Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry


koupelna baterie

Rádi byste si po náročném dni užili příjemnou sprchu, díky které si odpočinete a uvolníte své tělo? Pak si na výběru hlavice a sprchové baterie dejte opravdu záležet. Na trhu narazíte na nespočet typů sprch v různých cenových kategoriích, které se liší způsobem regulace, počtem trysek i jejich kombinací a dalšími funkcemi, které mají velký vliv na komfort. Přečtěte si, jak vybrat kvalitní sprchu i baterii a na jaké důležité parametry se zaměřit.

Sprchový set s hlavovou sprchou pro maximální pohodlí

Chcete si pořídit jednoduchou ruční hlavici, nebo upřednostníte sprchový set, který je vybavený i hlavovou sprchou? To je jedna z otázek, na které si budete muset odpovědět hned na začátku výběru nové sprchy. Sprchy skládající se z baterie a ruční hlavice patří k těm levnějším. I s nimi může být sprchování zážitkem, o to důležitější je však výběr kvalitní hlavice s mnoha tryskami a několika programy. Na stěnu se montuje dostatečně vysoká svislá tyč, na kterou se ruční sprcha upevňuje. Částečně tak plní funkci sprchy hlavové.

Sprchové sety vybavené hlavovou sprchou jsou ale mnohem variabilnější. Sami se rozhodnete, kdy pro sprchování použijete ruční sprchu, a kdy na sebe necháte dopadat kapky vody z vrchu. Hlavové sprchy jsou zpravidla rozměrnější než ty ruční a mají i více trysek, takže je zážitek ze sprchování o poznání lepší. Voda bude na tělo dopadat přímo shora a postará se o dokonalé vymytí šamponu z vlasů, stejně tak o příjemnou masáž hlavy i těla. Některé modely sprchových setů umožňují současně tryskání jak hlavové, tak ruční sprchy. Samostatnou kategorii pak tvoří podomítkové hlavové sprchy, které jsou oblíbené v moderních minimalisticky laděných koupelnách.

Výběr sprchové baterie podle technologie

V druhé řadě se musíte rozhodnout pro konkrétní typ sprchové baterie podle používané technologie. S kohoutkovými bateriemi se ve sprchách v podstatě nesetkáte, snad jen s výjimkou koupelen v retro stylu. Standardně se využívají dva typy sprchových baterií – pákové a termostatické.

Páková sprchová baterie

U pákových baterií se proud vody a její teplota reguluje pomocí páky. Požadovaný proud vody nastavíte jednoduše, s teplotou je to však trochu složitější. Může chvíli trvat, než se vám podaří nastavit ideální teplotu vody, a tak jí spotřebujete více. Pákové baterie navíc nedisponují žádnými ochrannými mechanismy, které by zabraňovaly opaření.

Použití pákové sprchy může být zejména v domácnostech s malými dětmi problematické. Výhodou pákových sprch je cenová dostupnost a snadná opravitelnost. Při poruše stačí vyměnit kartuši za novou, která bývá levnější než u termostatických typů.

Termostatická sprchová baterie

Pokud jste ochotni do sprchové baterie investovat vyšší částku, sáhněte po termostatickém provedení. Baterie není vybavena pákou, ale speciální ovládací hlavicí, na které si přesně nastavíte požadovanou teplotu a proud vody. Termostatická sprchová baterie zabraňuje kolísání teplot, navíc u ní odpadají problémy se zdlouhavým nastavením ideální teploty. Voda o požadovaném proudu i teplotě začne z hlavice tryskat v podstatně ihned po zapnutí.

Termostatické sprchové baterie jsou ideální i do domácností s malými dětmi, protože jsou vybavené tepelnou pojistkou. Teplota vody nikdy nepřekročí nastavenou hranici. Pokud by došlo k přerušení dodávky studené vody, sprcha se okamžitě vypne. K opaření horkou vodou proto nemůže dojít.

Sprchové hlavice a volitelné proudy

Nedílnou součástí každé sprchy je sprchová hlavice. Standardně dostupné modely střední třídy jsou vybaveny třemi režimy tryskání – silným proudem vody pro vymývání šamponu, jemným masážním proudem vycházejícím z mnoha malých trysek a středním, případně úsporným režimem. Nejlevnější sprchové hlavice pak mohou mít třeba jen jeden sprchový program. Při výběru sprchové hlavice opět popřemýšlejte, jakou částku jste ochotni investovat a jakou míru variability vyžadujete.

Zmíněné tři volitelné programy jsou zlatým středem, který se vyplatí. Vyšší modelové řady disponují i pěti a více programy. Praxe však ukazuje, že naprostá většina uživatelů všechny dostupné režimy sprchy nevyužívá. Dodejme, že na rozdíl od sprchových baterií či setů můžete hlavici jednoduše odšroubovat a nahradit jinou. Pokud se po nějaké době používání rozhodnete pro komfortnější typ z vyšší modelové řady, na hadici jej snadno namontujete i dodatečně.

Pořiďte si podlahový žlab s dostatečným průtokem

Pokud plánujete rekonstrukci či výstavbu koupelny, nezapomeňte se zaměřit i na způsob odtoku vody. V moderních koupelnách se klasické vaničky nahrazují podlahovými žlaby nainstalovanými v podlaze. Takové řešení je esteticky přitažlivé a velmi praktické.

Se vzrůstající oblibou rozměrných sprch s mnoha tryskami a silnými proudy, které mají velký průtok, rostou i nároky na průtok podlahového žlabu. Aby se voda na podlaze nehromadila a odtekla co nejrychleji, pořiďte si podlahové žlaby s velkým průtokem a počítejte s dostatečnou rezervou. Například břeclavský výrobce Alcaplast vyvíjí kvalitní podlahové žlaby vhodné do malých i velkých koupelen. Tyto žlaby mají průtok zpravidla větší než 40 litrů za minutu, některé i více než 60 litrů za minutu. Díky tomu se voda odplaví velmi rychle i při použití výkonných sprchových setů s masivními hlavicemi.

Při výběru nového podlahového žlabu se zaměřte také na náročnost údržby. Většina žlabů standardně využívá jednu zápachovou uzávěru, která se hůře čistí a může způsobovat šíření zápachu. Zmiňovaný výrobce Alcaplast vyvinul inovativní podlahové žlaby s dvojitou zápachovou uzávěrou, u kterých se dají odtokové komory snadno vyčistit až po odpadní trubku. Díky zdvojené zápachové uzávěře se doba mezi údržbovým čištěním prodlužuje na dvojnásobek.

Sprcha je ústředním bodem většiny koupelen a zpravidla bývá využívána častěji než vana. Výběr kvalitní a pohodlné sprchy tak nepodceňujte ani v případě, máte-li v koupelně jak vanu, tak sprchu. S velkou pravděpodobností budete ve sprše trávit více času. Možnost snadného nastavení teploty pomocí termostatické hlavice oceníte, stejně tak i bezproblémový odtok vody, o který se postará kvalitní podlahový žlab.

publikováno: 10. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.