Jak správně udržovat a čistit sekačku


čištění sekačky

Už máte první jarní sečení za sebou? Ať už jste si letos pořídili novou sekačku, nebo už nějaký ten pátek sečete s tou stávající, nepodceňujte její správnou údržbu a čištění. Správná péče o benzinovou sekačku je základem pro její dlouhodobou životnost a kvalitu sečení. Nákup nové sekačky je poměrně nákladnou investicí, proto se vynaložený čas do pravidelné údržby rozhodně vyplatí. Sepsali jsme pro vás několik základních pravidel a tipů, jak sekačku správně udržovat a čistit.

Proč údržbu sekačky nepodceňovat

I když pravidelná údržba sekačky zabere nějaký čas, rozhodně se vyplatí. Navíc doporučujeme jednou za čas svěřit údržbu sekačky do rukou specializovaných servisů, které se na mechanické části sekačky zaměří podrobněji. Proto doporučujeme nakupovat sekačky od takových výrobců, kteří provozují rozsáhlou síť servisů a kladou důraz na kvalitní zákaznický servis. Při správné a pravidelné údržbě nebude výkon motoru klesat, sníží se spotřeba paliva a produkce emisí. Pravidelnou kontrolou a případným ostřením nožů dosáhnete vždy kvalitního posečení i vyšších trav bez jakýchkoliv problémů.

Sekačku vyčistěte po každém sečení

Ve chvíli, kdy posečete svůj trávník, vaše práce ještě nekončí. Než uložíte stroj zpátky do kůlny či garáže, proveďte co nejdříve její vyčištění. Doporučujeme čistit sekačku s prázdnou nádrží benzinu, tu můžete spotřebovat na sečení, případně vypumpovat pumpičkou. Abyste mohli sekačku důkladně vyčistit, musíte ji obrátit či otočit na bok. Vždy si zjistěte, jakým směrem se má správně obracet právě váš typ sekačky. Sekačka se totiž nesmí otočit tak, aby se motorový olej mohl vylít a způsobit problémy. Proto se sekačky otáčí výpustným ventilem nahoru, takže olej zůstane bezpečně uložený v sekačce a nevylije se.

Správný způsob bezpečného otočení sekačky se může lišit model od modelu, proto si postup zjistěte dříve, než sekačku otočíte. Následně rukou a špachtlí odstraňte nánosy trávy, které zůstaly zespodu a na nožích. Při čištění si můžete pomoci i proudem vody. Nože a kryty dočistěte pomocí kartáče. Jednou za čas vyjměte i nůž, důkladně jej očistěte z oboru stran a případně naostřete. Odstraňte nečistoty i z vnější strany sekačky a zkontrolujte, jsou-li pojezdy a další konstrukční části v pořádku.

Sekačka na trávník

Výměna oleje a kontrola svíčky

Jednou ze základních činností při údržbě benzinové sekačky je výměna oleje a kontrola svíčky. Máte-li novou benzinovou sekačku, olej byste měli vyměnit už po cca 5 hodinách používání. Výrobci pak doporučují měnit olej po každých 20 až 30 hodinách provozu sekačky. Jeden olej obvykle vystačí na celou sezónu, průběžně je však nutné kontrolovat hladinu oleje a případně jej dolít na požadovanou úroveň.

Novou sezónu sečení byste měli také zahájit výměnou svíčky. Ta se zásadním způsobem podílí na kvalitě startování a spotřeby benzínu. Pokud sekačka špatně „chytá“ a nedaří se vám ji snadno nastartovat, svíčku vyměňte i v průběhu sezóny. Čištění svíčky se nevyplatí, nejjistější volbou je výměna kus za kus.

čištění sekačky - benzinová

Vyčistěte nebo vyměňte vzduchový filtr

Nedílnou součástí benzinových sekaček je také vzduchový filtr, který se podílí na bezproblémové činnost palivové soustavy. Vzduchové filtry mají tendenci se ucpávat a zanášet, při silném zanesení mohou způsobit i poškození motoru. Vzduchové filtry v sekačkách jsou papírové, snadno se demontují, a tak jednoduše zjistíte jejich stav. Při mírném znečištění filtr profoukněte stlačeným vzduchem, při vysoké míře zanesení vyměňte filtr co nejdříve za nový. Budete-li udržovat vzduchový filtr stále v kondici, snížíte spotřebu paliva a zabráníte snižování výkonu sekačky.

Ostrý nůž pro dokonalé sečení

Aby vám sekačka dobře sloužila, musí být její nůž stále ostrý. Nože sekačky se zejména při kontaktu s kamínky či jinými předměty po nějaké době ztupí, a tak je třeba je nabrousit. Broušení nožů sekačky raději přenechte specializovaným servisům. Pokud je nůž poškozený nebo má již nejlepší léta za sebou, vyměňte jej za nový. Používání špatných nožů vede k vytváření silných vibrací a může vést i k poškození sekačky.

Pokud se o sekačku budete pečlivě starat a vyčistíte ji po každém sečení, vydrží vám řadu let. Údržba sekačky vám nezabere příliš času a rozhodně se vyplatí.

Nenechte si ujít ani naše další články, ve kterých jsme se na problematiku sečení a sekaček zaměřili:

publikováno: 2. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.