Jak vybrat nové zahradní hadice?


vybíráme hadice

S příchodem jara se postupně blíží i doba, kdy budete muset své zahradě a trávníkům dodat potřebné množství závlahy. Udělejte si na začátku nové sezóny pořádek v zahradním vybavení a zmodernizujte systém zavlažování i zahradní hadice. Právě ty slouží k přesunu vody na požadované místo v zahradě a jsou základní, ale nejdůležitější součástí celého systému. Výběrem nové zahradní hadice vás provedeme krok za krokem.

Pořiďte si zahradní hadice o správném průměru

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nových zahradních hadic je jejich průměr. Nejčastěji se používají hadice o vnitřním průměru 1/2" a 3/4". Obecně platí, že hadice menšího průměru jsou vhodné pro zalévání menší plochy a přenosu vody na kratší vzdálenosti. U hadic menšího průměru totiž dochází k výraznějším ztrátám tlaku, a tak by hadice 1/2" neměla být delší než 30 metrů.

Potřebujete-li dostat vodu na delší vzdálenost, sáhněte po 3/4" hadici, která může být dlouhá až 50 metrů bez většího úbytku tlaku. Počítejte však s tím, že silné a dlouhé hadice naplněné vodou jsou těžké, a tak nejsou vhodné pro časté přesouvání.

Čtěte také: Automatické zavlažování zahrady

Zajímejte se o konstrukci zahradních hadic

Hadice určené na zahradu jsou dostupné v různých cenových hladinách, kvalita jejich provedení se však výrazně liší. Ty nejlevnější hadice se mohou po čase začít samovolně kroutit, praskat a nevydrží změnu teplot a tlaku. Kvalitní zahradní hadice by měla mít dostatečně silnou gumovou stěnu a výplet, který ji vyztužuje. Pro zvýšení ochrany se pak hadice překrývá PVC obalem, který je pružný a poddajný.

Při výběru hadice se podívejte, jak vypadá v řezu. Levné typy hadic vás mohou zmást, protože mají výplet vytištěný, ve skutečnosti jej však vůbec nemají. Při pohledu na hadici v řezu si uděláte představu o tom, jak silnou stěnu má a obsahuje-li vyztužující výplet.

V neprůhledných hadicích se netvoří řasy

Zahradní hadice se prodávají jako průhledné i neprůhledné. Výhoda průhledných hadic je zřejmá – na pohled poznáte, jestli je naplněná vodou, nebo je-li prázdná. Z hlediska dlouhodobého používání jsou však vhodnější volbou neprůhledné hadice, které chrání vnitřní prostor před působením silných slunečních paprsků a srážením vlhkosti. Díky zatemnění vnitřního prostoru hadice nedochází k tvorbě a množení řas, které by mohly negativně ovlivnit kvalitu vody a po nějakém čase snížit průtok. Odstraňování řas z hadic je komplikované, a tak obvykle nezbývá nic jiného než pořídit hadice nové.

Tepelná odolnost jako důležitý parametr

Během léta jsou hadice vystavované silným slunečním paprskům a zahřejí se na vysokou teplotu. Proto doporučujeme sáhnout po hadicích, které se vyznačují velkou tepelnou odolností. Většina hadic na trhu je navržena pro maximální teplotu 60 °C, ty nejlevnější pak zvládnout sotva teploty 50 °C, aniž by se měnily jejich vlastnosti.

Chcete-li hadice nechávat venku celoročně, zajímejte se i o spodní hranici tepelné odolnosti. Na trhu existují i typy, které spolehlivě zvládnou silné mrazy až -20 °C. Aby však nedošlo k poškození hadic, vždy je nutné je před nástupem zimy vyprázdnit a uzavřít ventily.

K hadicím si pořiďte rychlospojky. Usnadní vám manipulaci

Máte-li v plánu často manipulovat s různým typem zahradních hadic, pořiďte si k nim rychlospojky odpovídajícího průměru. Díky nim je budete moci jednoduše spojovat a napojovat na přívod vody, aniž byste museli neustále povolovat objímku nebo riskovat vypadnutí hadice bez přitáhnutí. Na trhu jsou k dostání i rychlospojky se stop ventilem, které zastaví přívod vody po vytažení zavlažovače nebo rozstřikovací pistole. Nebudete tak muset vypínat vodu přímo u přívodu a ušetříte si spoustu kroků.

Přečtěte si související články zaměřené na zavlažování a zalévání zahrady:

publikováno: 18. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.