Jak vybrat osvětlení do koupelny, které podtrhne celkový vzhled místnosti


alca osvětlení do koupelny3

Pokud vás čeká realizace nové koupelny nebo rekonstrukce, nenechávejte výběr osvětlení až úplně nakonec. Svítidla jsou nedílnou součástí prostoru a zásadním způsobem ovlivní vzhled místnosti i komfort používání. Ve většině koupelen se navíc nenachází žádná okna, a tak osvětlení vytváří atmosféru nejen ve večerních a nočních hodinách, ale i během dne. Volbou většího počtu zdrojů světla budete schopni vytvořit různé scény od komorní po energickou.

Stropní osvětlení nesmí chybět v žádné místnosti

Základem každého interiérového prostoru je stropní osvětlení, které by mělo rovnoměrně prosvětlit co největší plochu místnosti. U malých koupelen si vystačíte s jedním centrálním světlem, v případě větších koupelen však zvolte zdrojů světla víc. Svůj účel skvěle splní bodová podhledová světla, která se dají nasměrovat tak, aby osvětlila požadovanou část koupelny.

Na trhu narazíte na stropní osvětlení v různých tvarech i velikostech. Do moderních minimalisticky laděných koupelen se hodí jednoduchá světla kulatého nebo čtvercového či obdélníkového tvaru, které na sebe nestrhnou pozornost.

Chcete-li naopak prostor ozvláštnit, zvolte moderní stropní světla dostupná v různých geometrických tvarech. Tento typ světel často vytváří zajímavé efekty lomu světla, a vnese do prostoru netradiční atmosféru. Hodí se zejména v kombinaci s kamennými obklady či imitacemi, na kterých vypadá lom světla obzvláště působivě. Zaměřte se také na výběr vhodné teploty světla. Pro stropní svítidla doporučujeme zvolit teplejší odstíny, které působí útulněji.

Nezapomeňte na koupelnové osvětlení u zrcadla

Se stropním osvětlením si v koupelně rozhodně nevystačíte. Velmi důležité je samostatné osvětlení zrcadla, které oceníte při líčení, oblékání i osobní hygieně. Zatímco u stropních svítidel můžete s teplotou světla experimentovat, v případě osvětlení zrcadla byste se měli přiblížit teplotě podobné dennímu světlu. Ideální jsou svítidla o teplotě 4000 K a více. Taková barva světla nejméně zkresluje, navíc vás nabije energií.

Osvětlení zrcadel lze realizovat různými způsoby. Na trhu jsou dostupná nástěnná svítidla určená přímo pro montáž nad zrcadlo. Vyrábí se v různých designech, například v podobě LED lišt, lamp s husím krkem, nástěnných panelů a podobně. Zvolte takové svítidlo, které vás při pohledu do zrcadla neoslní, naopak se rozptýlí po celé ploše.

Další variantou jsou zrcadla se zabudovanými svítidly. V současnosti se zrcadla s osvětlením vyrábí nejčastěji v kombinaci s LED pásky, které mohou být umístěny bud kolem zrcadla, nebo ze zadní strany. V případě zadního umístění bude světlo prostupovat přes transparentní část zrcadla a při pohledu do něj vás neoslní. Hledáte-li řešení s úložným prostorem, sáhněte po galerkách se zabudovaným osvětlením.

Osvětlení do koupelny musí odpovídat normám

Při výběru osvětlení vybírejte takové typy, které jsou určené do prostoru s vyšší vlhkostí. Zdroj světla musí být chráněný krytem a musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Obecně platí, že čím blíže je svítidlo umístěné zdroji vody, tím musí být stupeň krytí vyšší.

Prostory v těsné blízkosti vany nebo sprchového koutu by měly mít stupeň krytí IP44, ve zbytku místnosti je třeba zvolit svítidla s IP21 a více. Pro použití v koupelnách jsou vhodné všechny typy zdrojů světla – žárovky, LED panely, zářivky i halogenová svítidla. Vzhledem k dlouhé životnosti a nízké spotřebě energie se stále častěji volí LED světla. Vyrábí se také jako žárovky s různými typy patic, a tak spolehlivě nahradí klasické typy žárovek.

Nehledejte vypínač. Pořiďte si osvětlení se senzorem

Také vám dělá problém najít vypínač, když se v noci probudíte nebo jste nad ránem ještě rozespalí? Pak si pořiďte stropní světla se senzorem, která se automaticky zapnou po vstupu do místnosti. Moderní designová svítidla se senzory se dají nastavit tak, aby se po nějaké době samy zhasly. Vypínač tak nemusíte hledat ani poté, co prostor koupelny opustíte.

Maximální komfort zajistí podsvícená splachovací tlačítka

V noci se nejčastěji vydáme do koupelny kvůli toaletě. V takovém případě je zbytečné rozsvěcovat hlavní zdroj osvětlení, protože by bylo silné světlo nepříjemné, navíc bychom se dostali do příliš bdělého stavu. Ať už máte toaletu v koupelně, nebo v samostatné místnosti, pořiďte si splachovací tlačítka s podsvícením. Jednak usnadní používání toalety a splachování, jednak vynikají vysokou estetickou hodnotou.

Splachovací tlačítka s podsvícením volí stále více designérů, kteří usilují jak o komfort, tak luxusní vzhled prostoru. Tlačítka s podsvícením naleznete například v nabídce břeclavského výrobce Alcaplast. Konkrétně se jedná o bezdotyková tlačítka NIGHT LIGHT, která zvítězila v prestižní designérské soutěži iF Design Award 2018.

Tlačítka vás nadchnou nepřebernými možnostmi nastavení

Protože jsou tlačítka vybavena RGB diodou, můžete si nastavit libovolný barevný odstín podsvícení a sladit jej se stylem své koupelny. Osvětlení se aktivuje při vstupu do místnosti pomocí infračerveného čidla. Tlačítka NIGHT LIGHT jsou bezdotyková, a tak se splachování spouští pouhým přiblížením ruky.

Tlačítka jsou programovatelná, a tak si může uživatel sám nastavit čas malého a velkého spláchnutí, intenzitu osvětlení, délku dosvitu a mnoho dalších parametrů. WC tlačítka jsou kompatibilní s mnoha typy předstěnových instalačních systémů od výrobce Alcaplast.

Podsvícení polic nebo vany navodí tu pravou atmosféru

Chcete pomocí osvětlení navodit atmosféru nebo třeba zvýraznit některé prvky a předměty? Zajímavým prvkem je osvětlení polic, koupelnové skříňky, stejně tak i vany nebo sprchového koutu. Doplňkové osvětlení se zpravidla řeší instalací LED pásků, které samozřejmě také musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Moderní LED pásky se vyrábí z RGB diod a jsou dodávané s dálkovým ovladačem. Díky tomu si můžete vzhled přizpůsobit aktuální náladě a užít si pozitivní vlivy chromoterapie.

Osvětlení do koupelny vybírejte s ohledem na celkový styl prostoru. Upřednostněte větší počet zdrojů světla před jedním silným centrálním svítidlem. Díky tomu si upravíte aktuální scénu podle potřeby a navodíte tu pravou atmosféru. Kromě stropního svítidla a osvětlení zrcadla popřemýšlejte nad pořízením podsvícených bezdotykových tlačítek pro splachování nebo podsvícených doplňků, které jsou praktické a esteticky působivé.

publikováno: 24. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.