Jak si vyrobit krásný adventní věnec levně a snadno doma


adventní věnec

Ani se nenadějeme, a máme tu první adventní neděli. Jestli ještě nemáte přichystaný adventní věnec, nyní je ten správný čas, kdy pomalu začít s jeho výrobou. Adventní věnec bude nejhezčí, když si jej vyrobíte třeba společně s dětmi přímo doma. Potřebovat budete na výrobu věnce skoro jen to, co najdete v lese a bujnou fantazii.

Adventní věnec a jeho tradice

Advent začíná vždy první neděli po 26. listopadu a trvá 4 týdny. Stejně tolik je právě adventních svíček na adventním věnci, který v období adventu zdobí stoly mnoha českých domácností. A proč se k adventu vůbec váže tradice s adventním věncem?


Tento zvyk postupného zapalování svíček se k nám dostal z Německa, a to až v druhé polovině 20. století. Tradičně se totiž v českých zemích osvítila světla světlem svíček jen na Bílou sobotu. Adventní věnec je symbolem Kristova kříže, Boží věčnosti i jednoty. I barvy mají na adventním věnci jistou symboliku.

Adventní svíčky a symbolika jejich barev

Adventní věnec by měl mít podle katolických tradic 3 fialové a 1 růžovou adventní svíci. A proč zrovna tyto barvy? Nesou totiž významnou symboliku.

 • Adventní svíčky – fialová barva: fialová je symbolem pokání a postu, ale také utrpení během postní doby
 • Adventní svíčka – růžová barva: růžová barva symbolizuje přátelství a měla by být při zapalování třetí v pořadí 
 • Protestanská církev upřednostňuje barvu červenou, jakožto tradiční vánoční barva symbolizující radost, lásku, vítězství, důstojnost, štěstí a krev. A právě červená barva patří u nás k té nejoblíbenější u adventních svíček.

Adventní svíčky zapalujeme v protisměru hodinových ručiček. V některých domácnostech nalezneme i pátou svíčku, a to uprostřed věnce. Měla by být bílá, symbolizuje Ježíše Krista a zapaluje se až na Štědrý den.

Adventní věnec můžete ozdobit podle své fantazie například sušeným ovocem nebo barevnými stužkami.

Jak na výrobu adventního věnce - ve fanzatii se meze nekladou

Adventní věnec si můžete vyrobit za pár minut doma zcela sami. Nemusíte kupovat drahé vánoční věnce v obchodech ani se spokojit s umělými. Dům vám krásně provoní adventní věnec z větviček stromů. A co vše budeme na výrobu adventního věnce potřebovat?

 • polystyrenový/ slaměný korpus na věnec
 • větvičky z jehličnanů (nejlepší jsou z jedle a borovice, naopak smrk rychle opadá)
 • nůžky
 • hřebíky 9 cm dlouhé
 • vázací drát /nejlépe zelené barvy
 • kleště na drát
 • tavicí pistole
 • 4 adventní svíčky
 • dekorativní předměty podle fantazie (sušená jablka, pomeranče, šípy, skořice, oříšky, stužky, ...)

Adventní věnec - postup krok za krokem

 1. V lese si nastříháme konce jehličnatých větví, a to asi 12-15 cm dlouhé. Větvičky by měly být husté a krásně zelené.
 2. Na korpus přiložíme hustě vedle sebe větvičky a převážeme je drátem. Na drát přiložíme druhou řadu větviček tak, aby nebyl drát vidět. Takto postupujeme, až nebude korpus vidět a adventní věnec bude hezky hustý.
 3. Nyní propíchneme hřebíkem na čtyřech souměrných místech věnec zespodu nahoru, aby nám vyčnívalo alespoň 2 cm hřebíku. Na něj opatrně nasadíme vybrané adventní svíčky.
 4. Teď přichází řada na zdobení celého adventního věnce. U zdobení se ve fantazii meze nekladou. Využít můžete přírodní materiály jako jsou sušená jablka, pomeranče, šípky, šišky apod.
 5. Adventní věnec můžete také ozdobit barevnými stužkami, aby ladily s barvou svíček nebo kuchyně. Všechny dekorativní kousky lepíme na adventní věnec pomocí tavicí pistolky, aby vše pěkně drželo a věnec se nám postupem času nerozpadal.

 

 

publikováno: 13. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.