Jaké komínové systémy jsou v dnešní době žádané?


Jaké komínové systémy jsou v dnešní době žádané?

Při stavbě nebo rekonstrukci domu je třeba zvážit výběr a realizaci méně i více důležitých součástí. K těm poněkud náročnějším patří zcela jistě komín. Vysoké nároky na jeho bezpečnost, kvalitu a životnost z něj dělají prvek, jemuž je potřeba věnovat značnou pozornost. Celkové řešení představují komínové systémy, s jejichž sestavením si může poradit i každý průměrně zručný kutil.

Komínový systém je třeba vybírat zejména s ohledem na typ topného tělesa, jeho plánovaný výkon, druh paliva i četnost užívání. Všechny tyto parametry v konečném důsledku ovlivňují to, jakým způsobem budou spaliny odváděny z obydlí a zda nenaruší plynulý chod domácnosti. Ani kvalitní komín ale není zárukou spolehlivosti, pokud bude zvolen špatně s ohledem na vytápění, jaké chce majitel daného obydlí realizovat.

Druhy komínových systémů

Trh nabízí široké spektrum komínových sestav, za základní rozdělení lze považovat hledisko materiálu, ze kterého jsou vyráběny. Dle toho je možné rozlišit:

  • keramické komínové systémy
  • plastové komínové systémy
  • hliníkové komínové systémy
  • nerezové komínové systémy
  • zděné komínové systémy

Vůbec nejčastěji se řeší otázka volby mezi nerezovým a zděným (cihelným nebo betonovým) druhem. Obecně lze u nerezového očekávat jednoduchou montáž a lehkou konstrukci, co zbytečně netíží stavbu, oproti tomu je však nutné počítat s kratší životností a větší počáteční investicí. Zděný komínový systém je tradicí, která je z hlediska montáže náročnější, protože vyžaduje výstavbu základů, na druhé straně však garantuje delší životnost a pyšní se lepšími bezpečnostními vlastnostmi.

Ať už se jedná o jakýkoliv druh komínového systému, dnešní doba klade na jejich výběr poměrně vysoké nároky, a to nejen v otázkách bezpečnostních předpisů, ale také ekologických norem, jimž je v dnešní době věnována velká pozornost.

Komínový systém jako stavebnice

Už v úvodu bylo nastíněno, že moderní komínové systémy je možné pořídit ve formě propracované stavebnice, s jejíž montáží a instalací si poradí každý alespoň trochu zručný a zkušený kutil. Taková sestava obsahuje všechny důležité součásti zajišťující dobrý tah a umožňující plný výkon použitého tepelného spotřebiče, který je ke komínovému systému napojen. Komínové systémy mohou sloužit pouze pro určitý druh paliva, například pevná, nebo plyn, případně umožňují univerzální využití, kdy do jednoho řešení bývají připojena různě pracující tepelná tělesa.

Komín zastává jednu z nejdůležitějších funkcí otopného systému, a tak je často považován za rozhodující prvek správné funkčnosti kompletní sestavy. I z toho důvodu je třeba volit správné řešení, do něhož je nutné investovat odpovídající částky. Nelze v tomto ohledu uvádět konkrétní informace, protože volba komínového systému souvisí vždy s charakteristikou daného obydlí a ovlivňuje ji množství obecně nespecifikovatelných parametrů, v řádech se však jedná o desetitisícové (u náročnějších variant i stotisícové) položky. Je však vhodné pamatovat na to, že správně fungující komínový systém ušetří náklady na vytápění, a tak se vložená investice dříve nebo později vrátí.

 

publikováno: 9. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.