Jak vybrat pracovní obuv


Pracovní obuv

Pracovní obuv má za úkol ochránit nohu před možným poraněním a současně zajistit pohodlí na celou pracovní dobu. V botách jsme často i více než 8 hodin denně, proto bychom jejich výběr rozhodně neměli podceňovat. Při výběru samozřejmě záleží na tom, v jakém prostředí pracujeme. Jiné boty se hodí na stavbu, jiné zase do lehké výroby či na zahradu. Máme pro vás několik důležitých tipů, podle kterých při výběru nových pracovních bot neuděláte krok vedle.

ZPĚT NA TÉMA: JAK VYBRAT PRACOVNÍ RUKAVICE

Pracovní obuv vybírejte podle účelu použití

Pokud budete vybírat nové boty do práce, zamyslete se nad tím, jaké požadavky by měly splňovat. Univerzální pracovní obuv neexistuje, každá profese vyžaduje jiné vlastnosti. Při výběru bot na stavbu se rozhodujte podle stupně ochrany nohy, dejte přednost vyšším těžším pevným botám.

Pracovníci v chladírenském provozu by měli sáhnout po zimní pracovní obuvi, která zajistí dostatečnou ochranu před prochladnutím nohy. Lékaři a potravináři musí striktně dodržovat dress code a vybírat jen mezi botami bílé barvy. Pokud trávíte na nohách spoustu času a nevyžadujete vyšší ochranu, dejte přednost lehkým pracovním botám. Vhodnou alternativou mohou být i kvalitní trekingové boty.

Pracovní boty

Typy pracovní obuvi

Než se pustíte do výběru pracovní obuvi, zorientujte se mezi typy, které jsou na trhu dostupné. Mezi základní druhy pracovních bot patří:

Polobotky – nejrozšířenější typ pracovní obuvi. Polobotky jsou pohodlné a při správném výběru v nich vydržíte celou pracovní směnu. Jsou lehké a v případě potřeby vyšší ochrany se vyrábí i s ocelovou špičkou.

Kotníková obuv – kotníkové boty upřednostňují zejména pracovníci na stavbách a mnozí řemeslníci. Tyto boty totiž zajišťují adekvátní oporu pro nohy. Jsou však těžší, ale nohu ochrání a udrží v suchu. Při použití správné impregnace je můžete nosit i ve vlhkém prostředí.

Sandály – pokud při své práci nepotřebujete pevnou špičku, můžete si pořídit pracovní sandály. Jsou lehké a pohodlné především během horkých letních dnů. Vyrábí se z kvalitních materiálů, díky kterém vydrží i nadměrnou zátěž a mnohahodinové denní používání.

Holínky – do kategorie pracovních bot patří samozřejmě i holínky. Jsou vyrobené z PVC nebo gumy a ochrání nohu před vodou či jinými tekutinami. Nehodí se však pro dlouhodobé nošení, protože neumožňují větrání nohy. Proto je dobré během delších směn holínky po nějaké době vyzout.

Holínky

Výběr pracovní obuvi rozhodně nepodceňujte. Ať už vyžaduje vyšší stupeň ochrany nohy, nebo jen chcete pohodlí při chůzi, dejte přednost dražším kvalitním botům. Vyšší investice se vám rozhodně vyplatí.

publikováno: 13. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.