Jak vyčistit terazzo (teraco) – na podlaze i náhrobní desce


terazzo podlahy a dlažba4

Máte ve společných prostorách bytového domu podlahu z teraca, která po letech používání vypadá zašle? Nebo potřebujete vyčistit náhrobní kámen a obrubníky z terazza, které se s oblibou používaly zejména v 60. letech? Pak zbystřete. Přinášíme vám pár tipů a rad, jak co nejlépe vyčistit kamínkové teraco a vrátit mu původní vzhled. Pokud je povrch lité podlahy výrazně znečištěný, poškrábaný a už se neleskne, budete se však muset obrátit na specializovanou firmu, která zajistí strojní broušení a impregnaci.

DÁLE NA TÉMA: TERAZZO DLAŽBA

Čištění terazzo podlah pomocí domácích prostředků

Pokud se na vaší teraco dlažbě nachází viditelné nečistoty, mastné skvrny či zbytky stavebních hmot po zednických pracích, zvládnete čištění podlah i bez speciálních prostředků. Možná vás překvapí, jak dobrý čisticí účinek má obyčejný lihový ocet smíchaný s teplou vodou. V průběhu čištění octem je důležité vodu průběžně měnit a udržovat ji teplou.

Čtěte také: čisticí prostředky můžete nahradit octem i citronem

Octovou vodu nanášejte pomocí hadru a při větších nečistotách drhněte kartáčem s jemnějším vlasem. Nepoužívejte drátěnky, kovové ani hrubé kartáče, které by mohly jemný povrch terazza poškrábat. Po odstranění nečistot podlahu omyjte s využitím mopu.

Použijte chemické čističe i lešticí pasty

Pokud se vám nepodaří teraco podlahu vyčistit octem, budete muset sáhnout po komerčně dostupných čisticích prostředcích na chemické bázi. Dobrou službu udělají přípravky na čištění obkladů a dlažeb, případně kamenných povrchů. Sáhnout můžete i po čisticích a lešticích pastách, které vrátí vaší teraso podlaze původní vzhled.

Jak vyčistit obrubníky a náhrobní kameny z teraca

Z litého teraca se ve své době vyráběly nejen podlahy, ale také obrubníky a náhrobní kameny. Ty zpravidla nebývají leštěné a mají matný povrch, takže při jejich čištění můžete sáhnout i po hrubších kartáčích. Kromě usazeného bláta se na teraco náhrobních kamenech mohou objevit i rezavé skvrny, se kterými si domácí prostředky neporadí.

Nenechte si ujít: jak opravit poškrábanou vinylovou podlahu?

Doporučujeme používat speciální čističe na dlažbu nebo přírodní kámen. Protože patří teraco mezi inertní materiály, je důležité vybrat alkalický prostředek nebo čistič na bázi kyselin. Jedná se o agresivní chemické prostředky, proto buďte při manipulaci opatrní a dodržujte pokyny uvedené na obalu.

Na leštění a důkladné čištění povolejte profesionály

Ne vždy se vám podaří vrátit teraco povrchu původní vzhled, a to zejména v případě silně znečištěných nebo poškrábaných povrchů. Zub času je vidět zejména na materiálech, které musí odolávat vysoké frekvenci pohybu i náročným klimatickým podmínkám 20 a více let.

V takovém případě se obraťte na profesionální firmu, která se na čištění a renovaci terazzo povrchů přímo specializuje. Mnozí odborníci mají k dispozici profesionální vybavení včetně diamantového čisticího systému, který dokonale přebrousí a vyleští i velmi zašlé terazzo plochy. Přístroje určené pro čištění podlah jsou vybavené kotouči, které obsahují až několik miliard mikroskopických částic diamantu. K leštění povrchu pak dochází mechanicky bez využití chemických přípravků.

Nenechte si ujít další související témata:

publikováno: 1. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.