Jak udržet parkety a dřevěné podlahy jako nové


5734189933_1d4a8d98bd

Kvalitní dřevěná podlaha je krásná a odolná, bez problémů vydrží i pro další generaci. Také to ale není žádná levná záležitost a v případě, že patříte mezi hrdé majitele, pak se o ni musíte náležitě starat. Správná péče udrží její jedinečný vzhled po delší dobu a zároveň prodlouží životnost.

Rozhodnete-li se pro pokládku dřevěné podlahy, máte tři možnosti: buď budou na základ položeny parkety, masiv nebo takzvaná třívrstvá podlaha. Liší se nejen způsobem položení, ale také tím, jakou vyžadují následnou péči. Není to ale žádná věda a každý si snadno osvojí základní možnosti a postupy.

Parkety: na co si dát pozor

Dřevo jako přírodní materiál reaguje na změny. Především se to týká vlhkosti a teploty, čemuž se předchází mnoha vrstvami povrchových úprav. Ovšem právě ty může neopatrná a nesprávná péče poškodit. Jednou z hlavních příčin popraskání povrchového laku bývá voda, proto podlahy vytírejte opravdu dobře vyždímaným hadrem. Postupem času může dojít až k trhání jednotlivých lamel, což pak vyžaduje náročné úpravy.

Podobně nepříznivý vliv má také vlhkost. Parkety (a jiné dřevěné podlahy) při nízkých hodnotách sesychají a tvoří se trhlinky. Pro takové případy je vhodné alespoň jednou do roka ošetřit dřevěné podlahy přípravkem, který tyto mikroskopické vady zaplní a navíc vytvoří na povrchu vrstvu, jež je bude po nějakou dobu zase ochraňovat.

4207146387_132636c8fc

Jak správně pečovat a čistit

Aby povrch parket vydržel co nejdéle jako nový, je potřeba vyhnout se tomu, co lakovanou vrstvu nejčastěji poškozuje. Nohy nábytku opatřete měkkým materiálem (snadno nalepíte kupované podložky nebo jednoduše vyrobíte doma ze starého koberce či filzu), ani tak ale s křesly a židlemi nemanipulujte hrubě. Dalším nežádoucím elementem jsou kamínky a písek, automatické by tedy mělo být časté zametání. Povrch nikdy nemyjte klasickými saponátovými přípravky. Existují celé řady speciálních mycích směsí, jež odstraní nečistoty stejně důkladně, avšak k povrchu jsou šetrnější.

Podlaha z exotických dřevin

Nabídka dřevin je v současné době pestrá: od tradičního bambusu až po méně časté merbau, wenge, zebrano nebo palisandr. Majitelé exotických podlah se mohou chlubit něčím výjimečným. Originální kresba a krásný vzhled ale vyžadují také velkou péči. Už ze svých přírodních vlastností nejsou tolik náchylné na vlhkost a teplotu, takže v tomto spočívá jejich velká devíza a je to také důvod, proč investovat (mohou se tak použít i pro koupelnu nebo terasu). Základem péče o tyto podlahy je velmi kvalitní nátěr zátěžovým lakem nebo olejem, v průběhu let jsou pak nezbytné kvalitní vosky.

5734192197_d9cc9af339

Dřevěné parkety i podlahy z masivu se hodí do každého interiéru. Je ale potřeba postarat se o ně, aby dělaly parádu dlouhá léta. Naštěstí existují celé řady přípravků, díky nimž to bude hračka. Jako skvělý pomocník se pak hodí pomocník nesoucí výstižný název „osvěžovač dřevěných podlah.“ Obnova vaší podlahy tak bude jasně viditelná.

 

publikováno: 27. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.