K čemu slouží okenní fólie?


Okenní fólie se dělí na bezpečnostní okenní fólie, reflexní okenní fólie a tepelně - izolační okenní

Okenní fólie se do oken instalují z mnoha důvodů. Ať už se jedná o podporu izolačních schopností objektu, nebo o zabezpečení, nacházejí okenní fólie své uplatnění v současné době stále častěji. Mohou se podílet na zvýšení komfortu bydlení a oproti renovaci oken v podobě celkové výměny nepředstavují ani tak nákladnou investici. K čemu všemu tedy okenní fólie slouží?

Okna jsou aktuálně poměrně hojně diskutovaným tématem. Jsou totiž na domě či bytě určitým rizikem, a to jak právě z pohledu bezpečnosti, tak i s ohledem na tepelnou pohodu obydlí. V létě do domácnosti pouští sluneční paprsky, v zimě nepříjemný chlad. I z toho důvodu v tuzemsku přibývá domácností, které nedostatky řeší výměnou za žádaná plastová okna. Okenní fólie jsou doplňkem, který může dané problémy do určité míry řešit také. Obecně je možné rozlišit okenní fólie právě podle toho, jakým směrem mají stavbu obohatit. Lze si tedy pořídit zejména:

  • bezpečnostní okenní fólie
  • reflexní okenní fólie
  • tepelně-izolační okenní fólie

Bezpečnostní okenní fólie

Tento typ fólií je určen převážně pro okna, u kterých z jakéhokoliv důvodu hrozí, že by mohlo dojít k rozbití skla. Okenní fólie v takovém případě zabrání vysypání střepů. Čímž také zvyšuje odolnost skla jako takovou, které je tak schopné více vzdorovat pokusům o proražení. Tato okenní fólie může být proto tipem, jak zvýšit míru zabezpečení bytu, domu apod. Je alternativou bezpečnostních mříží, součástí jejího vybavení bývá i UV filtr, a tak se podílí i na zmírnění působení slunečních paprsků.

Reflexní okenní fólie

Reflexní okenní fólie, nazývané také jako UV fólie, případě protisluneční fólie, se instalují s účelem zmírnit dopad záření slunečních paprsků. Tím snižují průnik tepla do objektu, kdy letní, mnohdy až tropické, teploty dokážou velmi potrápit a víceméně znemožnit pobyt ve vyšších patrech. UV záření navíc ničí domácnost. V důsledku jeho působení blednou tapety, koberce, potahy, kazí se kosmetické a další přípravky. Okenní fólie je tak pro mnoho domácností možností, jak zamezit poškozování vybavení.

Tepelně-izolační okenní fólie

Posledním zde uvedeným typem jsou okenní fólie tepelně-izolační (termoizolační), které jsou vyráběny s účelem harmonizace tepelné pohody objektu nejen v chladném období, kdy teplo často z domova uniká, což narušuje pohodlí bydlení, ale také zcela zbytečně domácí rozpočet. Díky svým vlastnostem pomáhají i v letních měsících, kdy do domu nebo bytu vniká vysilující horko z venku.

Jak se instalují?

Okenní fólie se objevují v nabídkách mnoha firem, prodejců a dodavatelů. Odlišují se od sebe samozřejmě kvalitou, cenami, ale také způsoby, jak je lze na okno instalovat. A tak existují okenní fólie, co se umisťují:

  • na vnitřní stranu okenní tabule (nalepovací)
  • na vnější stranu okenní tabule (nalepovací)
  • mezi skla (bez lepení)

Budete-li hledat nejúčinnější okenní fólie především s ohledem na termo-izolační schopnosti, pak to budou ty, které se instalují mezi skla, kde tak vytváří dvě samostatné izolační komory, což považují odborníci za nejlepší variantu. Okenní fólie nalepovací jsou oproti tomu rychleji a snadněji aplikovatelné a levnější.

Okenní fólie jsou dobrým tipem na to, jak okna vybavit užitečným doplňkem. Abyste se však nenapálili, vybírejte v nabídkách prodejců, co nabízí okenní fólie atestované a certifikované. V opačném případě se může stát, že si na okno pořídíte zcela nepotřebný kus plastu, který navíc omezí průhlednost okna.

publikováno: 19. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.