G+

 

 

Jak vymalovat ložnici, aby byla dokonalým zázemím pro odpočinek?


Jak vymalovat ložnici, aby byla dokonalým zázemím pro odpočinek

Ložnice je místností, na kterou by měly být z hlediska útulnosti a pohodlí kladeny velké nároky. Ty spočívají nejen v typu nábytku, jeho uspořádání a materiálu, z něhož je vytvořen, ale také v čistotě prostředí a výmalbě. Jak vymalovat ložnici, aby působila klidným dojmem vybízejícím k nerušenému odpočinku a spánku? A jaké barvy do ložnice jsou trendy?

Barvy jsou v prostoru jedním z nejdůležitějších prvků. Mají totiž tu moc působit na lidskou psychiku, některé mysl aktivizují, jiné podpoří její uvolnění. Podle vlastností jednotlivých barev je tedy možné určit, co se (nejen) v ložnici osvědčí a co by se do daných míst absolutně nehodilo. I když odpověď na otázku, jak vymalovat ložnici, souvisí především s osobními preferencemi, i tak je nutné se na specifika jednotlivých barev ohlížet, jinak hrozí, že tato důležitá místnost své uživatele zklame.

Do ložnice patří uklidňující barvy

Ložnice je klidová zóna a od této podstaty by se měl odvíjet i výběr barev nejen pro výmalbu, ale také pro doplňky a další estetické prvky. Pozornost proto věnujte velikosti místnosti a pamatujte, že do ložnice menších rozměrů nepatří tmavé odstíny, u většího prostoru můžete experimentovat více, vždy však s ohledem na to, že možnost odpočinku je hlavním požadavkem. Proto jsou tak jako tak tmavé a temné barvy nevyhovující a měly by být užity spíše jako doplňkové a dokreslující. Jaké jsou tedy barevné zásady pro ložnici?

  • neutrální barvy jsou praktické a nelze jimi nic zkazit (bílá, smetanová, béžová, popelavá, světle hnědá apod.)
  • matné odstíny neruší (lesklé nejsou žádoucí)
  • vhodné jsou chladné barvy, co zklidňují (modrá, zelená, šedá, fialová atd.)
  • teplé barvy je nutné užívat s rozmyslem a ne v sytých a zářivých odstínech (standardní je meruňková, broskvová, citronová)

Jak vymalovat ložnici podle aktuálních trendů?

Moderní představy o ložnici sází především na neotřelé kombinace opírající se o neutrální základ, k němuž patří především bílá, smetanová, béžová, popelavá či světlé odstíny hnědé, jak už bylo nastíněno na řádcích výše. K těmto barvám se pak užívá různých odstínů zelené a modré, dále fialové, případně oranžové a růžové. Cílem těchto kombinací je vytvořit otevřený prostor, z něhož dýchá pohoda a vyrovnanost, ale zároveň není nudný nebo fádní.

Pozor na přehnané kombinace

Neméně důležitým doporučením je i vyvarovat se kombinacím z více jak 2 či 3 barev. Výsledek by totiž byl spíše omalovánkou přenesenou na stěny ložnice než nápaditou výmalbou. V zásadě je nejlepší vybrat 2 barvy, z níž jedna bude zmiňovaný základ a druhá volitelná vhodná barva. Je také dobré určit třetí barvu, v níž budou laděny doplňky a další zdobné prvky.

V ložnici se musíte cítit komfortně a příjemně, je proto nežádoucí dělat při jejím zařizování jakékoliv kompromisy nebo ústupky. Nejste-li si jisti svou plánovanou výmalbou, obraťte se na odborníky, kteří vám ke spokojenému spánku a relaxaci svými radami dopomohou.

 

publikováno: 9. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Diskuse je zatím prázdná.
21_novabrik_3

Ukázka montáže odvětrané fasády Novabrik v Praze

Přijďte se podívat, jak se montuje fasáda Novabrik na rodinném domě. Realizace montáže bude probíhat na adrese Praha 8, Učitels... ...


novabrik titul

Odvětraná fasáda Novabrik na panelovém domě - přijďte se podívat, jak se montuje!

Dne 17.-18.9.2015 od 10:00 do 17:00 hodin můžete „naživo" zhlédnout, jak se montuje fasáda Novabrik na bytovém domě. Akce se us... ...


pokládka dřevěné podlahy

Pokládka dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou nadčasovou podlahovou krytinou, která nepodléhá žádným trendům a je stále více a více vyhledávanější, a to... ...