Jak správně upravit trávník před nadcházející zimou


trávník na zahradě

Teplé letní měsíce jsou za námi a s nimi je konec i náročné údržby trávníku. Pokud jste celé léto svůj trávník poctivě zavlažovali, sekali a udržovali v kondici, nezapomeňte, že je třeba jej s dostatečným předstihem připravit na zimu. I když jsou zimní měsíce v nedohlednu, měli bychom věnovat v průběhu celého podzimu úsilí přípravě, abychom na jaře nebyli zklamáni nevzhlednými řídkými místy. Právě na podzim je ideální doba pro přípravu trávníku na zimní spánek a na důslednou vertikutaci.

Poslední sekání trávníku – obvykle na konci října

Často se na nás obracíte s otázkou, kdy trávník na zahradě posekat naposledy před zimou. Konkrétní doba posledního sečení se odvíjí od aktuálních klimatických podmínek v daném místě. Nejčastěji se poslední sečení trávy provádí na konci října, v některých oblastech i na začátku listopadu. Rozhodně byste se však do sečení neměli pouštět ve chvíli, kdy teploty klesnou pod 7 °C.

Na zimu byste také měli ponechat trávu delší, aby byly kořeny chráněné před mrazy. Doporučujeme proto sekačku nastavit na střední výšku. Na podzim už tráva neroste příliš rychle, a tak se nemusíte bát, že by vám do nadcházejícího jara přerostla.

trávník na podzim2

Popadané listí nenechávejte na trávníku dlouho ležet

Na podzim opadává listí stromů, které se postupně hromadí na trávníku. Listí byste měli z trávníku pravidelně shrabovat a nenechávat dlouho ležet, aby nezačalo plesnivět. Čím více stromů na své zahradě máte, tím častěji budete muset trávník před zimou shrabovat. Je jen na vás, pustíte-li se do shrabování s využitím klasických dřevěných hrábí, nebo sáhnete-li po moderní plastové variantě, která je lehčí. Nízkou hmotnost oceníte především při shrabování listí na větší ploše.

trávník na podzim

Vertikutátor zajistí provzdušnění vašeho trávníku

Jednou z nejdůležitějších udržovacích prací na vašem trávníku je vertikutace, která zajistí provzdušnění. Ta se provádí s využitím vertikutátoru, který může být mechanický, elektrický, nebo benzinový. Opět záleží na tom, jak velkou zahradu máte a kolik času a práce si chcete ušetřit. Proč se před zimou pustit do vertikutace trávníku? Důvod je zřejmý. Při častém sečení trávy totiž na trávníku vždy zůstávají nesesbírané kousky posekané trávy (a to i při sběru do koše), které zabraňují přístupu vzduchu, živin i vody. Neupravený trávník by tak začal po nějaké době odumírat. Pomocí vertikutátoru z trávníku kromě zplstnatělé trávy odstraníte i mechy, které mohou během zimy napáchat hodně škody. Pokud pomocí vertikutátoru trávník provzdušníte, uvidíte, že na jaře bude vypadat zdravě a bude připraven na další sezónu.

trávník na podzim3

Elektrický vertikutátor usnadní spoustu práce

Vyrovnejte terén a trávník přihnojte

Pokud máte listí shrabané, trávník posečený a provzdušněný, můžete se pustit do vyrovnání terénu a nerovností. Použijte kvalitní trávníkový substrát, na kterém příští rok poroste tráva rovnoměrně a rychle. Na podzim se můžete také pustit do přihnojování trávníku. Nejlepší je použít speciální hotovou směs travního hnojiva, která obsahuje vysoký podíl draslíku a další potřebné výživy. Takové hnojivo zabrání rozšiřování houbových chorob a dodá travinám dostatek energie, aby zimu zvládly bez výraznějších ztrát.

Čím více času a úsilí budete věnovat podzimní údržbě trávníku, o to víc se vám odmění v nadcházejících měsících v podobě krásné rovnoměrné travnaté plochy bez chorob a řídkých míst.

Nenechte si ujít ani další články, ve kterých jsme se na údržbu trávníku blíže zaměřili:

publikováno: 16. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.