Jaké zahradní nářadí by vám nemělo chybět?


dreamstimefree_21724

Patříte-li k milovníkům relaxace na zahradě, pak se jistě staráte o to, aby váš pozemek u domu vypadal co nejlépe. Údržba však není jednoduchá a v tomto ohledu si neoddechnete téměř celý rok. Odměnou za vynaložené úsilí je však prostředí, ve kterém se každá chvilka stává neopakovatelnou, a to za tu námahu jistě stojí. Jaké zahradní nářadí vám určitě nesmí chybět?

Kvalitní zahradní nářadí ušetří čas i energii. Některé druhy oželíte, jiné jsou nezbytností. O těch je i dnešní článek, ve kterém nalezne přehled toho, co potřebujete k základním úpravám na zahradě, bez ohledu na její velikost nebo typ zeleně, který na ní roste a který účelně pěstujete.

Základ tvoří hrábě, motyčka, rýč, nůžky, kosa a kolečko

I když by se vybavení potřebné k údržbě zahrady mělo odvíjet především od povahy zahrady, základem vždy zůstávají hrábě, motyčka, rýč, nůžky, kosa, sekyra a kolečko. Takto vybaveni se zvládnete postarat o záhonky, menší i větší keře a trávník. K prořezávání stromů přijde ještě vhod pilka. Na zahradním nářadí rozhodně nešetřete. Možná se vám bude počáteční investice zdát vysoká, ale pokud zvolíte to nejlevnější na trhu, zpravidla budete jednotlivé kousky muset častěji měnit, nebo vám, v tom horším případě, vůbec nebudou sloužit tak, jak mají. Při nákupu prověřte pevnost spojů, celkový materiál i ergonomii, aby se vám s nářadím dobře pracovalo. Všímejte si samozřejmě i hmotnosti, která se velkou měrou podílí na komfortu užívání.

 dreamstimefree_8202

Práci usnadní i další pomocníci

Mimo těchto základních nástrojů se mnoho lidí neobejde ani bez složitějších zařízení. V tomto ohledu jasně vítězí sekačka na trávu, o které se můžete dočíst plno zajímavého ZDE. V poslední době si oblibu získávají i drtiče zahradního odpadu, které snadno řeší otázku, jak naložit s listím, větvičkami a travinami. Netřeba ani zapomenout na křovinořezy, které pokračují v práci tam, kde nemohou fungovat sekačky.

dreamstimefree_124615

Nezapomeňte na důkladnou péči o zahradní nářadí

Ať už se na nekonečnou péči o zahradu vybavíte jakkoliv, vždy pamatujte také na vhodnou péči o zahradní nářadí. Nenechávejte ho ležet v trávě, ranní rosa by ho mohla po čase znehodnotit rzí, čímž by se samozřejmě omezila kvalita i životnost. Po každém použití věnujte chvilku očistě a uskladnění na suchém a chráněném místě. Složitější přístroje vyžadují starost, o které se vše podstatné dozvíte v návodu k použití. Základní zásadou však je nenechávat nástroje špinavé, mokré a pohozené v zahradě.

Kvalitní zahradní nářadí ocení všichni, kdo se o pozemek u svého domu starají a chtějí, aby jejich snaha byla viditelná. Odpočinek v udržované zahradě je totiž o poznání příjemnější než v zarostlém a neudržovaném prostředí, kde není místo ani na bezproblémové postavení zahradního nábytku.

 

publikováno: 14. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.