Jak se zbavit mravenců bez použití chemie


mravenci v bytě

Zabydleli se u vás doma mravenci a začali řádit v kuchyni, spižírně i dalších obytných místnostech? Až budete řešit otázku, jak se zbavit mravenců, pokuste se s nimi nejprve bojovat bez použití chemie. Pokud vaše snahy selžou, až poté se vydejte do obchodu pro prostředky na hubení hmyzu. Možností, jak se zbavit mravenců s využitím domácích prostředků, je spousta. Mravenci totiž mají citlivý čich, existuje řada pachů, které je odpudí a přesunout se z vašeho obydlí raději jinak. Přinášíme vám několik tipů, které jsme si sami vyzkoušeli a které nám dobře zafungovaly.

Zkuste vysledovat, odkud mravenci přichází

Mravenci se do bytů a rodinných domů stahují ve dvou vlnách. Před zimou se v domácnostech objevují mravenci faraoni (Monomorium pharaonis), na jaře zase černí mravenci, nejčastěji mravenci obecní (Lasius niger). Ti se v České republice vyskytují v největší míře. Někdy je těžké zjistit, odkud tento drobný hmyz do bytu či domu přichází, jindy je to naopak zřejmé.

Pokud se vám podaří vysledovat cestičku z venkovního prostředí domů, máte částečně vyhráno. Mravenci se do vnitřních prostorů nejčastěji dostávají přes fasády, ale také okna a dveře. Jednou z možností, jak se zbavit mravenců bez použití chemie, je vytvořit jim přirozenou bariéru, která je od pokračování v cestě odradí. Nejlepší pomůckou jsou aromatické byliny a další domácí přípravky.

mravenci v bytě - provázek

Aromatické byliny mravence z bytu vypudí

Mravenci mají velmi citlivý čich a špatně snáší některé typy pachů. Obecně je známé, že mravencům nevyhovuje vůně bazalky, levandule, máty či eukalyptu. Pokud k vám mravenci putují přes okno, začněte pěstovat v truhlíku na okenním parapetu některou z uvedených rostlin. Mravenci se začnou vašim oknům vyhýbat velkým obloukem. Lístky máte, sušenou levandule či eukalyptus můžete také položit přímo do cesty, po které mravenci putují. Po několika hodinách změní směr a vašemu obydlí se vyhnou.

Problém však spočívá v tom, že jakmile aromatické rostliny z vašeho bytu odstraníte, mravenci s velkou pravděpodobností zase brzy přijdou. Jedná se tak o funkční, ale krátkodobé řešení. Pokud se u vás doma objevují mravenci třeba jen několik měsíců na jaře, umístění aromatických látek může být dostačující.

mravenci v bytě - máta

Přírodní prostředky na hubení hmyzu

Pokud se nespokojíte s vypuzením mravenců, ale chcete se jich nadobro zbavit a vyhubit je, ani v takovém případě nemusíte sahat hned po chemických přípravcích. Je několik možností, jak se zbavit mravenců bez chemie.

Sladidlo a kvasnice

Jednoduchý prostředek na hubení mravenců si snadno vyrobíte i doma. Stačí smíchat kvasnice s medem, cukrem, sirupem či jiným sladidlem. Směs přendejte na malou misku či papír a umístěte ji v blízkosti výskytu mravenců. Mravenci se do kvasnic se sladidlem okamžitě pustí, kvasnice jim však způsobí smrt.

Výtažek z kopretiny a spinosad

Přírodní prostředky pro hubení hmyzu najdete i ve specializovaných obchodech s drogistickým zbožím. Jedním z nejúčinnějších insekticidních přípravků na přírodní bázi jsou výtažky z kopretiny a spinosad. Spinosad je přírodní produkt, který se vyrábí fermentací bakterie spinosa běžně obsažené v půdě. Spinosad si mravenci odnášejí do svého hnízda, kde po pozření následně umírají.

Čtěte také: Nástrahy proti mravencům a jejich typy

Známe další tipy, jak se zbavit mravenců bez chemie

Výše uvedené způsoby boje proti mravencům jsme si sami vyzkoušeli a fungovali nám. Existuje však mnohem více babských rad a postupů, které si můžete vyzkoušet. Patří mezi ně například tyto:

  • Mravence v bytě vypudíte i skořicí, hřebíčkem, cibulí či česnekem.
  • Potírejte prahy dveří a rámy oken roztokem slané vody.
  • Chcete vypudit mravence? Nasypte jim do cesty kávovou sedlinu.
  • Pokud jste objevily otvory ve zdi, kterými mravenci vylézají, nastříkejte do nich vodu s jarem.
  • Cestu mravencům přerušíte umístěním zubní pasty.
  • Na neutěsněná okna a dveře používejte hřebíčkový olej, kterému se budou velkým obloukem vyhýbat.

Bojujete s mravenci? Pak si rozhodně přečtěte i náš starší úspěšný článek o boji s mravenci v bytě. Cenné rady a tipy najdete i v článku o boji proti mravencům na zahradě a ve skleníku.

publikováno: 20. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.