Kachlová kamna budou slušet i vaší moderní kuchyni


moderní kachlová kamna

Myslíte si, že se tradiční kachlová kamna hodí jen na chalupy nebo pro rodinné domy v rustikálním stylu? Pak vás možná překvapí, že velkým trendem posledních let je výstavba kachlových kamen v prostorách moderních kuchyní. Jsou dominantou místnosti, navíc zajistí příjemnou tepelnou pohodu a umožní i vaření nebo pečení. Obezřetní však musíte být zejména při montáži kachlových kamen do nízkoenergetických nebo pasivních domů, kde hrozí rychlé přetopení místností.

Stylová kamna projí kuchyň s obývákem

Kachlová kamna jsou dobrou volbou do moderních kuchyní, které mají velké místnosti a propojují obývací prostor s kuchyní. Nejen, že spolehlivě vytopí celý dům a díky akumulační schopnosti budou hřát třeba i 24 hodin, ale prostory propojí i opticky. Kachlová kamna se stanou středobodem obou prostorů, a to zejména v případě konstrukce s plochou pro vaření i odpočinek.

Oblíbená kamna s prostorem pro ležení si zamilujete a během chladných podzimních nebo zimních dnů na pohovku v obýváku úplně zapomenete. Lehnout si na vyhřátou plochu kachlových kamen je neskutečný zážitek.

Kachlová kamna jsou typická pro chalupy a rodinné domy v rustikální stylu. Při vhodném zakomponování však vyniknou i v moderních interiérech.

Rozhodněte se pro vhodný typ konstrukce kamen

Kachlová kamna se vyrábí v různém provedení. Jak jsme nastínili, ty rozměrnější modely disponují sporákem, na kterém se dá vařit, pecí pro pečení i prostorem na ležení. Z hlediska konstrukce se sporáky dělí na stolové a s kobkou.

Stolové sporáky mají troubu umístěnou vedle topeniště přímo pod plotnou. Tento typ konstrukce je tak méně náročný na prostor a hodí se i do středně velkých interiérů. Vedle nich existují kachlové sporáky s kobkou, které jsou prostornější, ale také variabilnější. U takových konstrukce můžou být zabudovány třeba i dvě pece, zpravidla pak nechybí ani relaxační část pro posed nebo ležení.

Kachlová kamna vyžadují přívod čerstvého vzduchu

Pokud zvažujete možnost výstavby kachlových kamen do moderních domů, budete muset zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. To může být o nových dokonale zaizolovaných domů problém. Do takových prostorů musíte přivádět vzduch přes ventilaci oken, případně systém vzduchotechniky.

Obecně bývá problematické i používání digestoří v místech s kachlovými kamny nebo jinými zdroji tepla na tuhá paliva. Digestoř totiž může z místnosti vysát jak čerstvý vzduch, tak spaliny z topeniště. V místnosti pak může dojít k nahromadění oxidu uhelnatého, a tedy i k riziku otravy. Vhodnost použití kachlových kamen, digestoře a dalších systémů musí vyhodnotit profesionální technik. Pokud navržené řešení nebude považovat za vyhovující, neprojdete revizí.

Použití digestoře v místnosti s kachlovými kamny může být problematické

Pozor na kachlová kamna u nízkoenergetických domů

Zvláštní pozornost při výběru kachlových kamen byste měli věnovat zejména v případě, plánujete-li jejich pořízení do nízkoenergetického nebo pasivního domu. Tyto stavby mají totiž velmi nízké tepelné ztráty, a tak i během zimy potřebují dodávat poměrně malé množství tepla. Pokud si do nízkoenergetické stavby necháte postavit velká výkonná kachlová kamna, hrozí velké riziko, že během chvilky dojde k přetopení místnosti.

Kachlová kamna se navíc regulují poměrně těžce. Proto doporučujeme používat je spíše jako doplňkový zdroj jen v těch nejchladnějších měsících a pro vaření či pečení kamna příliš nepřetápět. Doporučujeme zvolit kachlová kamna v kombinaci s moderním systémovým komínem, který zajistí bezproblémovou funkčnost i při občasném zatápění. Riziko nadměrného usazování sazí a dehtu se výrazně sníží.

Kachlová kamna podtrhnou styl vašeho bydlení a vytvoří tu pravou hřejivou atmosféru. Před jejich pořízením se však poraďte s odborníky a konzultujte vhodnost konkrétního typu ve vaší stavbě. Pokud je riziko přetápění nebo nedostatečného přívodu čerstvého vzduchu velké, do kachlových kamen se raději nepouštějte.

Přečtěte si i další články zaměřené na vytápění tuhými palivy:

publikováno: 19. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.