Jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce – rychle a za pár korun


domácí dezinfekce

Dodržování správných hygienických návyků je základním předpokladem pro pevné zdraví. Všichni víme, že bychom si měli často umývat ruce a postarat se o dezinfekci osobních předmětů. Pokud jsme v obchodě nebo třeba hromadném dopravním prostředku, můžeme si ruce dezinfikovat antibakteriálními gely. Zájem o dezinfekce na ruce v posledních dnech prudce stoupl, a tak se pomalu stává nedostatkovým zbožím. Kvalitní, voňavé, neagresivní a funkční dezinfekci si však snadno vyrobíte i sami doma. Máme pro vás několik tipů na levné domácí dezinfekce na ruce.

Dezinfekce na ruce z aloe vera

Možností, jak si vyrobit antibakteriální prostředek, je hned několik. V naprosté většině případů je základní surovinou líh nebo jiný alkoholový prostředek, který má za úkol zlikvidovat viry a bakterie. Tuto surovinu však můžete doplnit o řadu dalších přísad, které sílu účinku podpoří, současně zajistí příjemnou vůni, a především ochranu pro ruce. Mezi oblíbenou variantu domácího antibakteriálního gelu patří ten na bázi výtažku z aloe vera. Pro přípravu budete potřebovat:

  • 2 díly kvalitního lékárenského lihu
  • 1 díl čistého gelu z aloe vera

Příprava dezinfekce na ruce z aloe je rychlá a jednoduchá. Pro výrobu používejte vždy jen kvalitní líh. Rozhodně dejte přednost zdravotně nezávadnému lékárenskému lihu, naopak se vyhýbejte lihu technickému, který nemá tak čisté složení a mohl by způsobovat problémy. Gel z aloe vera si můžete taktéž zakoupit v lékárně, případně si jej můžete vyrobit i doma. Pokud rostlinu aloe vera sami pěstujete, máte vyhráno. Stačí odříznout list, oškrábat slupku a lžící z listu vydloubnout vrstvu léčivého gelu.


Antibakteriální přípravky s extrakty a éterickými oleji

Chcete, aby váš antibakteriální gel byl nejen účinný, ale také voňavý? Většina komerčně prodávaných dezinfekčních prostředků má typický alkoholový odér, který nevoní nejlépe. Připravte si antibakteriální přípravek z bylinných extraktů nebo éterických olejů, které přípravek provoní. Mnohé extrakty mají navíc samy o sobě antibakteriální účinek, a tak dezinfekční funkci podpoří.

Přinášíme vám jednoduchý recept na přípravek, který je zcela bez alkoholu. Je tak vhodný i pro ty, kteří mají citlivou pokožku a kontakt s vysokoprocentním lihem jim způsobuje podráždění. Počítejte s tím, že dezinfekční účinek bude patrně trochu nižší než při použití alkoholu, který viry a bakterie likviduje ve velkém.

Pro přípravu budete potřebovat jen destilovanou vodu a různé esenciální oleje a extrakty s dezinfekčními účinky. Dobrou volbou je například tea tree olej, levandule, tymián, čajovník, jalovec nebo kadidlovník. Jako základní surovinu použijte právě tea tree olej a do něj přidejte několik kapek extraktů. Po smíchání s destilovanou vodou přendejte do lahvičky nebo rozprašovače. Takto připravenou dezinfekci využijete nejen na ruce, ale také dezinfikování předmětů v domácnosti, například nábytku.

Dezinfekční přípravek podle Světové zdravotnické organizace

Návod na výrobu domácí dezinfekce na ruce vydala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Nečekejte žádné voňavé přísady, prostředek je navržen tak, aby byl co neúčinnější – důležitá je funkčnost, ne pohodlí či vůně. Pro výrobu litrové dezinfekce vám postačí tři základní ingredience:

  • 833 ml alkoholu (96 %)
  • 42 ml peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerolu

Všechny ingredience pečlivě promíchejte a můžete začít používat. Pozor, tento prostředek je skutečně silný! Světová zdravotnická organizace recept představila už před několika let pro využití zejména v rozvojových zemích.

Je na vás, dáte-li přednost příjemným éterickým olejům, nebo účinné, ale ne zrovna voňavé dezinfekci podle WHO. Z našeho pohledu je ideální volbou právě domácí dezinfekce z aloe vera, která obsahuje jak dostatečné množství alkoholu, tak přírodních látek. Ty pokožku uklidní, současně příjemně voní.

Čtěte také:

publikováno: 16. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.