Jak ušetřit za vodu? Zajímejte se o možnosti využití dešťové vody a požádejte o dotaci


Dešťovka

Přišel vám účet za vodu a uvedená částka k zaplacení vás vůbec nepotěšila? Pak byste se měli zamyslet nad tím, jakým způsobem doma využíváte pitnou vodu a kde zbytečně plýtváte. Začněte doma i na zahradě používat dešťovou vodu a ušetříte, navíc budete šetrní k životnímu prostředí. Kvalitní retenční nádrž a automatická domácí vodárna vám usnadní spoustu práce. V současné době navíc běží dotační program Dešťovka, díky kterému dostanete na celý systém nemalý příspěvek.


Možnosti využití dešťové vody doma i na zahradě

V České republice se roční srážkové úhrny pohybují průměrně mezi 600 až 800 mm. Byla by velká škoda odvést veškerou dešťovou vodu do kanálu, když existují nepřeberné možnosti jejího využití doma i na zahradě. Sběr vody ze srážek přitom není nijak obtížný, protože ji tak jako tak zachycujete ze střechy do okapů. Jen ji nebudete odvádět do odpadu, ale do vlastní jímky. Automatická ponorná domácí vodárna pak umožní čerpání vody z nádrže. Jaké jsou možnosti využití dešťové vody doma a na zahradě? 

Možnosti využití dešťové vody

V domácnosti

Na zahradě

Splachování toalety

Zálivka zahrady

Praní prádla

Zavlažování trávníku

 

Úklid a údržba (mytí auta)

Zachycení dešťové vody do jímky

Pokud se rozhodnete využívat dešťovou či odpadní vodu v domácnosti a na zahradě, jímka (retenční nádrž) a automatická domácí vodárna budou základními prvky systému, které musíte pořídit. Pro shromažďování dešťové vody se v dnešní době používají obvykle plastové nádrže, které jsou na trhu dostupné v různé kvalitě a konstrukčním provedení. Nejodolnější jsou skořepinové retenční nádrže z polyetylenu, které dlouho vydrží a uchovají dešťovou vodu v dobré kvalitě. 

Při využití dešťové vody můžete jímku umístit buď nad povrch, nebo ji zakopete do země. Druhé řešení je mnohem praktičtější a estetičtější. Dešťová voda skladovaná pod zemí vydrží delší dobu, protože je ochlazována půdou a chráněna před slunečními paprsky. Naopak voda uložená na povrchu se musí zpracovat co nejdříve. Pokud budete dešťovou vodu využívat v domácnosti, neměla by její teplota překročit 16 °C. Při vyšších teplotách totiž dochází k nežádoucímu množení bakterií.

Nádrže na vodu

Jak vybrat retenční nádrž

Pro efektivní využití dešťové vody je velmi důležité vybrat správný objem retenční nádrže. Objem se volí podle reálné spotřeby dešťové vody v závislosti na rozsahu použití. Pokud ji chcete používat v domácnosti i na zahradě, pro čtyřčlennou rodinu by měl být její objem alespoň 4 000 litrů.

Retenční nádrž se vybírá také podle úhrnu srážek a velikosti střechy. Jímka by měla být ideálně velká tak, aby se nikdy zcela nezaplnila, ale současně by neměla být poloprázdná. Pro výpočet se používají různé komplikované vzorce, prodejci nádrží vám s výběrem rádi pomohou.

Ponorná domácí vodárna pro čerpání dešťové vody

Ponorné čerpadlo

Jímka dobře poslouží k uložení dešťové vody. Musíte ale vyřešit zásadní problém – jak vodu z jímky opět dostat ven a používat ji v domácnosti i na zahradě. K tomuto účelu se používá automatická ponorná domácí vodárna. Na rozdíl od běžných ponorných čerpadel je plně automatizovaná, při poklesu tlaku v hadici se sama zapne.

Čerpadlo začne pracovat vždy, když otočíte kohoutkem nebo spustíte zavlažovací systém. O ponorné čerpadlo se už nemusíte dále starat. Automatická domácí vodárna je moderním zařízením s různými ochranami i filtry na nečistoty. Jednotlivé výrobky se ale liší výkonem a dalšími parametry. Podle čeho se ponorná domácí vodárna vybírá?

Automatická domácí vodárna: výtlak, průtok i maximální hloubka

Při výběru ponorného čerpadla do retenční nádrže se zajímejte kromě výkonu o výtlak, průtok a maximální hloubku ponoru. Výtlak se uvádí v metrech a označuje maximální dopravní tlak. Pokud tento parametr podceníte a použijete příliš dlouhou hadici, na konci vám poteče voda jen malým čůrkem. Průtok se pak udává v litrech za sekundu a označuje množství vody, které je čerpadlo schopné dopravit. 

Na trhu jsou velmi kvalitní ponorné domácí vodárny, které bez problémů dopraví vodu jak pro použití v domácnosti, tak na zahradě. Například automatická domácí vodárna EASY E-DEEP  vyniká výtlakem 46 m, průtokem 1,58 l/s a maximální hloubkou ponoru 12 metrů. Domácí vodárna tohoto typu má své využití v zahradních systémech a disponuje ochranou proti chodu na sucho. Zařízení je samozřejmě vybaveno integrovaným tlakovým spínačem, který zajistí automatické zapínání a vypínání čerpadla. Alternativou je pak domácí vodárna DAB DIVERTRON 1200M, která má podobné vlastnosti a parametry, její výtlak je však o 2 metry delší a odpovídá tak 48 metrům. Maximální hloubka ponoru je u tohoto čerpadla 13 metrů.

Vždy záleží na vašich preferencích a konkrétnímu způsobu a frekvenci využití. Domácí vodárna je ale srdcem celého systému využití dešťové vody, proto její pořízení nepodceňujte a zbytečně na ní nešetřete. Používáte-li pro zavlažování zahrady jen dešťovou vodu z menší nádrže, vystačíte si s kvalitním malým ponorným čerpadlem. Přímo pro použití do sudu je určené např. čerpadlo GARDENA 4000/2. 

Vodárna

Pro čerpání ze sudu stačí malé automatické ponorné čerpadlo, velké retenční nádrže však potřebují výkonnější zařízení.

Využijte dotace Dešťovka a nádrž i domácí vodárna vás vyjdou levně

Ministerstvo životního prostředí zajišťuje dotační program Dešťovka, díky kterému získáte finanční podporu na pořízení systému pro akumulaci srážkové vody. Dotace Dešťovka jsou nabízeny v několika variantách. Akumulace vody pro splachování WC a zálivku zahrady je podpořena částkou až 30 tisíc Kč plus příspěvek podle velikosti nádrže. Upřednostňovány jsou přitom obce ohrožené suchem.

Pokud plánujete pořízení systému pro využití dešťové vody (domácí vodárna, nádrž a další konstrukční prvky), dotace Dešťovka je bezpochyby jednou z možností výrazné úspory. Pokud si poradíte s byrokratickou zátěží, posudky a schvalovacím procesem, ušetříte poměrně velkou sumu. 

publikováno: 20. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.