Jak snížit strop – polystyrenové desky a další možnosti


strop polystyren

Vysoké stropy se nejčastěji snižují s využitím sádrokartonových podhledů, které přináší spoustu výhod. Jejich realizace však není nejlevnější. Existují i další způsoby snižování stropu, které mohou být v konkrétních případech vhodnější volbou. Rozhodli jsme se proto sepsat vám i další možnosti, je pak na vás, pro kterou se vzhledem ke svým požadavkům a charakteru stavby rozhodnete. Stropy lze snižovat pomocí polystyrenových kazet, minerálních podhledů i dřevěných desek – palubek.

DÁLE NA TÉMA: SNIŽOVÁNÍ STROPU POMOCÍ SÁDROKARTONU

Snížení stropu pomocí polystyrenových kazet

Pokud potřebujete snížit stropy jen o několik centimetrů a hlavním důvodem je nerovný nebo poškozený strop, ideálním způsobem je použití polystyrenových kazet. Na trhu jsou k dostání různé polystyrenové kazety, které se liší svými rozměry, tloušťkou, ale také barvou a různými dekoračními prvky a ornamenty. Polystyrenové kazety jsou cenově dostupné, nepočítejte však s výraznou úsporou na vytápění. Polystyrenové desky bývají tlusté obvykle 1 až 2 cm, takže jejich izolační schopnosti jsou jen minimální. Navíc se zpravidla lepíš přímo na strop, takže se nekombinují s dalšími druhy izolace.

Minerální podhledy

Kromě sádrokartonových desek se pro snižování stropu používají také minerální podhledy. Jedná se o desky, které jsou vyrobeny z minerální volny, škrobu a jílu. Jsou lehké, bezprašné a dostupné v mnoha provedeních barev i tvarů. Minerální podhledy se však používají zejména u průmyslových a komerčních staveb, díky svým vlastnostem se však stále častěji používají i v domácnostech. Bývají levnější než sádrokarton, zajistí dobrou zvukovou i tepelnou izolaci, jsou rozměrově stále a vynikají i dlouhou životností. Jsou tak vhodnou alternativou k sádrokartonu.

Dřevěné desky a palubky

Především v chatách, chalupách, ale také podkrovích a do přírodního stylu sladěných interiérech se hodí pro snížení stropu i dřevěné desky a palubky. Pomocí dřevěných latí se vytvoří nosná konstrukce, která se navrtá do zdí, na tuto konstrukce se pak palubky navrtají nebo přitlučou. Výhodou snižování stropu pomocí palubek je jednoduché doplnění o tepelnou izolaci a snadné vedení elektroinstalace. Pokud si tedy potrpíte na přírodní vzhled, použití dřeva je vhodnou a cenově dostupnou alternativou.

dřevěný strop

O způsobu montáže sádrokartonových desek a podhledů jsme psali již dříve, přečtěte si proto jeden z našich starších článků:

publikováno: 11. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.