G+

 

 

Kam uložit jízdní kolo v malém bytě?


Otázku, kam uložit jízdní kolo v malém bytě, řešil někdy asi každý sportovně založený obyvatel garso

Především v bytech menších dispozic se obyvatelé potýkají s problémem, který lze pojmenovat jako nedostatek volného místa. Pokud navíc vlastní i různé sportovní vybavení a dům, ve kterém žijí, nedisponuje sklepními prostory, pak je konečné řešení výsledkem mnoha kompromisů a také netradičních postupů. Velmi často je tak nutné vymyslet, kam ukládat přes sezonu i mimo ní jízdní kolo. Umístění na balkon je nepraktické a mnohdy i nežádoucí, avšak obvykle nevyhnutelné. I tak je potřeba hledat způsoby, jak jízdní kolo uložit přímo v bytě. Jak na to?

Jízdní kolo je třeba v bytě uložit tak, aby nejen nepřekáželo, ale také přílišně nezasahovalo do celkové estetiky interiéru. Při zvažování všech podmínek se také musí brát ohled na to, jak často na kole jezdíte a zda například takto sportujete i na podzim, kdy může být kolo po projížďce zablácené. Představa zdlouhavého čištění před bytem, aby bylo následně možné pronést kolo místnostmi třeba na avizovaný balkon, jistě není lákavá pro nikoho.

Možnost č. 1: jízdní kolo na balkoně

Pokud k bytu náleží balkon, pak se tento prostor k uložení kola přímo nabízí. Střídání denních a nočních teplot, déšť a další nepřízeň však kolu nesvědčí, a to ani v případě, že ho umístíte pod plachtu. Trpí především součásti se sklony ke korozi a samozřejmě také pláště, brzdy či například sedlovka. Je-li však toto řešení nevyhnutelné, užívejte ho pouze v letním období a na zimu kolo ukládejte jinam. Jestliže navíc bydlíte v přízemí, pak je vaše kolo velkým lákadlem pro zloděje, kterým nedělá žádný problém ani případné zabezpečení v podobě přídavného zámku nebo řetězu. Jízdní kolo je často poměrně nákladnou investicí, a tak je riskování poškození naprosto nerozumné.

Možnost č. 2: jízdní kolo na chodbě či v místnosti

Z výše uvedeného vyplývá, že příhodnější je umístění jízdního kola uvnitř v bytě. Jenže kam s ním, když se jedná o garsoniéru, kde se v jednom prostoru nachází kuchyň, ložnice i obývací pokoj dohromady? Možným řešením je chodba či předsíň. Samozřejmě v případě, že se tam jízdní kolo vejde.

2716082254_54099bd0b0

Pokud zde máte koberec, nezapomeňte na určené místo položit například kousky starého linolea, aby nedošlo k zašpinění. Zvolte i vhodné podložení v místech, kde se bude opřené kolo dotýkat řidítkem (šlapátkem nebo sedlovkou) o stěnu. Takto můžete jízdní kolo uložit prakticky v jakékoliv místnosti. Vždy je ovšem nutné počítat s tím, že bude překážet a zabere dost místa. Jestliže se však nebráníte investici v řádech několika stovek korun, pak si můžete v tomto ohledu pomoci. Řešením je držák na kolo, který umožní uložit jízdní kolo tak, aby co nejméně zasahovalo do prostoru.

Možnost č. 3: držák na kolo

Držák na kolo se jeví jako nejpraktičtější a vysoce funkční způsob, jak uložit jízdní kolo i v malém bytě. Existují různé typy, některé se montují na stěnu, jiné do stropu. Kolo může být uchyceno za rám u stropu, a tak pod ním vznikne volný prostor, nebo se obdobně zavěsí na zeď jako obraz. Jízdní kolo může držák uchytit i za ráfek, kdy je uloženo v poloze s předním kolem směrem vzhůru.

„Části držáku, které se budou dotýkat rámu, musí být polstrované.“

Pokud se obáváte, že byste kolo do výšky neuzvedli, pak je na trhu k dostání i speciální systém s kladkou, který umožňuje vyzvednout kolo pomocí lana. I tak ale není potřeba dostávat jízdní kolo do vzduchu, držáky, které jsou k dostání, pomáhají lépe kolo postavit i na zemi, a tak minimalizovat riziko, že by jednoduše opřené kolo o zeď spadlo a poškodilo třeba nábytek.

Základní držák na kolo k uchycení za pneumatiku stojí okolo 200 Kč.

Držák na kolo je všestranně využitelný

I když je držák primárně určen k zavěšení nebo stabilnímu postavení jízdního kola, dá se využít i k jiným účelům. Jedná-li se o jednoduchý držák na kolo v podobě háku, pak se to i nabízí. Můžete tak na něj zavěsit i jiné sportovní náčiní, například kolečkové brusle, při troše šikovnosti do nich upevníte i lyže v obalu apod. Fantazii se meze rozhodně nekladou, a pokud kolo prodáte, nebo pro něj po čase najdete více vyhovující možnost umístění, nemusíte držák hned demontovat.

3168622776_fc3d217d3d

A co zabezpečení?

I když máte vchodové dveře do bytu bezpečnostní, nikdy rizika nepodceňujte. Vynalézavost zlodějů je v dnešní době velká. Odcházíte-li z domova na delší dobu, určitě opatřete kolo zámkem, využijte jakoukoliv možnost, jak případnému zloději záměr odcizit jízdní kolo z držáku překazit. V každém případě možné nepříjemné následky jeho úspěchu zmírní pojištění domácnosti, které jsme vám popsali v článku „Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet“.

49215829_767a3aa73c

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv uvedenou možnost umístění jízdního kola v malém bytě, pamatujte na to, že často se nevyhnete jistým kompromisům, například právě s ohledem na vybavení interiéru a jeho vzhled. Pokud vás i tak láká umístění kola na balkon, pak je dobré uvažovat o jeho zasklení. Co takové řešení obnáší? Potřebné informace najdete v článku „Zasklení balkonu je žádané a praktické“, ve kterém vám celý proces přibližujeme. Ani v malém bytě nemusí být uložení jízdního kola problémem, jen je nutné najít řešení, které bude ve všech směrech praktické.

 

publikováno: 9. 5. 2012
přečteno: 4863×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...