Jak opravit poškrábanou vinylovou podlahu? Záleží na způsobu pokládky


vinyl

Vinylové podlahy patří mezi oblíbené druhy podlahových krytin. Jsou cenově dostupné, poměrně odolné a snadno se instalují. I v případě vinylových podlah může neopatrným zacházením dojít k poškrábání, ať už povrchovému, nebo hlubokému. Poškrábaná vinylová podlaha dokáže zkazit celý den. Naštěstí je i poškrábaná nebo jinak poškozená vinylová dlažba opravitelná. Konkrétní způsob opravy závisí jednak na míře poškození, jednak na způsobu pokládky. Oprava plovoucí vinylové podlahy se totiž provádí jinak než v případě podlah lepených.

Na povrchové škrábance použijte opravnou sadu

Pokud se na vinylové podlaze objevily tenké vlasové škrábance, které jsou velké jen několik milimetrů a nezasahují hluboko do struktury materiálu, opravíte je snadno s využitím speciální opravné sady. Buď si pořídíte opravnou sadu dodávanou přímo od výrobce vaší podlahy, nebo sáhnete po některém z univerzálních typů. Některé sady se skládají jen z krycího fixu a laku, jiné obsahují speciální barevné vosky, se kterými dosáhnete podobného zbarvení a škrábance dokonale skryjete.

Po aplikaci speciálního laku se sjednotí původní povrch podlahy s opravovanou částí a místo škrábance na první pohled nenajdete. Při bližším zkoumání místo škrábanců a vrypů přesto odhalíte. Použití opravných sad na vinylové podlahy je rychlým a cenově dostupným řešení. Při poškození většího rozsahu vám však moc nepomůže.

Čtěte také: Návod na opravu betonové podlahy

Oprava vinylové podlahy podle typu montáže

V případě, kdy dojde k závažnějšímu narušení struktury vinylové podlahy, je jediným možným řešením výměna původního dílce za nový. Postup se pak liší podle toho, jde-li o typ plovoucí podlahy, nebo lepené. V obou případech doporučujeme kontaktovat profesionálního podlaháře, který vám správný postup opravy doporučí. Zkušení kutilové a řemeslníci se však mohou pustit i do oprav svépomocí.

Oprava plovoucí vinylové podlahy

Oprava plovoucích vinylových podlah je snazší než těch lepených. Nabízí se dvě možnosti, jak při opravě postupovat. Tou první je odstranění celé lamely a nahrazení novým nepoškozeným kusem. V takovém případě je nutné podlahu rozebrat od kraje až k poškozenému místu. Pokud došlo k narušení struktury z kraje podlahy, bude výměna snadná. Problém však nastává v případě (a to je bohužel častější), když se poškozený díl nachází uprostřed místnosti. Rozebrání celé podlahy až do středu by bylo pracné a časově náročné.

V takovém případě se vyplatí pustit se do druhé varianty, která spočívá ve vyříznutí dílu přímo v podlaze a nahrazení za nový. Pomocí ostrého zalamovacího nože vyřízněte v podlaze původní díl a připravte si nový, který by měl být trochu větší, aby nevznikla viditelná spára. Od původního dílu odřízněte zámkový spoj, který se nachází u všech typů vinylových plovoucích podlah. Nový díl do vzniklého otvoru přilepte speciálním lepidlem na podlahy, zatižte a nechejte 24 hodin zaschnout. Následující den bude nový díl podlahy pochozí a místo poškození nerozeznatelné.

Oprava lepené vinylové podlahy

Jak postupovat v případě, když potřebujete opravit vinylovou podlahu, kterou jste instalovali lepením? Výměna poškozené části je komplikované, ale ne nemožná. Na takový zásah si však raději povolejte odborníka – při neodborném zásahu hrozí riziko poškození podlahy v mnohem větším rozsahu. Poškozená části vinylové podlahy se musí vyříznout, odlepuje se pak působením tepla pomocí hořáku a pájky. Někdy se stane, že ani při působení hořáku zatuhlé lepidlo nepovolí, pak je třeba díl vysekat dlátem. Podaří-li se vám poškozenou část vyndat, podkladovou vrstvu musíte očistit od lepidla a dokonale vyčistit. Další postup už je shodný jako v případě plovoucí podlahy. Vyřízne se nový díl, který se nalepí do otvoru. Místo s novým dílem se musí dostatečně zatížit. Po zaschnutí je podlaha pochozí.

Oprava poškrábané či jinak poničené vinylové podlahy je velkou výzvou, při pečlivém postupu se však vše podaří a povrch podlahy bude vypadat jako nový. Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:

publikováno: 25. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.