Jak ušetřit za auto? Carsharing, aneb podělte se o něj!


fotolia_42709234_xs_1600x900ms

Kdo potřebuje auto jen občas a nechce do něj investovat (obyčejně se to týká studentů), případně si je jistý, že jej nevyužije a živit jej je zbytečnost, může využít možnosti sdílení automobilů. O co jde? Skupina lidí si může pořídit auto s tím, že se o něj budou dělit – jak o výhody v podobě rychlých přesunů, tak i o povinnosti, jako jsou opravy a tankování. Nejedná se tedy o žádnou půjčovnu, jejíž služby bývají neúměrně drahé.

Carsharing, jak zní oficiální zažitý název, je doménou mladých lidí, kteří jej mohou využívat třeba v místech studií, případně na studijních nebo pracovních pobytech. Znamená to menší investici, na druhou stranu ale nutnost plánování.

Carsharing a jeho výhody

Bydlíte-li ve městě mnohdy je auto zbytečným luxusem, navíc neustálé obavy o to, aby jej nějaký výrostek nepoškodil nebo starost o parkovací místo... Jednou za čas je však potřeba vyrazit na velký nákup, na výlet nebo na dovolenou – a v takovém případě by se automobil už hodil. Proto vznikla myšlenka sdílení vozů, kdy se o jedno auto dělí několik osob s podobným problémem a přibližně stejnými potřebami.

Vše záleží na domluvě skupiny – od pořizovací ceny auta, až po dohodu, kolik se jich o něj bude dělit. Za optimální počet se považuje 6-8 zájemců, vše ale záleží na osobních preferencích.

  • nižší počáteční investice
  • efektivní využívání automobilů
  • možnost využití vozu téměř kdykoliv
  • nižší zatížení životního prostředí
  • žádné zbytečné popojíždění
  • rozdělení nákladů za údržbu

Carsharing pro skupiny přátel i společnosti

Carsharing nemusíte provozovat jen ve skupině přátel. Už i u nás existují specializované společnosti, které sdružují zájemce o sdílení auta. Nemusí se tak jednat jen o sousedskou výpůjčku, ale o centrálně řízený systém. Celý proces však naráží na nedůvěru, která rozvoj značně brzdí. Přitom využití sdíleného auta je mnohem levnější, než návštěva autopůjčovny.

Jak to funguje: Pokud se dohodnete s přáteli, pak je důležité vést detailní záznamy. Kupříkladu čas jízdy, před i o po ní opisovat stav tachometru, ukládat doklady za tankování pohonných hmot, případně i oprav a kupování součástek. To je však vždy potřeba prodiskutovat. U firem se hradí symbolický měsíční poplatek a pak je podle druhu a velikosti auta stanovena cena za jeden kilometr. Účty za benzín je třeba uschovávat kvůli vyúčtování, jenž probíhá jednou za čtvrt roku.

Fotolia_43087189_XS

Nevýhody carsharingu

I nevýhod by se ale dala najít celá řada, většina je však založena právě na nedůvěře. Například v ostatní uživatele, o kterých nevíme, jak se o vůz budou starat a jakým stylem jej hodlají používat.
Jízdu je také potřeba dopředu naplánovat a auto si rezervovat nebo vám nemusí vyhovovat místo parkování.

Kdo však má s carsharingem zkušenosti, nedá na tuto možnost dopustit. Vyplatí se hlavně v případě, že ročně nenajdete více, jak 10 000 km. Velká nedůvěra ve společné věci však větší rozvoj zatím stále brzdí... Často se však objevuje jen ústní dohoda mezi sousedy, kteří si důvěřují a znají se.

publikováno: 17. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.