Jaké základní požadavky by měl splňovat sprchový kout?


Jaké základní požadavky by měl splňovat sprchový kout

Vybírat sprchový kout v dnešní době, to je záležitost, která se pro mnohé může stát doslova noční můrou. Nabídky prodejců jsou totiž velmi obsáhlé, a tak se málokdo dokáže v té hromadě informací orientovat natolik, aby mohl bez váhání a pochybností zvolit jeden jediný sprchový kout. Existují ale požadavky, jejichž směrem by se měl výběr určitě ubírat.

Sprchový kout je celek, a tak je nutné před nákupem myslet nejen na zástěnu či vaničku, ale také na vodovodní baterii a důležité doplňky, které udělají sprchový kout a jeho okolí příjemnější. Požadavky na sprchový kout by se proto daly shrnout do třech obecných okruhů, které by se ve výsledku měly vzájemně doplňovat. Spolehlivý sprchový kout vyberete, když se zaměříte na:

  • funkčnost
  • vzhled
  • bezpečnost

Sprchový kout musí být funkční a praktický

Aby sprchový kout plnil to, k čemu je určen, je nutné vybírat ho s ohledem na dispozice a uspořádání celé koupelny. Sprchový kout nesmí překážet, na druhé straně v prostorné místnosti se nemusíte bát experimentů s jeho rozměry. Funkční sprchový kout znamená, že se do něj bude pohodlně vcházet a naopak a na druhé straně bude také plnohodnotným zázemím pro potřeby dané domácnosti. S tím souvisí i materiál, z něhož jsou jednotlivé díly vyrobeny, a nutnost údržby, co daný sprchový kout v tomto důsledku vyžaduje. Krásný sprchový kout, to je pojem spojený s pravidelným a důkladným čištěním speciálními přípravky. Výsledný pocit však ovlivní například i tvar hlavice sprchy, způsob uchycení apod. Sprchový kout je utvářen detaily, pamatujte proto na ně a nepodceňujte zdánlivé maličkosti.

Vzhled by měl korespondovat se stylem koupelny

Některými uživateli je tento parametr opomíjen, nicméně je nutné připomenout, že vzhled se řadí mezi činitele přímo ovlivňující to, jak se v koupelně, potažmo ve sprchovém koutě, budete cítit. Do moderních interiérů se tak určitě nehodí jednoduchý a obyčejný sprchový kout, stejně jako stylový sprchový kout do koupelny někde na chalupě, která je vyvedena spíše v rustikálním stylu. Myslete proto nejen na sprchový kout jako takový, ale na celek – koupelnu, kterou je tak možné nevhodně vybraným vybavením zcela pokazit či naopak. Příkladem za vše je sprchový kout atypického tvaru, kterým je možné koupelnou povýšit na velmi stylové a neotřelé místo, avšak na druhé straně existuje i riziko, že takový sprchový kout bude ve výsledku působit nevkusně.

Bezpečný, i takový musí být sprchový kout

Neméně důležitá je i bezpečnost používání, která souvisí s mnohými technickými i "netechnickými" parametry koutu – od tvaru, rozměrů, způsobu otevírání dveří až k povrchové úpravě či možnostem doinstalování například protiskluzových podložek, madel apod. Dvojitá prozíravost je na místě, pokud budou sprchový kout využívat i děti, popřípadě starší lidé s omezenými možnostmi pohybu, pro něž by byly například vysoké okraje vaničky nebo složité otevírání zástěny velkým problémem. Samozřejmostí je také odolná a nerozbitná výplň i bytelnost celkové konstrukce. Bezpečný sprchový kout, to je pojem shrnující vlastnosti celého řešení, které se podílejí na tom, že sprchový kout bude i při častém užívání stále plnohodnotným zázemím pro provádění úkonů denní hygieny.

Spousta lidí se při výběru orientuje především cenou a svými finančními možnostmi. To je však přístup, který se – paradoxně – může v případě problémů velmi prodražit. Nekvalitní sprchový kout se obvykle snaží zaujmout právě nízkými cenami, nicméně životnost takového koutu bývá taktéž nízká, a tak je potřeba ho brzo vyměnit, což stojí nejen peníze, ale také čas. I z toho důvodu je lepší zaměřit se na sprchový kout ověřené značky garantující kvalitu a spolehlivost

publikováno: 8. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.