Jak správně uskladnit jablka, když nemáte sklep?


uskladnění jablek

Těšíte se z bohaté úrody jablek? Pokud máte sklizeň úspěšně za sebou a plné bedny šťavnatého ovoce před sebou, jistě řešíte otázku správného uskladnění. Ti, kteří mají k dispozici prostorný studený sklep, mají vyhráno. Jablka, hrušky a další druhy ovoce však můžete úspěšně uskladnit i bez sklepa. I tak vám vydrží až do jara. Máme pro vás několik tipů, jak při uskladňování správně postupovat.

Na budoucí uskladnění myslete během sklizně

Pokud sbíráte jablka především na uskladnění, myslete na to už v průběhu sklizně. Aby vám plody dlouho vydržely, trhejte je i se stopkou a odlamujte směrem nahoru. Častou chybou je trhání jablek ukroucením, kvůli kterému se mohou jablka začít dříve kazit. Nejlepší je provádět sběr buď ráno, nebo večer. Naopak se vyhněte sběru v parných dnech, stejně tak i v deštivých či příliš vlhkých dnech. V zahradě nenechávejte ani spadaná jablka. Ty se však pro dlouhodobé uchování nehodí, nejlepší je zpracovat je co nejdříve.

Když venku prší, do sklizně jablek se nepouštějte

Sklep je k uskladnění ideální, ne každý jej však má

Máte-li možnost uskladnit jablka ve sklepě, neváhejte. Nejvhodnějším místem je sklep zděný, ve kterém je optimální teplota a vysoká vlhkost. Právě ta zajistí, aby se po několika měsících nezačala jablka scvrkávat a ztrácet svou šťavnatost. Jablka se dají skladovat i v sušších sklepech s nízkou vlhkostí. V takových prostorách je však namístě vlhkost uměle zvyšovat, a to například umístěním kbelíku s vodou. Naši předkové také často do sklepů umísťovali čerstvý zelený mech, který se podílel na vytváření vhodného klimatu.

Čtěte také: plastový sklep

Nemáte sklep? Jablka dejte do beden s rašelinou

Pokud jste odkázáni na spíš nebo jinou místnost k uskladnění, pořiďte si dostatečný počet objemnějších dřevěných beden a naplňte je rašelinou. Do spodní části nasypte několikacentimetrovou vrstvu rašeliny a naskládejte jedno jablko vedle druhého tak, aby se vzájemně nedotýkala. Do jedné bedny můžete vyskládat i několik vrstev jablek na sebe. Mezi vrstvami však musí být vždy vrstva rašeliny, a to o tloušťce cca 4 cm.

Bedny s rašelinou přemístěte na chladné místo

Pokud jste si dali práci a jablka pečlivě vyskládali do beden a prokládali suchou rašelinou, je na čase najít jim vhodné místo. Může se jednat o tmavou spíž, garáž, chodbu nebo třeba dílnu. Zvolte to nejchladnější místo v domě či bytě, teplota by však neměla dlouhodobě klesat pod bod mrazu. Díky vrstvě rašelině však jablkům nebude vadit, když jednou za čas na pár hodin teplota klesne i pod nulu.

Jablka můžete zpracovat různými způsoby

Pokud jste sklidili opravdu hodně jablek a nemáte sklep či jiné velké prostory k uskladnění, budete je muset chtě nechtě zpracovat. Další možností je prodej jablek. Vzhledem k tomu, že je o farmářské produkty a ovoce z domácích zahrad stále větší zájem, nebudete mít problém najít zájemce. Přebytečná čerstvá jablka pak využijete například pro:

Přečtěte si další články související se skladováním ovoce a zeleniny:

publikováno: 16. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.