PR článek

Jak vytvořit na pohled stylový dům? Sladěním barev fasády, oken, dveří a garážových vrat


foto 1

Jestli stavíte nový dům a řešíte barvu fasády, tak je to dobré, protože dům je už určitě skoro hotový. Konečný vzhled domu zvenku je však také důležitý. Sladit všechny prvky, kterým dominuje barva fasády, je svým způsobem umění.

Dříve byla volba barev jednotlivých prvků o dost jednodušší. Na trhu jich bylo jen několik, ale dnes můžete všechno sehnat v nepřeberných barevných kombinacích. Vstupní dveře, okna, garážová vrata, stínící technika, fasáda, střecha i nejrůznější detaily. To vše tvoří vzhled domu a je potřeba vzít do úvahy barevné sladění všech těchto prvků. Výsledek pak může být stylový, ohromující, ale i nejednotný až podivný. V tomto článku se podíváme, jak barvy vybírat a na co se při barevné ladění zaměřovat.

Co ovlivňuje výběr barev na dům

V první řadě je to dům samotný. Záleží na tom, jestli je to dům starý nebo nový a z jakého materiálu je postaven. Tím jsou myšleny hlavně materiály, které jsou vidět. Jiné barvy budete volit v případě dřevěného, cihlového či kamenného domu. Tady jsou další aspekty, které výběr barev ovlivňují:

  • Lokalita: Vhodnou barvu fasády a celkově domu ovlivňuje i lokalita, kde dům stojí. Jinak budete ladit barevnost domu na vesnici a jinak v centru Prahy.
  • Osobní styl. Samozřejmě je nejdůležitější váš vkus a osobní styl. Vy se budete na svůj dům každý den dívat a musí se líbit hlavně vám.
  • Okna, dveře, stínící technika, střecha aj. Jestliže už dům stojí a vy řešíte jen barvu fasády, pak musíte brát v potaz i stávající barvu oken neboli okenních rámů, vstupních dveří nebo garážových vrat.
  • Architektonický styl. Barevné ladění domu ovlivňuje i architektonický styl, ve kterém je váš dům postaven.

foto 2

Jaké barvy tedy vybrat?

Klíč k harmonickému sladění barev domu je váš osobní styl v kombinaci se stylem místa, kde dům stojí. Obecně platí, že budete vybírat minimálně dvě barvy. Jedna je barva hlavní a druhá doplňková. Kontrast těchto dvou barev pak umocňuje celý dojem z fasády a domu jako celku. S fasádou by měla navíc ladit i okna, vstupní dveře a garážová vrata. Proto při stavbě nového domu nebo kompletní rekonstrukci myslete i na vhodný barevný výběr těchto doplňků.

Hlavní barva je barva fasády. Tady vypadá nejlépe něco, co není výstřední. Na zvýraznění jsou doplňkové barvy, kterými dodáte domu šmrnc. Hlavní barva fasády by měla být přírodní nebo neutrální. Doplňková barva pak může být živá, podle vašeho vkusu a gusta.

Doplňková barva zvýrazňuje určité prvky – okna, dveře, detaily a různé prvky na domě. Na celkový vzhled domu má tedy vliv výběr barvy vstupních dveří, fasády, okenního rámu, parapetů, stínící techniky i garážových vrat. Vybírejte a zkuste vše dobře sladit!

foto 3

2 klíčové body – vstupní dveře a garážová vrata

Kromě fasády budete volit také barvu dalších prvků. Nejvýraznější jsou suverénně vstupní dveře a garážová vrata. Tady existuje jedna obecná rada – vchodové dveře do domu by měly být dominantní a působit pevně, bezpečně a zároveň majestátně a elegantně. Můžete vybrat třeba tmavší barvu. Garážová vrata na sebe nemusí tolik strhávat pozornost, navíc mohou být velmi široká (máte-li více aut). Doporučuje se zvolit spíše světlejší neutrální nebo přírodní barvy. Vstupní dveře a garážová vrata mohou být v úplně odlišné barvě, působí to dobře.

Důležité detaily – stínící technika, dekorativní prvky aj.

Kromě barvy dveří, oken a garážových vrat doplňují vzhled domu i další drobnosti. Například venkovní žaluzie, rolety, markýzy a jiná stínící technika, případně i jiné doplňky a dekorativní prvky na domě. Tady můžete vybírat takové barvy, které ladí s fasádou nebo přímo stejnou barvu jako je ta doplňková, kterou zvýrazňujete detaily na domě (kolem oken apod.). Tyto drobné detaily dotvářejí celkový styl, takže na jejich barevné sladění se zbytkem domu dbejte také.

foto 4

Nechte si s výběrem poradit

O barevném ladění je nejlepší se poradit doma s celou rodinou, ale rozhodně zajděte také do kamenné prodejny, kde nabízí okna, dveře, garážová vrata apod. Tady uvidíte barevné vzorky v praxi a sami víte, že realita je jiná než obrázky a fotky na internetu. Odborníci vám možná ukáží nový pohled na ladění barev, popovídají si s vámi, doporučí... Konečný výběr však bude na vás.

Nakonec není zase až tak důležité, jestli mít stejnou barvu rámu oken a garážových vrat, nebo jestli ke světlé barvě domu kombinovat tmavé doplňky. Nejdůležitější je, aby se vám výsledná barevná kombinace líbila. Nechte se inspirovat, konzultujte výběr a hlavně si to užijte!

publikováno: 4. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.