Jaké parametry musí splňovat dlažba na terasu?


Vybrat tu správnou dlažbu na terasu může být celkem věda.

Terasa u domu je místem, kde lidé prožívají spoustu příjemných chvil. Aby však byla plnohodnotným zázemím pro odpočinek a posezení co nejdéle, je třeba volit kvalitní stavební prvky, které nepodlehnou negativním vlivům plynoucím z nepřízně počasí nebo nadměrného užívání. V tomto ohledu by měla být velice pečlivě vybírána především dlažba na terasu. Jaký typ je vyhledávaný a proč? Nejen o tom informuje dnešní článek.

O žádaných vlastnostech dlažby samozřejmě rozhoduje poloha terasy a také případné zastřešení, se kterým vám poradí článek „Zastřešení terasy umožní užívat si příjemné venkovní posezení po celý rok“. U dlažby byste měli sledovat nejen kvalitu materiálu a jeho životnost, ale také povrchovou úpravu, aby pobyt na terase neznamenal zvýšené riziko úrazu. Své požadavky odvíjejte také od plánů do budoucna. Hodláte později na terase vybudovat domácí udírnu nebo venkovní krb? Pak byste o konečné podobě podlahy měli uvažovat mnohem důsledněji.

Nejoblíbenější je keramická a betonová dlažba na terasu

Obdobně jako v interiéru, tak i venku, v okolí domu, se oblibě těší keramika. A to nejen pro finanční dostupnost, ale především díky pestré škále barev, motivů a povrchových úprav. Keramická dlažba na terasu se tak hodí k jakémukoliv vytvořenému stylu. Jejím největším nepřítelem je však voda, která může zamrznout a dlažbu doslova roztrhat. I z toho důvodu se doporučuje volit druh, jehož nasákavost nepřesahuje 3 %. S tímto parametrem souvisí i mrazuvzdornost a otěruvzdornost (u té platí, že čím vyšší číslo – na stupnici od 1 do 5, tím je dlažba na terasu odolnější vůči mechanickému opotřebení). Nezapomeňte se zaměřit také na již nastíněnou povrchovou úpravu, která by měla zajistit ochranu před uklouznutím.

Při výběru dlažby na terasu myslete také na její budoucí údržbu.

Betonová dlažba na terasu je také hojně využívána, materiál se vyznačuje vysokou tvrdostí a také je možné vybírat v množství barevných variant. Nezapomeňte se také informovat na již popisovanou nasákavost. Vedle typických obdélníkových nebo čtvercových formátů se pro venkovní účely používá tzv. zámková dlažba na terasu, která patří k nejlevnějším řešením.

Jak připravit podloží pro zámkovou dlažbu?

U betonu obecně se za velkou výhodu považuje poměrně jednoduchá pokládka, kdy není potřeba složitě připravovat podklad mokrým způsobem. Na druhé straně se komplikací může stát velká váha jednotlivých dílů, tedy náročnější manipulace.

Tmavou, nebo světlou barvu dlažby na terasu?

Spousta lidí také řeší otázku, jaká barva se jeví vhodnější pro venkovní použití. Tu byste měli volit podle toho, zda vám na terasu dopadá přímý sluneční svit, nebo ne. Příliš tmavé odstíny by se v létě o to více zahřívaly. Na druhé straně nadměrně světlá pak bude paprsky odrážet, což může být nepříjemné pro oči. Kompromis v podobě neutrálního tónu, příkladem může být okrová, pastelová zemitá, šedá apod. Případně se volí dvě kontrastní barvy dlažby, která se položí jako šachovnice.

Dlažbu na terasu nevybíráme každý den - dejte si záležet.

Myslete při výběru dlažby také na možnost údržby. Z tohoto hlediska se vyplatí volit velké formáty (i 1 metr x 1 metr), kdy tak na ploše vznikne méně spár, které jsou při úklidu obtížně čistitelné. Navíc výsledek vypadá velice elegantně a moderně. Správně zvolená dlažba na terasu pak dotvoří příjemný estetický dojem z celého venkovního prostředí.

Přečtěte si také výhody a nevýhody keramických dlažeb.

publikováno: 13. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.