Jak vyměnit umyvadlový sifon a pro jaký typ se rozhodnout


instalatér sifon

V některých koupelnách zůstává umyvadlový sifon očím skrytý, v jiných je naopak vidět, a tak slouží jako poutavý designový doplněk. Vždy je důležité, aby zajistil bezproblémový odtok vody bez ucpávání, šíření zápachu nebo rizika prosakování. Pokud má váš starý sifon nejlepší léta za sebou, je čas vyměnit jej za nový. Moderní sifony jsou zkonstruované z kvalitních materiálů, a tak vám budou dobře sloužit dlouhou dobu bez jakéhokoliv problému. Přečtěte si, jak postupovat při výběru nového umyvadlového sifonu a jak jej vyměnit v několika krocích.

Plastový sifon je potřeba po letech vyměnit

Umyvadlové sifony vydrží mnoho let. I přesto je potřeba je po nějaké době vyměnit za nové, a to zejména v případě, jsou-li vyrobené z plastu. Agresivní čisticí prostředky materiál naleptávají, horká voda jej roztahuje a studená naopak smršťuje. Aby voda neprosakovala, musí být těsnění v dokonalém stavu. V opačném případě budete mít pod umyvadlem časovanou bombu.

Než se pustíte do výměny těsnění, zvažte, není-li namístě rovnou výměna celého sifonu. Budete mít záruku, že materiál bude odolný. Navíc se vyhnete nepříjemnému čištění jednotlivých částí sifonu, které budou špinavé, zanesené a oslizlé. Výrobci umyvadlových sifonů využívají moderní materiály a inovativní konstrukce, které z mnoha ohledů předčí sifony vyráběné v minulých dekádách. Vězte, že s novým sifonem bude odtok vody lepší a pravidelné údržbové čištění snazší a rychlejší.

Výběr nového sifonu podle materiálu

Než si objednáte nový umyvadlový sifon do koupelny, zvažte, jakému materiálu dáte přednost. Standardem jsou sifony z plastu, které jsou cenově dostupné. Výrobci sanitární techniky používají kvalitní plasty, které zaručí maximální odolnost vůči chemickým přípravkům i výkyvům teplot. Například přední český výrobce Alcaplast nabízí různé typy umyvadlových sifonů vyrobených z odolného polypropylenu, které jsou doplněné o kvalitní těsnění a nerezovou mřížku výpusti. Sifony jsou dostupné také v provedení s přípojkou, a tak k nim snadno připojíte i odpad z pračky.

Vedle plastových se vyrábí sifony celokovové, které vynikají odolností i luxusním vzhledem. V nabídce zmiňovaného výrobce Alcaplast najdete sifony vyrobené z mosazi a opatřené chromovou povrchovou úpravou, díky které vypadají opravdu luxusně. Hodí se zejména do koupelen, kde je sifon viditelný. Typickým příkladem jsou moderní umyvadla na desce bez spodní skříňky. Podle svých preferencí si vyberte konkrétní vzhled sifonu – k dispozici jsou kulaté, hranaté, ve tvaru písmene U a další.

Máte pod umyvadlem málo místa? Pořiďte si prostorově úsporný sifon

Máte malou koupelnu a chcete efektivně využít každý centimetr volného místa? Pak si zvolte prostorově úsporné sifony, které jsou zkonstruované tak, aby pod umyvadlem zabraly co nejméně místa. Díky důmyslné konstrukci se sifon instaluje co nejblíže ke stěně, a tak je prostor pod umyvadlem maximálně využitelný. Takové řešení oceníte v případě, chcete-li mít v koupelně umyvadlovou skříňku s hlubokými zásuvkami, které poskytnou dostatek úložných míst. Prostorově úsporné sifony se vyrábí jak v plastovém, tak celokovovém provedení.

Úsporný sifon od Alcaplastu v celokovovém provedení

Jak vyměnit umyvadlový sifon – návod ve 4 krocích

Chcete-li vyměnit starý umyvadlový sifon za nový, ve většině případů zvládnete montáž i sami bez pomoci instalatéra. Pokud jsou však rozvody vody a odpady ve vaší koupelně řešené atypicky, na profesionálního řemeslníka se raději obraťte.

Výměna umyvadlového sifonu se skládá ze 4 základních kroků. Podle typu umyvadla a konkrétního sifonu může být instalace mírně odlišná – vždy se řiďte montážním návodem dodávaným k novému sifonu. Mezi základní kroky patří:

1. Demontáž starého sifonu

V první řadě musíte starý umyvadlový sifon demontovat. Uzavřete přívod vody, abyste nechtěně nepustili vodu ve chvíli, kdy bude sifon odšroubovaný. Následně pod umyvadlo umístěte kbelík, nebo jinou nádobu, protože trocha vody vyteče z odpadů vždycky. Odšroubujte horní závit u umyvadla a horní část sifonu z něj vytáhněte. Následně povolte krycí rozetu u stěny a opatrně demontujte celý sifon. Očistěte napojení na umyvadle i v potrubí na stěně a zkontrolujte jejich stav.

2. Změření délky a průměru sifonu

Odpadní potrubí se standardně zhotovuje ve dvou různých průměrech. Ve své koupelně tak máte pravděpodobně odpad o průměru buď 32, nebo 40 cm. Podle toho pořiďte i vhodný typ sifonu. V dalším kroku musíte změřit také délku od potrubí ve stěně po odtok umyvadla. Je-li naměřená délka podstatně kratší než napojovací potrubí od sifonu, budete jej muset pomocí pilky zkrátit.

Může se stát, že bude vzdálenost od stěny k odtoku naopak větší než potrubí standardně dodávané k umyvadlovému sifonu. I na tyto situace výrobce sanitární techniky Alcaplast myslí, a tak do portfolia produktů zahrnul také prodlužovací kus pro kovové sifony dostupný v chromovaným i bílém lakovaném provedení.

3. Zasunutí sifonu do potrubí ve stěně

Máte-li spojovací díl mezi potrubím a odtokem umyvadla zkrácený či prodloužený na požadovanou délku, zkompletujte celý sifon a upevněte jej do stěny. Sifon pevně zasuňte do objímky, nasaďte těsnění a pevně přišroubujte zápachový uzávěr.

4. Připevnění sifonu k umyvadlu

V posledním kroku vás čeká připojení sifonu na umyvadlo. Zasuňte jeho druhý konec do objímky odtoku, nasaďte těsnění a přitáhněte převlečnou matici. Všechny části sifonu pevně utáhněte a znovu překontrolujte jejich pevnost a těsnost. Následně opět zapněte přívod vody a zkontrolujte, jestli voda neprosakuje a bez problémů odtéká.

Výměna starého sifonu za nový není žádná věda. Nejdůležitější je pořídit vhodný typ z kvalitního materiálu, který bude mít odpovídající průměr trubky a požadovanou délku. Jestli se nakonec rozhodnete pro sifon z odolného polypropylenu, nebo dáte přednost luxusně vypadajícími sifonu z kovu, je už na vás.

publikováno: 12. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.