Jak postupovat při výběru rozkládací pohovky


Gauč

Máte malý byt a hledáte úsporné řešení v podobě kombinace pohovky a postele? Nebo vybíráte rozkládací pohovku pro případ, kdy k vám přijede návštěva a bude chtít u vás přespat? Na trhu je nepřeberné množství rozkládacích pohovek, ne všechny ale zajistí kvalitní spánek a dostatečný komfort. Máme pro vás pár tipů, jak vybrat rozkládací pohovku a neudělat krok vedle.

Zaměřte se na velikost

Pokud vybíráte novou rozkládací pohovku, určitě vás zajímají její rozměry. Se skladností to ale příliš nepřehánějte, obzvlášť v případě, má-li se na ní spát pravidelně. Na trhu jsou rozkládací pohovky v různých velikostech, a to jak ve složené, tak rozložené poloze. Kvalitní rozkládací pohovka zajistí dostatečný komfort při sezení, ale především při spaní.

Aby byl spánek kvalitní, musíte mít v posteli dostatek prostoru. Zaměřte se tak na velikost pohovky v rozložené poloze. Ta by měla mít na délku alespoň dva metry. Pokud mají na rozložené pohovce spát 2 lidé, měla by být šířka ideálně 180 cm, pro jednoho pak 90 cm. Vyspíte se i na posteli široké 80 cm, užší si ale rozhodně nepořizujte.

Rozkládací pohovka

Vybírejte podle frekvence rozkládání

Při výběru rozkládací pohovky hraje také důležitou roli skutečnost, jak často se bude transformovat. Pokud si pořídíte pohovku do obývacího pokoje a možnost rozložení budete využívat jen v ojedinělých případech, pak zkoumejte především pohodlí složené pohovky. Při každodenním rozkládání a skládání ale nejde jen o pohodlí, ale také o kvalitu mechanismu, který musí odolat zátěži a častému používání.

Má-li sloužit rozkládací pohovka jako plnohodnotná alternativa postele, pak si raději připlaťte a pořiďte bytelný kus nábytku, který bude navržený pro každodenní používání. Počítejte s tím, že cena kvalitní dvojkombinace je mnohem vyšší než u pohovek určených pro občasné rozložení.

Jak zařídit pokoj pro hosty?

Rozkládání postele si vyzkoušejte už v obchodě

Některé pohovky se rozkládají snadněji, jiné hůře, a to v závislosti na způsobu rozložení a použitém mechanismu. Rozložení postele by nemělo trvat dlouho a mělo by být snadné. Kvalitní pohovku rozloží jeden člověk během několika vteřin, u těch levnějších budete delší dobu zápasit i ve dvou.

Způsob rozkládání pohovky si vyzkoušejte už v obchodě. Pokud vám to prodejce neumožní, jděte jinam. Po rozložení pečlivě zkontrolujte kvalitu rozložené části potahu a polstrování, na kterém se mnohdy šetří. Pohovku dobře otestujte a v obchodu nějakou dobu zůstaňte. Zjistěte, dokáže-li vám konkrétní kus nábytku zajistit pohodlí jak ve složeném, tak rozloženém stavu.

Při návštěvě obchodního domu vyzkoušejte hned několik rozkládacích pohovek a vzájemně je porovnejte. Brzy zjistíte, že se liší jak způsobem rozkládání, tak kvalitou použitého materiálu a mechanismu. Pokud při rozkládání slyšíte vrzání nebo jiné divné zvuky, takové pohovce se velkým obloukem vyhýbejte. Představte si, jaké zvuky bude vydávat za několik let, když už „zlobí“ jako nový kus.

Sofa

Základní rozdělení podle způsobu rozložení

Abyste se v jednotlivých mechanismech rozkládání pohovky zorientovali, přinášíme vám stručný přehled nejčastějších systémů, se kterými se na trhu setkáte:

  • Vysouvací zásuvka s možností rozložení – jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších typů rozkládacích pohovek jsou ty s vysouvací zásuvkou. Systém je založen na principu výsuvného vozíku, který z pohovky jednoduše vysunete a vložíte do ni chybějící část. Tento díl matrace je však obvykle tvořen opěrnou částí při sezení, která vám tak může při rozložení chybět.
  • ClickClack mechanismus – pokud hledáte rychlý a jednoduchý systém rozložení matrace, vsaďte na oblíbený ClickClack mechanismus. Opěrná část se jednoduchým pohybem sklopí a z gauče se stane postel. Použití pohovky s tímto mechanismem však nedoporučujeme pro každodenní spaní, jelikož postrádá kvalitní matraci a vytváří prostor mezi dvěma díly.
  • Systém se dvěma matracemi – v sedací či opěrné části jsou uloženy dvě matrace, které se vedle sebe položí na volné místo po vytažení úložného prostoru. Skládání je náročnější, proto se nedoporučuje pro každodenní používání.
  • Rozkládací pohovky s jednou matrací – pokud chcete na rozkládací pohovce spát každý den, pořiďte si typ s jednou celistvou matrací. Matrace je ukryta a jedním jednouchým pohybem ji vytáhnete a gauč složíte. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.

Na trhu narazíte na celou řadu kvalitních rozkládacích pohovek, které vám zajistí pohodlný odpočinek během dne i noci. Vybrat si můžete také skládací či sklápěcí postele, které šetří prostor. Samotný výběr typu a použitého mechanismu necháme už na vás. Před nákupem si ale pohovku vždy dobře ozkoušejte, a to jak ve složeném, tak rozloženém stavu. 

publikováno: 13. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.