Jak vyčistit troubu tradičně i bez chemie?


Čištění trouby

Asi každý, kdo má zkušenosti s domácím pečením, ví, jaká dřina je odstraňování mastnoty a připečeného jídla z trouby.

Pokud jste troubu nečistili déle a pečete často, tak to možná bude chtít i chlapskou sílu.

Jaké jsou zásady pro snadné čistění trouby? Je možné vyčistit troubu bez použití chemie?


 

Čištění trouby je potřeba provádět pravidelně

Platí, že čím starší jsou nečistoty v troubě, tím je těžší je odstranit. Pokud se chcete vyhnout namáhavé práci, pak doporučujeme v ideálním případě vyčistit troubu po každém pečení. Základní zásadou je, že trouba by se vždy měla čistit ještě teplá. Tento postup velice usnadní práci. Pokud troubu čistíte hned po pečení, než úplně vychladne, postačí teplá voda s trochou saponátu nebo vody s citronem. Jenže, ruku na srdce, málokomu se chce po každém dobrém jídle strčit hlavou do trouby a drhnout špínu. Když je mastnota staršího data, musíme sáhnout po drastičtějších čisticích prostředcích.

Tip: Čas a námahu vám mohou v tomto ohledu ušetřit moderní vestavné trouby MORA, které jsou vybaveny funkcí EcoClean. Stačí 30 minut důkladného napařování a povrch vnitřku trouby bude viditelně čistší. Stačí pak již jen jednoduše otřít hadříkem do sucha a trouba bude připravena na další pečení.

Jak vyčistit troubu bez chemie?

Existuje několik způsobů, jak vyčistit troubu za použití několika laciných věcí, které najdeme doma. Zda budou účinné, bude záviset především na tom, jak moc je trouba špinavá a jak dlouho jsme troubu nečistili. V případech, kdy je trouba hodně zaneřáděná, se na čističe domácí výrobky příliš spolehnout nemůžeme. Pokud několikrát dokola mastnotu dále „zapékáme", babskými recepty to nevyřešíme. Pro mírně znečištěnou troubu použijeme suroviny jako ocet, sůl, jedlá soda, prášek do pečiva.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou

 1. Smíchejte cca půl hrnku jedlé sodyteplou vodou. Přípravek nemá být tekoucí, poměr vody a sody upravte tak, aby vznikla hmota v podobě pasty.
 2. Vnitřek trouby, kterou si předehřejete, vymažte pastou. Vyhněte se ventilátoru.
 3. Nechte působit přes noc.
 4. Ráno postříkejte vnitřek trouby octem (nalejeme do rozprašovače). Soda s octem reaguje, vytvoří pěnu, kterou pak stíráme tak dlouho, než je trouba čistá. V tomto případě budete muset trošku přitlačit, ale výsledek skutečně může stt za to.

Jak vyčistit troubu čpavkem

Efektivní je čistění trouby čpavkem. Nesmíme však zapomenout, že čpavek je jedovatý, takže musíme při čištění dostatečně větrat.

Postup:

 1. Rozehřejte troubu na 150 °C
 2. Do zapékací mísy nalijte 1 litr horké vody.
 3. Do druhé zapékací mísy nalijte 250 ml čpavku (amoniaku).
 4. Mísu s vodou dejte do dolní části, mísu se čpavkem do střední části trouby.
 5. Troubu vypněte a zavřete. Nechte působit přes noc. Větrejte.
 6. Ráno troubu důkladně vyčistěte teplou vodou. 
 7. Čpavek špínu uvolní, takže práce s čistěním není tak náročná. Pak už to jde samo. Jen to opravdu nepříjemně páchne, takže tento postup asi nebude pro každého.

Jak vyčistit troubu

Lidový recept pro vyčištění skla trouby

Ne příliš staré usazeniny lze vyčistit méně drastickými prostředky, než je chemie.

 1. Připravíme si asi 1 dcl octa, do kterého rozmícháme jeden sáček prášku do pečiva a přidáme trochu soli.
 2. Necháme v misce chvíli odstát, až prášek vyšumí.
 3. Potřeme sklo trouby a necháme cca 45 minut působit. Pak směs setřete houbičkou a omyjte vodou.

Když se bez chemie neobejdete

V některých případech prostě budete muset po chemii sáhnout. Ale i s klasickými čisticími prostředky může být čištění trouby někdy pěkná dřina. Sice je to chemie, ale i tady se vyplatí nechat přípravek v troubě působit přes noc. Pak jde špína setřít poměrně snadno. Další možností je nanést přípravek do teplé trouby a nechte působit cca hodinu.

Vždy ale pracujte v rukavicích a dejte pozor, abyste se příliš nenadýchali výparů. V přípravcích na čištění trub jsou látky, které vašemu zdraví rozhodně neprospějí.

Samočisticí trouba - když troubu drhnout nechcete

Pak si kupte troubu, která se vyčistí sama. V dnešní době se vyrábí trouby, které mají nepřilnavý povrch. A co na povrchu ulpí, vyčistí se samo. Vysoká teplota spálí veškeré nečistoty. Tyto trouby jsou samozřejmě podstatně dražší, ale práci určitě usnadní.

publikováno: 15. 2. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.