Jak se zbavit hryzce


5140633168_64d0f81373

Když na zahradě začne řádit hryzec, je to pohroma. Dokáže kompletně zničit úrodu, poškozuje především kořeny bylin, stromů a keřů, zelenými nadzemními částmi rostlin se živí. Ze zkušeností zahrádkářů vyplývá, že se při snahách zbavit se ho nelze spoléhat na jednu metodu a je třeba jich vyzkoušet více. O těch nejběžnějších se dočtete na následujících řádcích.

Hryzec je hlodavec, co patří do čeledi myšovitých. Svým vzhledem připomíná potkana, má obvykle tmavohnědou srst (na břiše světlejší) a dorůstá do délky okolo 20 cm i s chlupatým ocáskem. V Česku je největším hrabošem, který se také zasluhuje o největší škody na pozemcích. Máte-li zahradu v blízkosti vodního toku, pak vás určitě někdy navštíví, tím spíše, pokud na ní pěstujete něco z jeho oblíbené potravy.

Jak poznáte, že u vás škodí zrovna hryzec?

Jak už bylo nastíněno v úvodu článku, jeho potravou jsou rostliny. Zaměřuje se na kořenovou zeleninu a kořeny ovocných stromů, nejvíce jabloní. O jeho přítomnosti vás informují lehce vyvýšené prodloužené hroudy, což jsou vlastně chodby, které si vytváří v zemině. Pokud tyto vyvýšeniny rozkryjete, je pravděpodobné, že v nich naleznete zbytky jeho potravy, tedy rostlin.

Přečtěte si podrobné informace o hryzci - chování, vzhledu, životě

Konkrétní tipy, jak se zbavit hryzce

Podobně jako krtek, o kterém jsme již psali ZDE, i hryzec může některé metodě odolávat, a vaše snaha se tak může minout účinkem. Jestliže se však obrníte trpělivostí a nenecháte se odradit případným prvním neúspěchem, jistě se vám to podaří a doberete se zdárného konce, tedy zahrady bez hryzce. Pamatujte však na to, že pasti a návnady nesmí být cítit člověčím pachem. Vyřešíte to poměrně jednoduše, než uchopíte danou věc, promněte v rukách zeminu.

5595986782_a01630c454

  • Elektronické odpuzovače

V poslední době se při hubení jakéhokoliv škůdce stále častěji využívá elektronických odpuzovačů a plašičů. Ty fungují na principu vysílání ultrazvukového signálu, který je pro hryzce nepříjemný a donutí ho opustit váš pozemek. Dejte si však pozor na dosah signálu, mohlo by se totiž stát, že by se hryzec pouze přestěhoval do druhého kouta zahrady, kde ho odpuzovač neruší.

  • Překážky

Další možností je i kladení překážek tak, aby se hryzec vůbec nedostal k rostlinám, které by mohl poškodit. Vypozorujte, kudy hryzec chodí, kudy se dostává k záhonům a stromům a zasuňte do země pletivo tak, abyste mu vytvořily překážky. Ty ho mohou natolik otrávit, že raději přesídlí jinam.

  • Návnady a pasti

Mimo to můžete samozřejmě zakoupit všelijaké pasti a návnady, většinou na bázi jedu. Pokud však máte domácí zvíře  nebo vám po zahradě běžně pobíhají malé děti, buďte s užíváním jedovatých přípravků velice opatrní. Musíte kontrolovat, zda otrávený hryzec neleží někde, kde by ho mohla sežrat vaše kočka apod. Při kladení těchto návnad je třeba nejprve rozdupat hromádky zeminy a následně vypozorovat, které z nich hryzec obnoví, kde se tedy pravidelně pohybuje. Právě ty pak rozhrnete a nakladete do nich návnady. Zvolíte-li metodu použití pastiček, pak je třeba je vložit přímo do nor (nebo těsně u vchodu), a to tak, aby je hryzec nemohl podhrabat či jinak obejít.

6015437655_436b9721d0

  • Hluk a průvan

Dle zkušeností zahrádkářů nesnáší hryzec hluk a průvan. Lze se proto setkat s názory, že pokud budete často sekat trávu, tak si ho ze svého pozemku vypudíte. S průvanem je to horší. Možností, jak do nor vpouštět vzduch pod velkým tlakem, je pramálo, pokud se vám to i tak podaří, je pravděpodobné, že hryzec raději své pole působnosti opustí.

  • Rostliny

Někteří lidé udávají i dobrou zkušenost s vysazením určitých druhů rostlin, jejichž pach hryzce odpuzuje. Jedná se zejména o pryšce, afrikány, laskavce a česnek. Účinnost této metody však není příliš vysoká, hrozí u ní efekt malé působnosti, tedy že se jen hryzec přestěhuje o několik metrů dále.

  • Babské rady

Samozřejmě se lze setkat i s více alternativními a lidovými návody. Traduje se, že hryzce vypudí jakákoliv silně aromatická látka, kterou mu vložíte do nor. Například hadr napuštěný benzínem, zrající sýr, cigaretové nedopalky, někdy se hovoří i o psích chlupech. Můžete si také vyrobit větrné mlýnky z rozstříhaných PET lahví, které umístíte na kovové tyče. Pokud je jednou stranou zasunete do země, do půdy se pak bude přenášet ruch, který vydávají otáčející se větrníky. Lze narazit i na doporučení pořídit si lasičku, která si při nočním lovu s hryzcem poradí po svém.

Připravujeme pro vás podrobný seriál o hryzcích. Přečtěte si první článek, který pojednává o životě, chování a vlastnostech hryzce.

Jak je vidno, i z našeho stručného výčtu metod, které lze využít při zbavování se hryzce, vyplývá, že možností je celá řada. Záleží jen na vás, co vyzkoušíte. Pamatujte však na to, že hryzec je označován jako škůdce, kterého se jen tak lehce nezbavíte, proto nepropadejte zoufalství a zkoušejte to dále. A aby vám v mezičase nezničil vaši úrodu, dejte si práci s výstavbou zábran z pletiva, přes které například na kořeny stromů určitě nedosáhne. Mimo to můžete vyzkoušet i vykuřování, to je však v běžných podmínkách poměrně těžce proveditelné, protože ne vždy se podaří odhalit a zacpat všechny nutné otvory, jimiž se hryzec pohybuje. I tak vám přejeme hodně štěstí.

ČTĚTE DÁLE: 5 TIPŮ JAK SE ZBAVIT HRYZCE ŠETRNÝM ZPŮSOBEM

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 3. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.