Jak vyprat záclony, aby byly zářivě bílé? Známe 7 osvědčených tipů!


praní záclon - jak na to

Vzpomenete si, kdy jste se naposledy pustili do praní záclon? Co si budeme nalhávat – praní nepatří mezi zrovna oblíbené domácí práce, a v případě praní záclon to platí dvakrát tak. Přinášíme vám hned 7 tipů, díky kterým bude praní záclon rychlé a efektivní. Výsledek vás mile překvapí, záclony budou zářivě bílé hned napoprvé. Po zažloutlých skvrnách nebo zašedlých mapách nebude ani památka. Všechny níže uvedené tipy vychází z osobních zkušeností a dlouholeté praxe mnoha hospodyněk, od kterých jsme tipy sesbírali. Patří jim za to velký dík.

DÁLE NA TÉMA: JAK VYBRAT ROZMĚR ZÁCLON A ZÁVĚSŮ

1. Nepřekračujte teplotu 30 °C

Myslíte si, že vaše záclony bez problémů zvládnou praní na 40 nebo 60 a více °C? Pak počítejte s tím, že vám moc dlouho nevydrží. Záclony jsou stejně jako jiné dekorativní látky choulostivé a vystavování vysokým teplotám na ně působí negativně. Proto při praní (ať už v ruce, nebo pračce) nepřekračujte teplotu 30 °C. Při odstraňování nečistot a bělení není důležitá teplota, ale přípravky, které použijete.

2. Používejte speciální programy pro praní

Nejšetrnějším způsobem čištění záclon je praní v ruce. Moderní automatické pračky jsou však navržené tak, aby si poradily i se záclonami, a to bez rizika jejich poškození. V pračce však doporučujeme prát záclony jen v případě, nabízí-li speciální program určený pro šetrné praní choulostivých materiálů. Při plnění pračky nevkládejte žádné další látky a nechejte buben pračky částečně volný. Chcete-li vyprat záclony v celém svém domě, rozdělte je do několika samostatných pracích cyklů. Vyhnete se riziku zasukování záclon. Voda s čisticím přípravkem pak pronikne hluboko do struktury.

3. Ždímat záclony v pračce? Raději ne

Pokud perete záclony v pračce, vypněte funkci odstřeďování a vodu vyždímejte ručně. Odstředivá síla by mohla jemnou strukturu materiálu poškodit. Pokud ze záclon dostanete vodu ručně a vyvěsíte je, za pár hodin vás uschnou i bez ždímání v pračce. Chcete-li ušetřit čas a pustit se do automatického ždímání v pračce i přes rizika, nastavte nejmenší počet otáček za minutu (300 nebo 400) a nejkratší dobu odstřeďování. Pračky se speciálními programy umí ždímat třeba jen 10 sekund. V takovém případě lze postup považovat za poměrně šetrný.

4. Záclony vybělte citronovou šťávou a jedlou sodou

Pomalu se dostáváme k tomu, jak dosáhnout zářivého vzhledu a odstranit zažloutlé nebo jiné skvrny. Záclony se běžně bělí přípravky na bázi chlóru, které jsou účinné, mohou však na textilu vytvářet nevzhledné mapy. Záclony lze vybělit i přírodní cestou. Stačí, když smícháte citronovou šťávu s jedlou sodou a vytvoříte kaši řídké konzistence. To můžete mírně naředit přidáním vlažné vody. Na 30 až 60 minut ponořte záclony do tekutiny z citronové šťávy a sody, následně vyperte běžným způsobem. Uvidíte, že záclony budou mnohem zářivější a bělejší.

5. Jádrové mýdlo a vodní sklo proti šedivosti záclon

Pokud záclony neperete pravidelně a už vám slouží několik let, s velkou pravděpodobností budou zašedlé. Běžným praním se odstraní nečistoty, našedlý vzhled však zůstane. Jak si s tím poradit? Stačí, když smícháte nastrouhané jádrové mýdlo s 0,5 litem vodního skla a ve vytvořeném roztoku necháte záclony přes noc. Pokud nemáte vodní sklo dispozici, vystačíte si s kvalitním jádrovým mýdlem (například typicky českým mýdlem s jelenem), ve kterém záclony ručně vymácháte. Půl kila mýdla nastrouhejte nahrubo a rozpusťte v 5 litrech vlažné vody. Pokud po ručním máchání nebudou záclony krásně bílé, vyperte je ještě v pračce na šetrný program.

6. Aviváž nahraďte škrobem

Řada lidí ve snaze o provonění záclon přidává do pračky i aviváž. Chyba to určitě není – kromě příjemné vůně dodá aviváž záclonám i měkkost. Pokud ale máte pocit, že nejsou záclony měkké dostatečně, příště nahraďte aviváž tekutým škrobem. Dekorativní textil sice nebude voňavý, za to bude mnohem příjemnější na dotek.

7. Záclony perte pravidelně

Špína zažraná do struktury záclon jde odstranit poměrně těžko. Zabijákem zářivé barvy záclon je pak cigaretový kouř. Domácnosti, ve kterých se běžně kouří ve vnitřních prostorách, mají záclony vždy zašedlé či zažloutlé. Základem úspěšného praní je pravidelnost. Doporučujeme prát záclony každé 3 měsíce, minimálně jednou za půl roku.

Věříme, že vám tyto rady usnadní spoustu práce a zajistí vám dokonalý výsledek při praní záclon. Přečtěte si i další články zaměřené na úklid a čištění v domácnostech:

publikováno: 31. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.