Jak vybrat pracovní rukavice


Pracovní rukavice

Pracovní rukavice jsou nejpoužívanější ochrannou pomůckou vůbec. Chrání naše ruce před ušpiněním, pořezáním, ale také třeba popálením či potřísněním chemikáliemi. Výběr pracovních rukavic je pestrý, k sehnání jsou v různých cenových hladinách. Výběr by se měl odvíjet především podle toho, k jakým účelům a typům práce budou nejčastěji používány. Pojďme se podívat na to, jak pracovní rukavice vybírat.

Pracovní rukavice vybírejte podle druhu práce

Než se pustíte do výběru nových pracovních rukavic, popřemýšlejte nad tím, k jakému účelu je vlastně budete používat nejčastěji. Chcete-li pracovní rukavice používat k různým typům prací, klidně si pořiďte několik druhů a střídejte je podle potřeby. Jiné rukavice se hodí pro práci na zahradě, jiné zase do dílny. Hlavní rozdíl je především v míře ochrany, které poskytnou, a také v jemnosti motoriky. Čím tenčí rukavice pořídíte, tím vás při práci méně ochrání, můžete s nimi však provádět i jemné mechanické práce.

Rozdělení pracovních rukavic podle materiálu

V nabídce pracovních rukavic se nejlépe zorientujete podle materiálu, ze kterých jsou vyrobené. Od toho se pak odvíjí i ideální účel použití.

Kombinované rukavice

Nejrozšířenějším typem jsou kombinované pracovní rukavice, které jsou vyrobeny z několika různých materiálů. Vyrábí se z kombinace přírodních i umělých materiálů, lícové hověziny, mohou být doplněny o různé reflexní prvky. Pro zvýšení komfortu mohou mít kombinované rukavice zesílenou vrstvu v oblasti dlaní. Jedná se o univerzální typ pracovních rukavic, které využijete ve stavebnictví, zemědělství, skladech i průmyslu.

Kombinované rukavice

Pracovní kožené rukavice

Pokud hledáte pracovní rukavice, která vám vydrží delší dobu a bude se s nimi dobře manipulovat, vsaďte na kožené rukavice. Obvykle se vyrábí z pružné štípané vepřovice a používají se zejména ve stavebnictví a kovovýrobě.

Kožené rukavice

Textilní rukavice

Pokud je pro vás při práci důležité zachovat jemnou motoriku, vyberte si textilní rukavice. Jsou vhodné pro jemné strojírenství a lehký průmysl, oceníte je i v domácí dílně. Jsou náchylné vůči zašpinění a měli by se používat jen v suchém prostředí. Zajistí ochranu před ušpiněním, vyšší stupeň ochrany před poraněním ruky však nečekejte.

Máčené pracovní rukavice

Ochranu proti chemikáliím a kapalinám vám zajistí máčené pracovní rukavice. Vyrábí se v polomáčeném, nebo celomáčeném provedení. Vybírejte podle toho, chcete-li je využívat primárně v suchém, či mokrém prostředí. Máčená vrstva totiž může být vyrobena z různých materiálů. Oblíbené jsou rukavice máčené v nitrilu, které jsou odolné proti protržení. Pro používání rukavic v mokrém prostředí však musíte sáhnout po latexových rukavicích nebo těch z PVC.

Máčené rukavice

Velikost rukavic se často podceňuje

Často se zapomíná na to, že pracovní rukavice se vyrábí v různých velikostech a měly by se vybírat podle velikosti ruky. Aby zajistila dostatečnou ochranu, musí v ní mít ruka dostatek prostoru pro přirozený pohyb. Měla by přiléhat k dlani i prstům a mezi prsty by měla být přesně dosazená. 

Ochranné pracovní pomůcky jsou důležité jak při práci v provozu, tak doma nebo na zahradě. Rukavice jsou velmi důležité, často se však zapomíná na další ochranné pomůcky. Pojďme se nyní zaměřit na to, jak postupovat při výběru pracovní obuvi a na co si dát pozor.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK VYBRAT PRACOVNÍ OBUV

publikováno: 13. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.