Jak ušetřit za elektřinu: zásuvkový elektroměr pomůže hlídat spotřebu


Fotolia_35167400_XS

Téma snižování nákladů na provoz domácnosti je velice aktuální. Lidé hledají způsoby, jak zbytečně neplýtvat, a snaží se mít své výdaje pod kontrolou. Základem pro efektivní šetření je mít přehled. Vědět, jaká spotřeba je při různých činnostech, je rozumné. Na hlídání elektrické energie máte možnost pořídit si zásuvkové elektroměry. Jsou opravdu spolehlivé?

Digitální elektroměry do zásuvky se nazývají i měřiče spotřeby energie. Slouží tedy k zaznamenávání množství elektrické energie, kterou si přístroje berou ze sítě pro svůj provoz. Můžete s jejich pomocí zjistit, kolik vás stojí stand-by režim u televize, rádia nebo třeba počítače. Ač se zdají být spotřebiče vypnuté, tak i v pohotovostním režimu něco ze sítě berou.

Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Jak digitální elektroměr funguje?

Elektroměr se jednoduše zastrčí do běžné zásuvky. On sám obsahuje taktéž otvor sloužící jako zásuvka. Do toho se pak připojí přívodní kabel spotřebiče (s příkoně 1,5 W až 3,6 kW), jak jste zvyklí. Mezi přístrojem a klasickou zásuvkou je tak nyní "překážka" v podobě elektroměru, přes který bude energie nově proudit, aby její množství mohl počítat a zaznamenávat.

Jednoduché zásuvkové elektroměry pořídíte již od 300 Kč.

Složitější měřiče s kombinací funkcí stojí i 1500 Kč a více.

Údaje se posléze zobrazí na displeji, který je součástí zařízení. Podle typu elektroměru můžete sledovat různé hodnoty. Zpravidla ty levnější varianty dokážou měřit jen celkový objem (obvykle v kWh) za dobu, po kterou jimi proudí energie. Složitější zásuvkové elektroměry umí zobrazit i spotřebu přepočítanou na koruny, nebo propočítat, kolik zaplatíte, když bude daný přístroj zapnutý třeba měsíc v kuse, případně může mít paměť až na několik různých přístrojů atd.2271647729_351096429d

Elektroměr si můžete i zapůjčit

Pokud vás myšlenka jednoduchého hlídání spotřeby elektrické energie nadchla, avšak nejste si jisti, zda do nákupu elektroměru investovat, potěší vás fakt, že si toto zařízení můžete jen vypůjčit (u některých dodavatelů energie nebo společností, které elektroměry tohoto typu prodávají).

I když není elektroměr přímo tím, co ušetří, je odrazovým můstkem pro to, abyste efektivně změnili své návyky a způsob, jakým funguje vaše domácnost. Když byste si spočítali, kolik energie berou dohromady ze sítě i přístroje, které jsou vypnuté, možná byste byli z výsledné částky překvapeni. Ta může jít v ročním horizontu až do tisíců korun.

 

publikováno: 28. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.