K čemu všemu poslouží tavná pistole a jak vybrat vhodný typ


tavná pistole1

Pokud rádi a často vyrábíte dekorace, opravuje drobnosti v domácnosti nebo potřebujete rychle a kvalitně slepit různé materiály, jednoduchost tavné lepicí pistole oceníte. Tento drobný pomocník se stal základním vybavením kutilů i všech kreativně založených osob a své místo si najde i ve vaší domácnosti. Pokud s použitím tavné pistole nemáte dobré zkušenosti, možná jste měli co dočinění s levným nekvalitním typem. Pojďme se zaměřit na to, kde všude najde své uplatnění a podle čeho ji vybrat.

Pomocí tavné pistole slepíte různé materiály

Velkou výhodou malých tavných pistolí je jejich univerzálnost. K provozu jsou připravené během pár minut a dobře drží na mnoha materiálech. Hodí se pro lepení papíru, lepenky, kůže, textilu, ale také plastu nebo drobných kovových součástí. Pomocí tavné pistole se vám zpravidla podaří spojit i různé materiály, například kovové doplňky na textil a podobně.

Princip tavné pistole je jednoduchý. Uvnitř se nachází topné těleso, které postupně nahřívá tavnou tyčinku a taví ji. Stiskem spouště se začne vytlačovat tekuté lepidlo, které po krátké době zaschne a ztvrdne. Při práci s tavnou pistolí však buďte opatrné – roztavená hmota i hrot dosahuje vysokých teplot, a tak vás mohou popálit.

Přečtěte si také návod, jak opravit rozklížené židle

Tavnou pistoli využijete i v dílně

I když se mnozí kutilové a řemeslníci používání tavných pistolí spíše vyhýbají, ve skutečnosti jim může ulehčit spoustu práce. V mnoha případech se totiž materiály dají spojovat roztaveným lepidlem, aniž by bylo třeba používat drahé typy speciálních lepidel. Tavnou pistoli využijete při podlahářských pracích, lepení lišt, opravě a spojování dřevěného nábytku nebo instalaci okenních parapetů. Pokud chcete využívat tavnou pistoli v některém řemeslném odvětví, rozhodně se vyhněte nejlevnějším modelům a sáhněte po dražších typech, které se vyznačují vysokým tavicím výkonem a kvalitním provedením tavných tyčinek.

Pro výrobu dekorací je tavná pistole nutností

Tavné pistole se nejčastěji používají pro výrobu interiérových dekorací. Poslouží při lepení drobných okrasných prvků na zimní věnce na dveře, připevňování papírových ornamentů nebo třeba spojování ozdob z lepenky. S oblibou tavné pistole používají i modeláři, kteří oceňují rychlé a pevné spojování různých suchých a čistých materiálů.

Klouže vám koberec nebo podložka? Stačí nanést trochu lepidla

Zaschlé lepidle z tavné tyčinky je pružné a drží si svůj tvar. Proto se dá využít i pro specifické účely, například zhotovení protiskluzových prvků. Pokud vám v koupelně klouže podložka nebo v obýváku kusový koberec, naneste na jejich rohy trochu lepidla a nechejte zaschnout. Na povrchu se vytvoří tenká vystouplá vrstva lepidla, která zabrání klouzání materiálu po povrchu.

Na co se zaměřit při výběru tavné pistole?

I když jsou tavné pistole často k dostání i v papírnictvích nebo velkých obchodních řetězcích, jedná se zpravidla o základní typy s nízkým výkonem a absencí jakékoliv regulace. Práce s takovou pomůckou bude těžká a lepení mnohdy i neúčinné, protože se tavná tyčinky nezahřeje na dostatečně vysokou teplotu.

Při výběru nové tavné pistole se zaměřte především na její výkon. Čím vyšší výkon bude pistole mít, tím kratší dobu se bude nahřívat. Například pistole o výkonu 200 W jsou připravené k provozu už za 3 minuty, na druhé straně levné tavicí pistole s výkonem pouhých 50 W jsou provozuschopné až po 10 minutách od zapnutí. Většina typů tavných pistolí je napájena z elektrické sítě, existují však i akumulátorové modely. S těmi se vám bude lépe pracovat a můžete je použít kdykoliv a kdekoliv.

Gumovou rukojeť u nejlevnějších tavných pistolí nenajdete

Kvalitnější tavné pistole jsou vybavené i regulátorem teploty, díky kterému přesně nastavíte ideální teplotu tavení. Díky tomu se vám nestane, že by vám z tavné špičky vytékalo příliš tekuté až připálené lepidlo, nebo že by bylo naopak tuhé a málo poddajné. Zaměřte se také na pohodlný úchop. Kvalitnější modely mají pohodlnou gumovou rukojeť, díky které se vám bude dobře lepit desítky minut. V neposlední řadě si zjistěte dostupnost kompatibilních tavných tyčinek. Měly by být dostupné v různých délkách, někteří výrobci nabízí i barevné varianty.

Pořiďte si do domácnosti nebo dílny i další užitečné nástroje a nářadí. Přečtěte si některý ze starších článků, které vás výběrem provedou:

publikováno: 12. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.