G+

 

 

Jak ušetřit za auto? Carsharing, aneb podělte se o něj!


fotolia_42709234_xs_1600x900ms

Kdo potřebuje auto jen občas a nechce do něj investovat (obyčejně se to týká studentů), případně si je jistý, že jej nevyužije a živit jej je zbytečnost, může využít možnosti sdílení automobilů. O co jde? Skupina lidí si může pořídit auto s tím, že se o něj budou dělit – jak o výhody v podobě rychlých přesunů, tak i o povinnosti, jako jsou opravy a tankování. Nejedná se tedy o žádnou půjčovnu, jejíž služby bývají neúměrně drahé.

Carsharing, jak zní oficiální zažitý název, je doménou mladých lidí, kteří jej mohou využívat třeba v místech studií, případně na studijních nebo pracovních pobytech. Znamená to menší investici, na druhou stranu ale nutnost plánování.

Carsharing a jeho výhody

Bydlíte-li ve městě mnohdy je auto zbytečným luxusem, navíc neustálé obavy o to, aby jej nějaký výrostek nepoškodil nebo starost o parkovací místo... Jednou za čas je však potřeba vyrazit na velký nákup, na výlet nebo na dovolenou – a v takovém případě by se automobil už hodil. Proto vznikla myšlenka sdílení vozů, kdy se o jedno auto dělí několik osob s podobným problémem a přibližně stejnými potřebami.

Vše záleží na domluvě skupiny – od pořizovací ceny auta, až po dohodu, kolik se jich o něj bude dělit. Za optimální počet se považuje 6-8 zájemců, vše ale záleží na osobních preferencích.

  • nižší počáteční investice
  • efektivní využívání automobilů
  • možnost využití vozu téměř kdykoliv
  • nižší zatížení životního prostředí
  • žádné zbytečné popojíždění
  • rozdělení nákladů za údržbu

Carsharing pro skupiny přátel i společnosti

Carsharing nemusíte provozovat jen ve skupině přátel. Už i u nás existují specializované společnosti, které sdružují zájemce o sdílení auta. Nemusí se tak jednat jen o sousedskou výpůjčku, ale o centrálně řízený systém. Celý proces však naráží na nedůvěru, která rozvoj značně brzdí. Přitom využití sdíleného auta je mnohem levnější, než návštěva autopůjčovny.

Jak to funguje: Pokud se dohodnete s přáteli, pak je důležité vést detailní záznamy. Kupříkladu čas jízdy, před i o po ní opisovat stav tachometru, ukládat doklady za tankování pohonných hmot, případně i oprav a kupování součástek. To je však vždy potřeba prodiskutovat. U firem se hradí symbolický měsíční poplatek a pak je podle druhu a velikosti auta stanovena cena za jeden kilometr. Účty za benzín je třeba uschovávat kvůli vyúčtování, jenž probíhá jednou za čtvrt roku.

Fotolia_43087189_XS

Nevýhody carsharingu

I nevýhod by se ale dala najít celá řada, většina je však založena právě na nedůvěře. Například v ostatní uživatele, o kterých nevíme, jak se o vůz budou starat a jakým stylem jej hodlají používat.
Jízdu je také potřeba dopředu naplánovat a auto si rezervovat nebo vám nemusí vyhovovat místo parkování.

Kdo však má s carsharingem zkušenosti, nedá na tuto možnost dopustit. Vyplatí se hlavně v případě, že ročně nenajdete více, jak 10 000 km. Velká nedůvěra ve společné věci však větší rozvoj zatím stále brzdí... Často se však objevuje jen ústní dohoda mezi sousedy, kteří si důvěřují a znají se.

publikováno: 17. 12. 2013
přečteno: 394×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...