• sites_model::get_site() returned no data on site id: 75327 lang: cz sql in debug

Jaké fasádní barvy jsou v současnosti žádané a trendy?


Jaké fasádní barvy jsou v současnosti žádané a trendy?

Fasáda plní na domě několik důležitých funkcí. Je mu ochranou a zároveň mu dodává ten správný šmrnc. Tento estetický aspekt ovlivňují fasádní barvy, na které se dříve nahlíželo velmi stereotypně. Doby, kdy v ulicích převládala šeď a nuda, jsou ale naštěstí už pryč. Role fasádní barvy se obměnila, a tak je možné vídat na domech i odstíny, které byly dříve ve velkém přehlíženy.

Náhled na fasádní barvy a jejich užití se oproti vnímání před několika lety pozměnil. Dříve byly fasádní barvy opomíjenou složkou výstavby domu, nyní bývá volba vhodné fasádní barvy předmětem mnoha rodinných diskuzí. Důvod je jednoduchý – každý totiž chce, aby jeho dům vypadal hezky. A fasádní barvy jsou dobrou možností, jak toho dosáhnout.

Šedý odstín fasádní barvy je klasika

Neutrální volbou je šedá barva, která byla doménou let minulých. Možnosti jejího využití však doznaly změn k lepšímu, protože se nyní kombinuje s odstíny teplých barev – červenou, oranžovou, žlutou, okrovou, meruňkovou, pískovou, broskvovou apod. K případnému oživení slouží i struktura konkrétní fasádní barvy. Využívání kontrastů může mít i své funkční opodstatnění. Každá barva má totiž jiné schopnosti v otázce odrazu slunečního svitu, aby se fasáda zbytečně nepřehřívala. Doplnění nějakého tmavého odstínu fasádní barvy světlejším je tak velmi praktické.

Trendy fasádní barvy v tomto roce – modrá, fialová i červená

Co se týče konkrétních odstínů, v nichž jsou moderní fasádní barvy žádané, pak je nutno podotknout, že se využívá víceméně celého barevného spektra, přičemž první příčky pomyslného žebříčku oblíbenosti si stále drží pastelové fasádní barvy odstínů zelené, oranžové, žluté apod. Výjimečné není ani využití modré, červené nebo fialové, což jsou barvy, které jsou hojně vyhledávané obecně i v otázce interiérového designu.

Novinkou na trhu jsou termopanely BELAN, které vytvoří designovou fasádu a prodávají se v mnoha barevných variantách. Lze je aplikovat na různé povrchy a zároveň plní i funkci zateplení na základě tvrdé polyuretanové pěny. Disponují navíc životností až 50 let.

S pestrými barvami se musí zacházet opatrně

Povětšinou jsou voleny fasádní barvy pastelových odstínů, pokud jsou aplikovány celoplošně. Pokud vás však láká užití sytých a pestrých barev, zacházejte s nimi opatrně, nejlépe samozřejmě v příhodných kombinacích se světlejšími variantami, které výraznost zmírní. V opačném případě se může stát, že fasádní barvy na vašem domě budou v ulici přespříliš nápadné a budou na váš majetek zbytečně upozorňovat. V neposlední řadě je samozřejmě potřebné brát v potaz i charakter okolního prostředí.

 

Moderní fasádní barvy umožňují, aby i vnější část domu odrážela vkus a preference majitele. V neposlední řadě pomáhají oživit celkové prostředí, v němž často převládá fádnost a neoriginalita. Trendy fasádní barvy tak pomáhají odstranit stereotyp z domů a ulic.

 

Zajímavé tipy:

  • kvalitu fasádní barvy určuje hlavně míra odolnosti
  • neméně důležitým parametrem je i světlostálost, paropropustnost a pojivo
  • speciální nátěr zmírní následky řádění vandalů (graffiti)
  • konstrukce se zateplením vyžadují fasádní barvu s vysokou hodnotou spektrální odrazivosti

 

publikováno: 6. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.