Jak vybrat koupelnový nábytek s umyvadlem nebo pod něj


Skříňka pod umyvadlo

Skříňky pod umyvadlem jsou praktické, dobře vypadají a uživatelům přináší dostatek úložných prostorů. I při výběru koupelnového nábytku s umyvadlem či pod něj ale můžeme udělat krok vedle. Nemusí se hodit do konceptu místnosti, rozměry nebudou dostačující, materiál bude nekvalitní a brzy se začne deformovat. Rizik je opravdu spousta. Rozhodli jsme se pro vás sepsat všechna úskalí, která se mohou při výběru koupelnových skříněk dostavit, a doplníme je o tipy, jak při výběru skříněk postupovat.

V setu, nebo samostatně?

Před pořízením umyvadlové skříňky se musíte rozhodnout, budete-li kupovat nábytek v setu s umyvadlem, nebo pořídíte skříňku a umyvadlo zvlášť. Koupelnový nábytek s umyvadlem je sázkou na jistotu. Už při nákupu víte, že oba kusy do sebe zapadnou, jsou navržené ve stejném stylu, prostor pod umyvadlem je vždy řešen s ohledem na snadnou instalaci sifonu. Nevýhodou tohoto řešení je omezený výběr na trhu.

Máte-li specifické požadavky, nebo chcete mít koupelnovou skříňku na míru, budete muset pořídit umyvadlo samostatně a zaměřit se na rozměry, technické řešení kotvení umyvadla a montáž sifonu. Pokud něco zanedbáte, umyvadlo nebude na skříňce správně sedět nebo s ní nebude ladit. Toto řešení tak doporučujeme jen v případě, pokud jste si z nabídky setů nevybrali.

Výběr správné velikosti je zásadní

kouplenová skříňka - vizualizaceKoupelnový nábytek s umyvadlem nebo pod něj vybírejte s ohledem na rozměry místnosti a koncept koupelny. Skříňka s umyvadlem by měly být v souladu s celkovým designem. Je-li to možné, vyhýbejte se nejmenším umyvadlům, ve kterých je provádění osobní hygieny obtížné a nekomfortní.

Zaměřte se zejména na hloubku a šířku umyvadla, která se podceňuje. Doporučujeme se před pořízením nábytku obrátit na koupelnové studio, které vám vypracuje 3D návrh koupelny. Díky vizualizaci uvidíte, jak bude skříňka s umyvadlem vypadat a můžete-li si s ohledem na prostor koupelny dovolit rozměrnější variantu.

Nezapomeňte na umyvadlový sifon

Je třeba zdůraznit, že pod umyvadlo není možné umístit libovolnou skříňku, a to především kvůli umyvadlovému sifonu, který zabírá značné množství prostoru. Břeclavský výrobce sanitární techniky ALCAPLAST upozorňuje, že skříňky pod umyvadlo musí mít systém zásuvek řešený tak, aby zajistili co nejvíce úložného prostoru, ale umožnil snadnou montáž umyvadlového sifonu.

Dodává, že kvalita sifonu je obzvláště v tomto případě zásadní. Je totiž umístěn bezprostředně nad úložným prostorem zásuvek, takže jakákoliv závada – netěsnost či prasknutí – znamená vytopení zásuvky a zničení kosmetiky, spotřebičů či jiných uskladněných předmětů náchylných na vlhko. Je pak na vás, dáte-li přednost kvalitním umyvadlovým sifonům z polypropylenu, nebo vsadíte na kovové provedení.

Koupelnové skříňky – závěsné i volně stojící

Koupelnový nábytek pod umyvadlo se standardně vyrábí ve dvou provedeních, a to v závěsném nebo volně stojícím. Závěsné skříňky se upevňují na nosnou zeď, snadno se udržují a odpovídají požadavkům současného bytového designu. U moderních koupelen se s nimi setkáte stále častěji. Problém však nastává v případě, máte-li obvodové zdi ze sádrokartonu, který na takové zatížení nemusí být stavěný.

V takovém případě je vhodnější použití volně stojících skříněk, které by měly být vybaveny nožičkami, aby se ve spodní části neusazovala vlhkost. Kvůli nožičkám se prostor pod skříňkou hůře udržuje, hrozí také riziko převržení. Na druhé straně můžete se skříňkou manipulovat, montáž se obejde bez stavebních zásahů a vrtání do nosných zdí.

Vizualizace koupelnové skříňky

Vizualizace koupelny se závěsnou koupelnovou skříňkou

Způsob otevírání zásuvek či dvířek

Koupelnové skříňky se vyrábí v provedení s dvířkami i zásuvkami, setkáte se i s kombinacemi. Ať už se rozhodnete pro dvířka, nebo zásuvkový systém, zaměřte se na to, aby při jejich otevírání nic nebránilo snadnému vkládání a vyndávání věcí. Zásuvky jsou zpravidla pohodlnější, protože se k jejich obsahu přistupuje shora, v případě dvířek se musíte zohnout a těžko se dostanete k předmětům uloženým v zadní části. Zejména pro těhotné ženy či seniory je dvířkové provedení nevhodné.

Vyberte materiál, který vydrží

Koupelnové skříňky musí odolávat vlhkosti, vodě i častému používání. Obvykle se vyrábí z LDT, tedy laminované dřevotřískové desky, u které je povrch chráněn speciální fólií či lakem. Aby byla odolnost materiálu co největší, hrany by měly být kvalitně oblepené tak, aby vlhkost nemohla proniknout hluboko do desky. Zejména u levnějšího koupelnového nábytku se ochrana před vlhkostí podceňuje, po několika letech začne materiál pracovat a praskat, vzlínat, nebo se nadouvat. Také platí, že čím silnější LDT deska je, tím bude celá skříňka stabilnější a bude mít větší nosnost.

Netradiční kouplenová skříňka

Příklad zajímavého řešení dřevěné koupelnové skříňky

Pro výrobu koupelnového nábytku se používají i dřevovláknité MDF desky, ty se uplatňují především při výrobě dvířek. I tento materiál musí být chráněn kvalitním lakem či fóliemi. Při výběru se zaměřte také na kvalitu a provedení pojezdů, kování či madel. To vše se projeví na životnosti, kvalitě a estetické hodnotě nábytku.

Až budete vybírat novou skříňku pod umyvadlo nebo v setu s umyvadlem, kromě vzhledu se zaměřte i na kvalitu konstrukce a použitého materiálu. Je pak na vás a vašich možnostech, pro jaký typ se rozhodnete a upřednostníte-li zásuvkový systém, nebo klasický typ s dvířkami.

publikováno: 18. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.