PR článek

Jak snadno regulovat teplotu v domě? Moderní termostaty ušetří peníze i práci


House control

Trendy ve vytápění se dnes přesouvají ke komfortnějším velkoplošným systémům, jako je elektrické podlahové vytápění nebo stropní vytápění. Důvodem jsou současné novostavby. Ty mají tak dobré teplené vlastnosti, že klesá požadavek na výkon topného systému. Elektrické vytápění přináší snadnou instalaci, vyšší flexibilitu a taktéž mnohem nižší pořizovací náklady než při vytápění plynem nebo třeba pomocí tepelného čerpadla. Moderní termostaty jsou proto navrženy tak, aby vám ušetřili nejen finance, ale také práci.

Centrální regulace tepla šetří čas

Velkou výhodou u elektrického vytápění je to, že si můžete přesně regulovat teplotu. Vybírat můžete mezi systémem centrálním a pokojovým, kterému se také říká lokální regulace. Víte však, jaký je hlavní rozdíl mezi těmito systémy?

Lokální regulace znamená, že v každém pokoji v domě máte termostat, který lze ovládat. Tyto termostaty fungují nezávisle na sobě v každém vytápěném prostoru. Pokud chcete provést změnu, například zvýšit teplotu v pokoji, je potřeba k termostatu přijít a změnu osobně udělat.

Centrální regulace oproti tomu šetří váš čas i nohy. Topení můžete ovládat pohodlně z jednoho místa, a to díky řídící jednotce nebo pomocí počítače, mobilního telefonu nebo tabletu. Kontrolovat vytápěné zóny nebo měnit teplotu můžete vlastně odkudkoliv, takže i v případě předčasného návratu ze zimní dovolené na Vás může čekat příjemně vyhřátý dům.

House control

Je-libo digitální nebo analogový termostat?

Nedáte-li z jakéhokoliv důvodu přednost centrální regulaci a zvolíte si lokální řešení, pak musíte zapřemýšlet ještě i nad tím, jaký typ termostatu vybrat. Termostaty jsou analogové nebo digitální, buď jen se snímáním teploty prostoru, nebo se snímáním teploty prostoru a současně teploty podlahy.

Jestli máte podlahové vytápění, je důležité zvolit termostat s podlahovou sondou, kdy můžete regulovat i teplotu samotné podlahy. Prostorové termostaty se hodí zase k regulaci stropního vytápění nebo když máte doma topné panely.

Digitální termostat vám umožní automatické zapínání a vypínání topného systému dle nastaveného programu. Také vám umožní, abyste mohli během dne udržovat teplotu ve vytápěné místnosti na různých hodnotách podle vašich potřeb.

Termostaty jsou chytré, usnadní vám život

Dnešní moderní termostaty jsou velice chytré. Jsou opatřeny mnohými funkcemi, které vám usnadňují život. Termostat může být vybavený funkcí dovolená nebo party režim. Nemusíte se tak stresovat s vytápěním domu, termostat při správném nastavení udělá vše jednoduše za vás.

Při výběru však myslete na to, kdo bude termostat ovládat a k jakému jej budete mít účelu. Některé termostaty za vás udělají téměř vše, ovšem ovládání je trochu složitější, což nemusí zvládat starší lidé. Pokud je termostat nastavený špatně, pak se znehodnotí provozní parametry celé aplikace.

Termostat s Wi-fi umožní správu tepla i na dálku

Termostat výrobce Fenix TFT wifi umožňuje, abyste mohli regulovat teplotu v domě i na dálku. Jedná se o bezdrátovou regulaci, která umožňuje snadné připojení k vaší domácí Wi-fi sítí. Termostat má dotykový barevný displej 2,8, díky čemuž se vám zobrazí stav topného systému dostatečně přehledně. Webové rozhraní umožní každému, kdo si takto chytrý termostat pořídí, aby měl dohled nad regulací tepla, i když není zrovna v domě přítomen. Zároveň však stále může ovládat teplotu i přímo na termostatu, nejen s použitím telefonu.

TFT WiFi Black_Room

Zkuste do domu sálavé panely

Provoz sálavých topných panelů se řídí obvykle regulací, která snímá teplotu prostoru. Prostory, ve kterých je sálavé vytápění instalované, se běžně řídí samostatně po jednotlivých místnostech. Vytápěný prostor však může být regulován nejen jako celek, ale lze ho rozdělit i do zón, kde můžete sálavé panely postupně zapínat podle potřeby.

Regulátory se umisťují nejčastěji na vnitřní stěnu, a to do výšky cca 1,2 metru nad podlahu. Umístěny musí být tak, aby je neovlivňovalo přímé sluneční záření ani jiný zdroj tepla nebo naopak chladu.

Pokud se rozhodnete pro zónové vytápění, kdy dochází k ohřívání přímo osob, které se nacházejí ve vymezeném prostoru, sálavé panely se spínají spíše ručně. Lze použít i časový spínač, aby se nestalo, že panely zůstanou zapnuté, když se prostor nevyužívá.

publikováno: 10. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik