Jak opravit glazuru na dlažbě


Oprava glazury na dlažbě

Pokud máte doma keramickou dlažbu, jistě nám dáte za pravdu, že stačí trochu nepozornosti nebo neopatrnosti a při pádu těžšího předmětu se během vteřiny glazura dlažby poškodí. Pád voňavky nebo sklenice může způsobit odštípení kusu dlažby. Podobně jako v případě keramických umyvadel není oprava nejjednodušší, ale je možná. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jak opravit glazuru na dlažbě, aby poškození bylo co nejméně viditelné.

ZPĚT NA TÉMA: JAK OPRAVIT GLAZURU NA UMYVADLE

Opravné tmely na obklady a dlažby

V případě lokálního poškození obkladu či dlažby je možné použít speciální opravné tmely. Oprava však bude vždy viditelnější než v případě opravy bílé sanitární keramiky. Zatímco umyvadlo je bílé, a tak oprava nevyžaduje žádné barevné tónovaní a hledání vhodného odstínu, v případě opravy obkladů a dlažeb je tomu právě naopak. Různé vzory, barevné odstíny a povrchy obkladů a dlažeb nikdy nenahradíme.

Proto jsou univerzální opravné tmely dostupné v různých odstínech a je možné je namíchat tak, aby se původnímu odstínu co nejvíce přiblížily. Aby výsledek vypadal reprezentativně, musí se jednat o poškození v rozsahu maximálně několika milimetrů. Pokud se odštípl větší kus dlaždice, je nezbytné razantnější řešení.

Obklady a dlažba

Při závažnějším poškození je nutná výměna dlaždice

Pokud kromě poškození glazury na dlažbě došlo i k prasknutí dlaždice nebo odštípnutí většího kusu, je nezbytná kompletní výměna. Při realizaci koupelny se vždy doporučuje pořízení většího množství obkladů či dlažeb právě pro případ možného poškození. Pokud tak máte schované náhradní obklady či dlažby, máte vyhráno.

Výměna dlaždice ale nebývá nejjednodušší. V první řadě je třeba poškozenou dlaždici odstranit, a to pomocí vyříznutí kotoučovou bruskou. Vždy si dejte pozor, abyste neprovedli příliš hluboký řez a nenarušili podkladový materiál. Do místa původní dlažby následně vložíte náhradní obklad, který k podlaze přilepíte lepidlem na obklady a dlažby. Následně proveďte pečlivé spárování a nechejte několik hodin zatvrdnout.

Pokud je poškození glazury na dlažbě či obkladu lokální, řešením je použití opravných tmelů. V případě závažnějších vad nezbývá než poškozenou dlaždici vyměnit za novou.

publikováno: 2. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.