Japonské posuvné stěny – elegantní zastínění nebo nápadité rozdělení místnosti


aponské posuvné stěny – elegantní zastínění nebo nápadité rozdělení místnosti

Zastínění oken nebo rozdělení místnosti, to jsou hlavní důvody, proč se japonské posuvné stěny objevují v českých interiérech stále častěji. Jsou atraktivní a nevšední náhradou žaluzií, rolet či závěsů. Svým východním designem dodávají do každého prostoru nádech japonské kultury, která v kombinaci s moderními prvky přináší do obydlí punc originality.

Japonské stěny nacházejí své uplatnění zejména v místech, kde je potřeba zastínit velkou plochu, není však výjimkou, když jsou užity v odpovídajících rozměrech i v menších prostorech. V obou případech dokážou japonské posuvné stěny plnit účel, k němuž jsou určeny, a ještě něco navíc – zvýšit estetickou hodnotu obydlí.

Jak japonské stěny vypadají a fungují?

Základem každé japonské stěny jsou panely z látky (nebo jiného materiálu, např. rákosu), které jsou v horní části uchyceny v  profilu (může být z hliníku, plastu, případně dřeva) a v dolní se posouvají ve speciální kolejnici – vodící liště. Kolejnice může mít různý počet drážek, a to podle toho, kolika panely je japonská stěna tvořena. Pomocí ovládacího zařízení jsou pak jednotlivé panely po kolejnici posouvány, shrnovány. K těmto účelům pak slouží řetízky, provázky, tyče nebo elektrické motory, když je ovládání japonské stěny řešeno jinak než manuálně.

„Závěsný systém (profil) japonské stěny je možné instalovat na strop, nebo na stěnu.“

I když je výplň moderních japonských stěn vyrobena většinou z látky, je třeba připomenout, že tradičně byly panely tvořeny rýžovým papírem. Ten se však z dnešního pohledu zdá nepraktický a také samozřejmě drahý, proto je z větší části jeho používání upozaděno.  Některé japonské stěny mají v panelech i mřížky, aby byla celá konstrukce pevná a odolná vůči případnému poškození při manipulaci.

Výběr japonské posuvné stěny

Pokud už se pro tuto méně tradiční formu zastínění nebo rozdělení místnosti rozhodnete, je třeba si uvědomit, co od japonské posuvné stěny očekáváte. Látky a další materiály, co utváří výplň jednotlivých panelů, mohou být totiž propustné i zcela nepropustné. Mohou být různých barev, s pestrou škálou vzorů a motivů. Některé japonské stěny mohou nenápadně plnit svůj účel, jiné se mohou stát designovým prvkem místnosti. Nejen vzhled je však při koupi stěžejní, důležité jsou samozřejmě i údaje o prostoru, kde bude stěna instalována. Proto je nutné brát v potaz nejen rozměry plochy, kterou je třeba zastínit (opticky oddělit), ale také nezbytnost volného místa, když budou všechny panely shrnuty.

Cena jednoduché japonské stěny začíná na přibližně 1400 Kč/m2.

Výhody/nevýhody:

+ snadné ovládání
+ nadčasový design
+ nenáročná údržba

- pořizovací náklady
- velké nároky na volný prostor
- nedokonalé zastínění

Japonské posuvné stěny umožňují vymanit se ze stereotypních návyků, které jsou v tuzemských domácnostech často velkým nešvarem. Pryč jsou totiž doby, kdy moderní zastínění utvářely nařasené, romantické záclony a závěsy. Dnešní trendy upřednostňují jednoduchost, ve které je síla. A to je přesně to, co mohou japonské posuvné stěny interiéru nabídnout.

 

publikováno: 11. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.