosti, jak aplikaci graffiti zabránit. A pokud jednoho dne najdete na svém domě nemilé nasprejované překvapení, nezoufejte a zkuste některý z postupů popsaných v tomto článku.

 

publikováno: 14. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.