Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla


Nemusíte čekat, až vodu v bazénu vyhřeje slunce. Teplé počasí začalo lákat do vody dříve, než se voda stačila vůbec alespoň trochu prohřát, a tak je jasné, že jí bude potřeba trochu pomoci. Pro takové situace existují řešení z řad levných, ale také taková

Nemusíte čekat, až vodu v bazénu vyhřeje slunce. Teplé počasí začalo lákat do vody dříve, než se voda v bazénu stačila vůbec alespoň trochu prohřát, a tak je jasné, že jí bude potřeba trochu pomoci. Pro takové situace existují řešení z řad levných, ale také taková za jejichž rychlost a spolehlivost si musíte připlatit. Pro ohřev vody v bazénu se totiž využívají buď solární možnosti nebo klasický ohřev s pomocí čerpadla.

 

Ohřev vody v bazénu se nevyužívá jen pro dřívější začátek koupací sezony nebo pro její prodloužení až do podzimu. Tuto možnost oceníte i v létě, kdy se po chladnějším týdnu udělá znovu hezky, avšak voda v bazénu ne a ne dosáhnout příjemné teploty.

Možnost první: solární ohřev vody v bazénu

V obchodech, kde se prodávají bazény, se mezi příslušenstvím nachází právě i solární panely určené pro ohřev vody v bazénu, které využijí sílu slunečních paprsků pro váš komfort. Panely se dají využít pro nadzemní i zapuštěné bazény. Stěžejním bodem je spíše jejich objem. U nadzemních (i gumových) bazénu bývá možství vody nižší, proto není třeba velkého systému.

Solární panely lze zabudovat na stálo a pevně je spojit se zemí, není to ale tak dlouho, co se na trhu objevila novinka v podobě přenosného solárního panelu.

  • solární panely se na jaře snadno složí a na podzim zase demontují
  • skladovat je lze téměř kdekoliv v suchu
  • dají se napojit na automatickou regulaci teploty vody
  • umísťují se na střechu domu, zahradního domku, na plot s vhodnou orientací nebo jen vedle bazénu

Kromě solárních panelů, ale existují i další možnosti ohřevu vody v bazénu: plachty nebo pyramida.

Kolik to stojí? Oba způsoby jsou ekologické a je díky nim možné prodloužit koupací sezonu až na více, jak sedm měsíců. Tepelné čerpadlo se dá pořídit už od 13 000,-, solární panely (dle velikosti) asi od 6000,-.

 Uvedené dva způsoby vytápění bazénu patří mezi ty nejlevnější. Existují i další varianty (průtokový ohřívač, tepelné výměníky...), jenže ty už jsou mnohem nákladnější. Jak solární panely, tak tepelné čerpadlo se dá koupit až dodatečně a investicí budou hl

Možnost druhá: tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu

Vodu ohřívanou bez ohledu na intenzitu slunečního svitu zajistí tepelné čerpadlo, které dokáže čerpat energii pro ohřev vody v bazénu ze svého okolí. Už od teplot kolem 15°C je schopno ohřát vodu v bazénu, aby se v ní dalo koupat.

Jak to funguje? Tepelné čerpadlo získává energii pomocí komprese a expanze teplonosného plynu, který promění v teplo. Přes výměník se pak přenáší do vody. Velké procento energie se tak získává zcela zdarma.

  • tepelné čerpadlo se dá používat třeba i v kombinaci s plynovým kotlem, který vytápí dům
  • až 80% energie je do bazénu distribuováno zdarma = levný provoz
  • funguje za každého počasí
  • ohřev vody v bazénu probíhá jen tehdy, když je opravdu potřeba

Uvedené dva způsoby ohřevu vody v bazénu patří mezi ty nejlevnější. Existují i další varianty (průtokový ohřívač, tepelné výměníky...), jenže ty už jsou mnohem nákladnější. Jak solární panely, tak tepelné čerpadlo se dá koupit až dodatečně a investicí budou hlavně pořizovací náklady. V průběhu let se však stoprocentně vrátí.
Důležité je vědět alespoň orientačně, jaké množství vody bude potřeba ohřát – s výběrem už pak poradí odborní prodavači.

publikováno: 21. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.