Jaký jídelní stůl pořídit, aby byl účelnou i ozdobnou součástí místnosti?


Jaký jídelní stůl pořídit, aby byl účelnou i ozdobnou součástí místnosti?

Pokud to velikost a dispozice prostoru dovolují, bývá centrem kuchyně jídelní stůl, u něhož se schází všichni členové domácnosti, aby společně strávili chvíle klidu, a to nejen nad talířem dobrého jídla. Kvalitní jídelní stůl tak nedefinuje pouze materiál a celkové zpracování, ale především pro potřeby domácnosti postačující rozměry a další parametry. Podle čeho tedy jídelní stůl vybírat?

Vhodný jídelní stůl by měl zcela samozřejmě doplňovat styl interiéru a korespondovat s ostatním typem nábytku, co se v místnosti nachází. Na škodu je poddimenzovaný stůl a také případ, kdy je tomu naopak, tedy když se v malém prostoru umístí stůl, co bude zabírat zbytečně moc místa. Důležitou roli sehrává nepochybně i tvar desky. Výběr jídelního stolu tedy může být oříškem, zvláště když jsou na něj kladeny nároky praktické a estetické.

Jídelní stůl a tvar jeho desky

Deska je povětšinou tím, co lidi na jídelním stolu zaujme na první pohled. Oblíbený je obdélníkový a kulatý, oválný či čtvercový jídelní stůl, v tuzemských kuchyních však mají své místo i méně tradiční řešení. Neobvyklý proto není stůl s deskou ve tvaru trojúhelníku, kapky, květiny apod. Při pořizování je ale nutné pamatovat na to, jak celý prostor vypadá, a tomu uzpůsobit i dispozice stolu. Tvary nábytku, co se v místnosti nachází, by proto měly být shodné, aby celek působil harmonickým dojmem.

Jaké rozměry by měl jídelní stůl mít?

Obecně se doporučuje, aby byl jídelní stůl vysoký přibližně 80 cm, konkrétní rozměry desky pak ovlivňuje to, kolik osob u něj sedává. Pro šest lidí se v případě obdélníkového stolu vyplatí poohlédnout po rozměrech 90 x 180 až 200 cm, což odpovídá standardu, aby měl každý přítomný plochu minimálně 60 cm širokou a hlubokou okolo 30 cm. Těchto údajů je dobré se držet i v případě ostatních typů stolů.

Pokud se počty lidí, co u stolu pobývají, mění nebo často hostíte návštěvy, můžete do kuchyně obstarat stůl rozkládací, který zabere méně místa, ale v případě potřeby bude dostačující. U takových druhů je však nutné dbát na kvalitu zpracování spojů a obtížnost případné manipulace.

„Před koupí si jídelní stůl vyzkoušejte. Na první pohled může vyhovovat, zkušenost však napoví více.“

Trendem jsou barevné plastové typy

Ani materiál stolu by neměl uniknout vaší pozornosti. Nejobvyklejší je jídelní stůl ze dřeva, stylově vypadá i skleněný či v kombinaci s kovovými prvky nebo celokovový. Co je však v poslední době designérským hitem, to jsou stoly a židle z průhledného plastu různých barev, které plní představy o moderním bydlení a umožňují nápadité kombinace. Platí zde ale dvojnásob pravidlo, že jídelní stůl musí odpovídat stylu interiéru. V rustikálně řešené kuchyni by takový trendy jídelní stůl nadělal v otázce estetiky určitě více škody než užitku.

Budete-li pamatovat na základní parametry, tedy tvar desky, rozměry a materiál, pak se výběr zjednoduší. Harmonie zařízení pomáhá vytvářet příjemné pocity z bydlení, které se odráží na celkové spokojenosti člověka. Vyberte si jídelní stůl, u kterého bude radost posedět.

 

publikováno: 11. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.