Jarní květiny pro řez do vázy: takové barvy jinde nenajdete


Fotolia_62419571_XS

Zdobit si byt čerstvě řezanými květinami je takové jarní. Svěží atmosféra prostupuje celým interiérem a všudepřítomný optimismus se dá cítit ze vzduchu. Květiny mají na psychiku jedinečný vliv, a proto čím dříve začnete plnit vázy, tím lépe. Kterých květin k tomu můžete už brzy na jaře využít, se dozvíte v následujícím článku.

 

Zlatý déšť a tráva – zelenožlutá kombinace symbolizující jaro, nový život a probouzení. S postupující dobou se však v zahrádkách začíná objevovat stále více barev, které bychom si tak rádi vzali s sebou domů...

Jarní květiny plné radosti

Macešky do malých váz

Violky, populární barevné květiny, se u nás objevují v celé řadě druhů. Z volné přírody známe typické fialové (ano, řeč je o fialkách) jenž jsou prvotním signálem jara. V zahrádkách se o něco později ale objevují macešky – příbuzné fialek, které si svou pestrou škálou podmaní srdce každého. Krátké stonky se hodí hlavně jako menší dekorace do nádob s malým objemem. Lze je rovnou také pěstovat jako hrnkové. 

Květina čarodějnicHellebore

Přesně takové značení nese čemeřice, i když pohled na ni nic o nekalých praktikách pochybných ženštin nic nenapovídá. Nenáročná rostlina vykvétá zajímavě a do mnoha barev: od jemné růžové, přes šedivou, fialovou, zelenou, až po purpurovou. I když celý název zní čemeřice černá, tak tmavé květy rozhodně neočekávejte. Název totiž nese po barvě kořenu, který se využíval pro léčebné účinky.

Mnoho druhů narcisů

Mezi symboly jara patří nezaměnitelná žlutá barva narcisů. Koho by ovšem nudila má možnost sáhnout po některém z mnoha dalších druhů. Liší se nejen barevností, ale také tvarem korunky i okvětních lístků. Narazit ale můžete i na plnokvěté narcisy, případně šlechtěné hybridy, které narcis, jak jej známe, kolikrát ani nepřipomínají.

Manuál pro dokonalou kytici:

  • vyberte barevné schéma, do něhož bude kytice sladěna
  • vyberte vázu, do které bude vsazena, a tomu přizpůsobte objemnost a výšku  
  • stonky seřízněte šikmo a dle potřeby zkraťte
  • kytice by měla vypadat stejně z každé strany
  • kytici skládejte od největších a nejvýraznějších květů po malé detaily, nikdy nezačínejte malými květinami 
  • květiny na okrajích by měly být zastrčené, zatímco uprostřed se tyčí do výšky
  • pokud si květiny neposkytují dostatečnou oporu sami, pak lze použít silnější větvičku a začlenit ji do kytice
  • stonky se také mohou omotat strunou, aby kytice držela opravdu pevně

narcisy

Narcisy, foto: Pinterest

Hyacinty

Ať už se rozhodnete pro možnost cibule v hrnku nebo řezané květiny, pak vězte, že nic výraznějšího a spanilejšího, než hyacint neexistuje. Proto do kytice volte další součásti velmi citlivě a tak, aby hlavní prvek vynikl.

Později, než zmíněné druhy, vykvétají kosatce a pivoňky. Ty už pomalu začínají dětem symbolizovat blížící se konec školního roku. S brzkým příchodem jara se však dá letos očekávat, že stejně tak i tyto dvě překrásné květiny rozzáří zahrádky a vázy o něco dříve, než bývá zvykem.

 

Do jarních kytic se nebojte aranžovat i nápadné přírodní elementy, jakými mohou být zářivé sušené květiny nebo tenké dlouhé větvičky, jenž mohou navíc obrašit.

Zdobit byt živými květinami je o něco náročnější, přeci jen se musí hlídat jejich kondice a čerstvost vody. Odměnou však bude svěží vůně ze zahrádky a příjemný pohled. Taková výzdoba se nikdy neomrzí.

publikováno: 25. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.