Jak vybrat klimatizaci do bytu? Poradíme, na co si dát pozor


domácí klimatizace

Letní dny se nezadržitelné blíží a s nimi i vysoké teploty, které mnohdy šplhají až za hranici 30 °C. Pro návštěvu koupaliště ideální scénář, opačná situace však nastává po návratu do vyhřátého bytu, v němž se nedá pořádně dýchat, natož kvalitně spát. Že se s podobnými problémy potýkáte každé léto? V takovém případě byste měli začít přemýšlet nad pořízením klimatizace, která vaše bydlení ochladí na příjemnou teplotu. To však není její jediná výhoda. Své využití si totiž najde třeba i v zimě, kdy vám pomůže s vytápěním.

Splitová klimatizace do bytu láká na vysokou účinnost i tichý chod

Na trhu se můžete setkat hned s několika druhy domácích klimatizací, přičemž každý má pochopitelně své přednosti a nedostatky. V současnosti nejrozšířenějším druhem je tzv. splitová klimatizace, která se vyznačuje tichým chodem, vysokou účinností či nízkými provozními náklady. Již z názvu je možné odvodit, že tento druh klimatizace se skládá ze dvou částí (vnitřní a venkovní jednotka), které jsou propojené potrubím, v němž koluje chladivo.

Trápí vás nedostatek místa? Řešením je malá klimatizace

Potýkáte-li se v bytě s nedostatkem místa, mohla by se vám hodit tzv. okenní klimatizace. Ta se zpravidla umísťuje do okna, jak už ostatně napovídá její název. Tento druh klimatizace je příjemně kompaktní, čemuž odpovídá také poměrně snadná montáž. Nevýhodou je naopak vyšší hlučnost, kompresor se totiž nachází přímo v místnosti.

Neměli bychom však zapomínat ani na mobilní klimatizaci, která taktéž láká na kompaktní provedení. I v tomto případě se celá klimatizační jednotka schovala do jediného zařízení, jež můžete postavit na libovolné místo v pokoji. Ze zadní části klimatizace vede roura pro odvádění teplého vzduchu z místnosti, kterou je třeba umístit mimo ochlazovaný prostor, například ven z okna či ze dveří.

Jak vybrat klimatizaci do bytu: ve hře je celá řada faktorů

Při před pořízením klimatizace byste se měli vždy poradit s odborníky, kteří vám pomohou nejen s výběrem vhodného modelu klimatizace, ale také s jeho případnou instalací. Při výběru klimatizace byste se měli zaměřit především na instalovaný výkon, který se mění například v závislosti na velikosti klimatizovaného prostoru. Také jej však ovlivňují další faktory, nad nimiž běžný zákazník obvykle nepřemýšlí. Do výkonu klimatizace se totiž promítá také orientace budovy, okolní překážky způsobující zastínění či velikost prosklených ploch a podobně.

splitová klimatizace do bytu

Pro stále více zákazníků začíná být důležitý také design interiérové části klimatizace. Dříve se museli spokojit pouze s několika modely, dnes už však mohou vybírat z pestré nabídky designových provedení. Díky tomu si můžete vybrat klimatizaci, která vkusně doplní interiér vašeho bytu.

Vhodně zvolená klimatizace poslouží v létě i v zimě

S ohledem na výše zmíněné faktory vám odborník navrhne optimální umístění vnější i vnitřní jednotky, takže budete mít jistotu, že klimatizace funguje správně a efektivně. Interiérovou část klimatizace je třeba umístit tak, aby vzduch nefoukal přímo na osoby v místnosti. Jeho proudění lze navíc regulovat pomocí směrových klapek. Vyfukovaný vzduch tak můžete jednoduše nasměrovat ke stropu, takže nebude bezprostředně dopadat na podlahu, což zajistí účinnější ochlazování místnosti.

Kvalitní klimatizace umí mnohem více než jen ochlazovat místnosti během letních veder. Před zakoupením vybraného modelu se proto ujistěte, že podporuje kompletní regulaci vnitřního mikroprostředí vašeho domova. Tyto modely vám totiž poslouží nejen v létě, ale také v zimě, kdy se budou podílet na vytápění. Zaměřte se také na to, zda vaše klimatizace dokáže řídit vlhkost vzduchu a zajišťovat jeho čištění a filtraci od prachu či jiných alergenů.

Jak vybrat domácí klimatizaci správně?

Moderní klimatizace myslí na vaše zdraví

Součástí moderních klimatizačních jednotek by měl být i senzor, který se stará o udržení požadované teploty v místnosti za vaší nepřítomnosti. Po návratu z práce vás tak doma přivítá chladivé klima. Neméně důležitá je také přítomnost nočního režimu, po jehož zapnutí si budete moci dopřát zdravý a horkem nerušený spánek. Vhod přijde také zabudovaný Wi-Fi modul, díky němuž můžete klimatizaci jednoduše ovládat chytrým telefonem. Tyto vychytávky výrazně usnadňují manipulaci s klimatizací a starají se o zdravý a příjemný domov.

 

publikováno: 30. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.