Jak vymalovat ložnici, aby byla dokonalým zázemím pro odpočinek?


Jak vymalovat ložnici, aby byla dokonalým zázemím pro odpočinek

Ložnice je místností, na kterou by měly být z hlediska útulnosti a pohodlí kladeny velké nároky. Ty spočívají nejen v typu nábytku, jeho uspořádání a materiálu, z něhož je vytvořen, ale také v čistotě prostředí a výmalbě. Jak vymalovat ložnici, aby působila klidným dojmem vybízejícím k nerušenému odpočinku a spánku? A jaké barvy do ložnice jsou trendy?

Barvy jsou v prostoru jedním z nejdůležitějších prvků. Mají totiž tu moc působit na lidskou psychiku, některé mysl aktivizují, jiné podpoří její uvolnění. Podle vlastností jednotlivých barev je tedy možné určit, co se (nejen) v ložnici osvědčí a co by se do daných míst absolutně nehodilo. I když odpověď na otázku, jak vymalovat ložnici, souvisí především s osobními preferencemi, i tak je nutné se na specifika jednotlivých barev ohlížet, jinak hrozí, že tato důležitá místnost své uživatele zklame.

Do ložnice patří uklidňující barvy

Ložnice je klidová zóna a od této podstaty by se měl odvíjet i výběr barev nejen pro výmalbu, ale také pro doplňky a další estetické prvky. Pozornost proto věnujte velikosti místnosti a pamatujte, že do ložnice menších rozměrů nepatří tmavé odstíny, u většího prostoru můžete experimentovat více, vždy však s ohledem na to, že možnost odpočinku je hlavním požadavkem. Proto jsou tak jako tak tmavé a temné barvy nevyhovující a měly by být užity spíše jako doplňkové a dokreslující. Jaké jsou tedy barevné zásady pro ložnici?

  • neutrální barvy jsou praktické a nelze jimi nic zkazit (bílá, smetanová, béžová, popelavá, světle hnědá apod.)
  • matné odstíny neruší (lesklé nejsou žádoucí)
  • vhodné jsou chladné barvy, co zklidňují (modrá, zelená, šedá, fialová atd.)
  • teplé barvy je nutné užívat s rozmyslem a ne v sytých a zářivých odstínech (standardní je meruňková, broskvová, citronová)

Jak vymalovat ložnici podle aktuálních trendů?

Moderní představy o ložnici sází především na neotřelé kombinace opírající se o neutrální základ, k němuž patří především bílá, smetanová, béžová, popelavá či světlé odstíny hnědé, jak už bylo nastíněno na řádcích výše. K těmto barvám se pak užívá různých odstínů zelené a modré, dále fialové, případně oranžové a růžové. Cílem těchto kombinací je vytvořit otevřený prostor, z něhož dýchá pohoda a vyrovnanost, ale zároveň není nudný nebo fádní.

Pozor na přehnané kombinace

Neméně důležitým doporučením je i vyvarovat se kombinacím z více jak 2 či 3 barev. Výsledek by totiž byl spíše omalovánkou přenesenou na stěny ložnice než nápaditou výmalbou. V zásadě je nejlepší vybrat 2 barvy, z níž jedna bude zmiňovaný základ a druhá volitelná vhodná barva. Je také dobré určit třetí barvu, v níž budou laděny doplňky a další zdobné prvky.

V ložnici se musíte cítit komfortně a příjemně, je proto nežádoucí dělat při jejím zařizování jakékoliv kompromisy nebo ústupky. Nejste-li si jisti svou plánovanou výmalbou, obraťte se na odborníky, kteří vám ke spokojenému spánku a relaxaci svými radami dopomohou.

 

publikováno: 9. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.